Zarządzanie pracownikami tymczasowymi – jak może Ci w tym pomóc odpowiednia platforma?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych bywa skomplikowane, ponieważ ilość formalności, o których należy pamiętać jest znacznie większa niż podczas tradycyjnego zatrudniania pracowników. Branża pracy tymczasowej coraz częściej wiąże się z zatrudnianiem cudzoziemców i legalizacją ich pobytu i zatrudnienia oraz delegowaniem pracowników za granice Polski. Na szczęście rosnąca potrzeba automatyzacji wielu formalności i zadań zrodziła kompleksowy system HR, który usprawnia nawet najbardziej zaawansowane procesy zatrudniania.

Kontakt z pracownikami

Posiadanie portalu pracowniczego, w którym pracownik tymczasowy może:

  • sprawdzić grafik pracy,
  • zgłosić chęć wzięcia dnia wolnego,
  • zgłosić dyspozycyjność do pracy konkretnego dnia,
  • zaaplikować na inne obecnie prowadzone rekrutacje,
  • zgłosić zmianę danych osobowych bądź adresowych,
  • sprawdzić treść umowy .

Znacznie usprawnia to kontakt z pracownikami i sprawia, że zarządzanie nawet ogromną liczbą pracowników jest prostsze i znacznie efektywniejsze.

E-dokumentacja pracownicza

Od stycznia 2019 można prowadzić dokumentację pracowniczą tylko w formie elektronicznej (do tej pory wymagana była także papierowa wersja dokumentów). Po co zatem tracić miejsce i pieniądze potrzebne do drukowania i przechowywania dokumentacji, skoro można ją bezpiecznie przechowywać w chmurze i mieć do niej zdalny dostęp przez komputery, tablety, czy telefony?

Zarządzanie dokumentacją pracowników delegowanych i cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców wiąże się z terminami, za których przekroczenie grożą kary, a formalności związane zatrudnieniem cudzoziemców bywają czasochłonne. Twoją pracę usprawni system, który na podstawie danych pracownika, pomoże Ci wygenerować oświadczenia, czy zezwolenia na pracę, wnioski EKUZ, czy A1. Wesprze Cię także w jednej z najbardziej kłopotliwych sfer – przypomni o kończących się wizach, zezwoleniach, czy dokumentach delegacyjnych. Nie tylko pomoże Ci oszczędzić czas, ale także zapobiegnie przekraczaniu terminów ważności dokumentów. Może okazać się niezbędne podczas kontroli z PIP.

Grafiki pracy pracowników

Często tworzenie harmonogramów pracy może przysporzyć wiele problemów, szczególnie jeżeli jest wielu pracowników i wiele miejsc pracy. System, który jest przystosowany do tworzenia oraz edycji wielu grafików pracy może znacznie usprawnić przebieg tworzenia grafików oraz zapobiegnie błędom. Zobacz jak prosto stworzysz grafiki pracy w systemie HRappka, klikając tutaj.

Planowanie zapotrzebowania na pracowników

Proces planowania zatrudnienia również można znacznie zautomatyzować, co upłynni kontakt z Klientami oraz zapewni nieomylność w realizacji projektu. System HRappka umożliwia wstawienie na Twoją stronę www widgetu lub wysłanie Klientom strony, na której mogą oni zgłosić zapotrzebowanie na odpowiednią ilość pracowników na konkretne dni.