Badanie satysfakcji kandydatów w systemie Hrappka

Branża HR coraz więcej i coraz chętniej mówi o badaniu candidate experience. Jednak nadal niewiele firm prowadzi badania dotyczące satysfakcji kandydatów po przebytym procesie rekrutacyjnym.

 

Badanie satysfakcji kandydata może dostarczyć wielu informacji, które pozwolą na udoskonalenie procesu, co z pewnością przełoży się na proces rekrutacji w przyszłości i ułatwi pozyskiwanie talentów.

 

Obecnie kandydaci poszukują opinii o firmach do których planują aplikować w mediach społecznościowych, na portalach typu GoWork. W związku z tym firmy powinny dbać o Employer Branding w każdym możliwym obszarze.

 

Naprawdę warto zachęcić kandydatów do wyrażenia opinii o procesie rekrutacyjnym w firmie. Jak najlepiej badać doświadczenia kandydatów? Obecnie mamy możliwości wykorzystania odpowiednich narzędzi online.

HRappka kompleksowe narzędzie do badania satysfakcji kandydatów z procesu rekrutacji

System Hrappka pozwala na automatyzację badania candidate experience.

 

Zastanawiasz się jakie kwestie poruszyć w badaniu satysfakcji kandydatów? Inspiracje znajdziesz w naszej bazie pytań rekrutacyjnych w kategorii “Badanie Canidate Experience“.

 

Sytemem HRappka pozwala na utworzenie różnych rodzajów ankiet, które możemy wysyłać do kandydatów. Wyniki ankiet zapisywane są bezpośrednio w systemie na koncie danego kandydata.

 

Ankietę można wysłać zarówno do pojedynczej osoby jak i masowo do dużej grupy kandydatów.

System umożliwia dowolną modyfikację ankiet i całkowite dopasowanie ich do potrzeb danej organizacji.

ankiety satysfakcji pracownika
Wysyłanie ankiet satysfakcji kandydatów w systemie do rekrutacji HRappka.pl

Niezwykle istotną funkcjonalnością z punktu widzenia rekrutacji jest możliwość ponownego skontaktowania się z kandydatami, którzy wyrazili zgodę na udział w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Dlatego też posiadanie elektronicznej bazy kandydatów w systemach ATS to już konieczność.

 

Możliwość utrzymania kontaktu z kandydatami, którzy w danym momencie nie otrzymali od nas propozycji z pewnością wyróżni nas na rynku pracy. Informacja o kolejnym procesie rekrutacyjnym na pewno spotka się z pozytywnym odbiorem przez kandydata.

Badanie satysfakcji kandydata w systemie HRappka

Ankiety online to obecnie najwygodniejsza i najpopularniejsza forma badania canididate experience.

Korzyści z badania Candidate Experience

Pracodawcy powinni badać wrażenia kandydatów z udziału w procesach rekrutacyjnych. Przede wszystkim w ich interesie jest analiza obszarów, które można poprawić w ich firmie.

 

  1. Dowiemy się jak potencjalni pracownicy oceniają proces rekrutacji w naszej firmie. Dobrze przygotowana ankieta pozwoli nam zebrać niezbędne informacje o naszym procesie. Główne obszary problematyczne wyróżniane przez kandydatów to długość procesu rekrutacyjnego, jakość komunikacji, brak informacji o widełkach płacowych na początkowych etapach procesu i brak personalizacji. Warto zobaczyć jak te kwestie wyglądają w naszej firmie z perspektywy kandydatów.
  2. Będziemy mieć możliwość poznać opinie kandydatów o naszej firmie. Kandydaci będą mieli możliwość na wyrażenie opinii na nasz temat. Dobrym pomysłem jest zadanie pytań dotyczących konkurencji i porównanie odpowiedzi.
  3. Pozytywny odbiór firmy przez kandydatów. Z pewnością odrzucimy wielu kandydatów w trakcie procesu rekrutacyjnego. Jeśli jednak odpowiednio zaprojektujemy proces: poprzez stworzenie przyjaznego formularza aplikacyjnego, rekruter profesjonalnie przeprowadzi rekrutację, kończąc na przekazaniu feedbacku. Możemy nadal pozostawić świetne wyrażanie na kandydacie – może polecić firmę znajomym lub w przyszłości ponownie wziąć udział w naszym procesie.

Badanie candidate experience – idealne podsumowanie procesu rekrutacyjnego

Podsumowując, badanie doświadczenia kandydatów w procesie rekrutacji pozwoli nam na dokładną analizę i usprawnienie rekrutacji od A do Z w naszej firmie. Kandydat będzie czuł, że jego opinia jest dla nas ważna. Warto zwrócić szczególną uwagę na to jak proces rekrutacyjny odbierany jest przez kandydatów. Badanie candidate experience jest świetnym uzupełnieniem analizy procesów w firmie. Obok badania satysfakcji pracowników (Employee Experience) jest drugim najważniejszym badaniem, które powinniśmy przeprowadzić w naszej firmie.