Jak rekrutować pracowników produkcyjnych? Opisy stanowisk produkcyjnych.

Proces rekrutacyjny pracowników produkcyjnych to nie lada wyzwanie. Mimo automatyzacji pracy w firmach produkcyjnych wciąż widzimy duże zapotrzebowanie na pracowników w tym obszarze. Jednocześnie obserwujemy duże braki kadrowe, szczególnie doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników (np. operator linii produkcyjnej).

Pozyskanie odpowiednich osób staje skomplikowane, a utrzymanie poziomu zatrudnienia (szczególnie w dużych firmach produkcyjnych) nierzadko stanowi spory problem.

Bardzo często w jednym przedsiębiorstwie rekrutacje prowadzone są na wiele stanowisk jednocześnie lub dla wielu osób na to samo stanowisko, dodatkowo w krótkim czasie. Co więcej, proces rekrutacji pracowników produkcyjnych musi być szybki i zwinny.

Jak właściwie rekrutować pracowników produkcyjnych? Jak poradzić sobie z presją czasu i dotrzeć do jak największej liczby wartościowych kandydatów? Zapraszamy do lektury i pobrania bezpłatnego arkusza – opis stanowiska pracy pracownika produkcji.

Pobierz bezpłatny wzór – opis stanowiska pracy pracownika produkcji

Na podany adres email wyślemy Ci opisów stanowisk pracy dla pracowników produkcji

Kim jest pracownik produkcji?

Pracownik produkcji to osoba, która pracuje w przedsiębiorstwie produkcyjnym (np. motoryzacyjnym, budowlanym czy elektronicznym) i uczestniczy w procesie tworzenia, składania, pakowania, etykietowania, organizowania czy przygotowania materiałów do dystrybucji. Najczęściej słyszymy o rekrutacji pracowników liniowych (pracownik fizyczny), czyli takich, którzy pracują przy linii produkcyjnej i np. montują, testują lub pakują produkty.

Pracownicy linii produkcyjnej bardzo często przyjmowani są do pracy bez doświadczenia, a organizacja bierze na siebie wyszkolenie ich i przygotowanie do pracy.

Drugą grupą pracowników produkcyjnych są operatorzy maszyn. Do obowiązków pracownika produkcji w tym zakresie należy obsługa maszyn produkcyjnych,  prowadzenie dokumentacji i kontrola jakości wytwarzanych produktów. Firmy najczęściej poszukują osób z doświadczeniem w tym obszarze lub przynajmniej z uprawnieniami lub certyfikatami pozwalającymi na pracę ze specjalistycznymi urządzeniami.

Proces rekrutacji pracowników fizycznych – jak rekrutować pracowników produkcyjnych?

Z racji dużych potrzeb i jednoczesnego niedoboru kandydatów, celem procesu rekrutacyjnego pracowników produkcyjnych jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych kandydatów. Podstawą efektywnej rekrutacji jest dopasowany system ATS, dzięki któremu przyspieszymy proces rekrutacji, dotrzemy do jak największej liczby potencjalnych kandydatów, ale nie tracąc przy tym na jakości pozyskanych kontaktów.

Pokusa prowadzenia rekrutacji bez przemyślenia, “na szybko", przy ograniczonych możliwościach czasowych rodzi wiele pułapek i niebezpieczeństw. Rekrutując kogokolwiek, narażamy się (i organizację) na dużą rotację pracowników, a co za tym idzie duże koszty finansowe i czasowe (konieczność uruchomienia ponownej rekrutacji na stanowisku pracownika produkcji).

Dzięki systemowi do rekrutacji możemy prowadzić rekrutację masową, ale przemyślaną, ustrukturalizowaną i na odpowiednich kanałach.

O czym należy pamiętać, tworząc ofertę na dane stanowisko (np. gdy rekrutowani są pracownicy produkcji)? Jak powinien wyglądać opis stanowiska pracy pracownika produkcji? Wg badania OLX Poznaj swojego pracownika, pracownicy produkcyjni poszukują takich informacji jak:

  • jasne warunki zatrudnienia

  • proponowane wynagrodzenie, np. w postaci widełek

  • lokalizacja przedsiębiorstwa

  • ewentualne informacje związane z dojazdem do pracy

  • forma współpracy i warunki zatrudnienia

  • system czasu pracy

Co więcej, kandydaci oczekują szybkiej informacji zwrotnej. Jest ona niezwykle ważna nawet w przypadku odmowy, ponieważ w ten sposób budujemy markę pracodawcy i pozytywne candidate experience.

Równie istotna jest zakładka kariera na własne stronie internetowej. Kandydaci coraz częściej wiedzą u kogo chcą pracować i właśnie tam poszukują informacji na temat ofert pracy.

Szeroko zakrojone działania employer brandingowe są bardzo istotne, także w przypadku pracowników produkcyjnych.

Innym sprawdzonym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest zastosowanie systemu poleceń pracowniczych– czyli rekomendację obecnych pracowników u potencjalnych kandydatów do pracy. Pracownicy najlepiej potrafią opisać swoje miejsce pracy, pracodawcę i specyfikę miejsca, a co za tym przekonać do zatrudnienia osoby ze swojego kręgu znajomych. Otrzymują one za to oczywiście bonus np. premię, co jest dodatkową motywacją do pomocy przy rekrutacji.

Rekrutacja pracowników produkcyjnych i praca na produkcji – wyzwania

Pomimo tego, że duża część prac produkcyjnych została zautomatyzowana, to wciąż obserwujemy wysokie zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych. Utrzymanie określonego poziomu zatrudnienia jest wyzwaniem, między innymi z powodu dużej rotacji pracowników (np. masowa emigracja wykwalifikowanych pracowników za granicę) oraz spadku liczby fachowców. Wyzwaniem są również wysokie oczekiwania przyszłych kandydatów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie na pracowników produkcji ciągle wzrasta.

Osoby, które poszukują pracy na produkcji, bardzo często znajdują ją z dnia na dzień, dlatego czas reakcji na odpowiedź kandydata powinien być bardzo szybki i zwinny. Bardzo często nawet po tygodniu, kandydat potrafi pracować już w innym miejscu. Zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych często jest “na wczoraj" i firmy produkcyjne konkurują o pracowników.

Duża część firm produkcyjnych decyduje się na przeszkolenie pracowników, nawet na stanowiska związane z obsługą maszyn. Gruntowane wyszkolenie pracowników, pokazanie że firma inwestuje w ludzi i dba o nich, to niejako gwarancja nawiązania długofalowej współpracy.

Niektóre przedsiębiorstwa proponują wizyty na hali produkcyjnej, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia. Przeprowadzają test zdolność manualnych, czytania rysunku technicznego czy zdolności matematycznych – aby sprawdzić ewentualny potencjał kandydata do nauki i rozwoju.

Pracownicy produkcyjni – czy benefity są ważne?

Bazując na raporcie OLX – Poznaj swojego pracownika, pracownicy produkcyjni poszukują (oprócz stabilnego wynagrodzenia i umowy o pracę):

  • pracy z fajnymi ludźmi, zapewnienie przyjaznej atmosfery

  • stałych godzin pracy

  • pracy w pełnym wymiarze godzin

  • poczucia bycia docenionym, możliwość rozwoju

  • dodatkowych benefitów

Benefity często sprawiają, że rośnie atrakcyjność jednego pracodawcy względem drugiego. Niejednokrotnie wynagrodzenie nie może być po prostu wyższe, dlatego pracodawcy prześcigają się w alternatywnych pomysłach na zatrzymanie pracowników.

O jakich benefitach mówią pracownicy?

  • karty sportowe (np. Multisport)

  • opieka medyczna

  • dopłaty do szkoleń

  • nauka języków

  • dojazd do pracy

O wyborze nowego miejsca pracy decyduje wiele czynników, z których wynagrodzenie jest tylko jedną składową. Musimy pamiętać, że rzetelne przedstawienie naszej oferty, troska o employer branding, dbałość o benefity i rozwój pracownika, pomoże pozyskać pracowników zmotywowanych i dopasowanych do potrzeb organizacji.

Rekrutacja blue collars w systemie HRappka

System do rekrutacji to oszczędność czasu, pieniędzy i nieoceniona pomoc – na każdym etapie procesu rekrutacji (nie tylko w przypadku rekrutacji na stanowisku pracownika produkcyjnego).

W systemie HRappka:

  • stworzysz szablony ofert pracy na dane stanowiska

  • wyślesz ankiety do kandydatów

  • automatycznie stworzysz profile kandydatów – na podstawie otrzymanych CV

  • umieścisz formularze aplikacyjne na wielu portalach pracy jednocześnie

  • sprawdzisz, z jakiego źródła pozyskano największą liczbę kandydatów do danej rekrutacji

  • wprowadzisz system poleceń dla pracowników

  • stworzysz własną bazę talentów do następnych rekrutacji

Czytaj więcej

Efektywna rekrutacja

  • Integracja z zakładką kariera
  • Formularze aplikacyjne
  • Budowanie bazy kandydatów
  • Wtyczka do sourcingu na Linkedin
  • Autorespondery do kandydatów
  • Sprawny onboarding
TESTUJ BEZ OPŁAT
opis stanowisk pracy – pracownik produkcyjny

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Dobrze skonstruowana oferta o pracę musi odpowiadać na potrzeby potencjalnego pracownika. Otrzymanie pozytywnej decyzji od kandydata to tylko początek sukcesu, organizacja bowiem musi wywiązać się z deklaracji składanych na etapie rekrutacji. Jakie informacje zamieścić w opisach stanowisk pracy dla pracownika produkcji? Jak wygląda praca na produkcji? Jakie informacje wymagane są na danym stanowisku? Zapraszamy do pobrania naszego dokumentu – opisów stanowisk dla pracowników produkcji.