Płaca minimalna 2023 r.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie płacy minimalnej w 2023 roku. Płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku dwa razy – 1 stycznia 2023 r. oraz 1 lipca 2023 r. Wzrost płacy minimalnej jest wyższy, niż zakładano i jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, spowodowany jest wysoką inflacją. Ile wyniesie płaca minimalna w 2023? O ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne za pracę w 2023 r? Zapraszamy do lektury.

Wysokość płacy minimalnej w 2023 r.

1 stycznia 2023 roku płaca minimalna wzrośnie do 3490 zł (czyli 480 zł więcej niż obecnie), natomiast 1 lipca 2023 r. wyniesie 3600 brutto (590 zł więcej, w porównaniu do roku 2022).

Natomiast minimalna stawka godzinowa wzrośnie do kwoty 22,80 zł (obecnie jest to 19,70 zł) – od 1 stycznia 2023 r. Od 1 lipca 2023 r. wynosić będzie 23,50 zł (wzrost o 3,80 zł).

Dwukrotny wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej nie jest jedynie decyzją rządu, ale wprost wynika z obowiązujących przepisów. Wysoka inflacja nałożyła na nasz rząd obowiązek dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej.

wysokość płacy minimalnej

Czym jest minimalne wynagrodzenie?

Płaca minimalna to najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia, które przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy. Wyrażony jest w kwocie brutto i nie jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy, czy kompetencji pracownika. W 2022 roku wynosi 3010 zł za pracę na cały etat. W takim przypadku pracownik „na rękę" otrzymuje 2363,56 zł. W 2023 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3600 brutto.

Natomiast minimalna stawka godzinowa dotyczy umów zlecenie i wynosi 19,70 zł w 2022 roku, czyli 13,91 zł netto. W przypadku minimalnej stawki godzinowej wzrost w 2023 roku wyniesie 3,80, czyli pracownicy otrzymają 23,50 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie nie dotyczy osób rozliczających się na tzw. umowie o dzieło.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu przewiduje podwójny wzrost płacy minimalnej w ciągu jednego roku, jeżeli wskaźnik inflacji przekracza 5%.

Argumentacja rządu w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę

„Rok temu w świat uderzyła fala putinflacji, która zagraża portfelom Polaków. Nasza polityka znoszenia nierówności musi jednocześnie oznaczać szybsze podnoszenie minimalnego wynagrodzenia" – tak powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd deklaruje, że mocniejsze podniesienie płacy minimalnej i wysokości minimalnej stawki godzinowej zniweluje nierówności płacowe oraz przyczyni się do utrzymania niskiej stopy bezrobocia.

Natomiast przedsiębiorcy martwią się, że rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę, znacznie podniesie i tak już wysokie koszty utrzymania pracowników i przedsiębiorstw.

Automatyzuj proces rozliczania pracowników

W programie kadrowo-płacowym HRappka wystawisz pracownikom każdy rodzaj umowy, a następnie rozliczysz ich, wygenerujesz listy płac, paski wynagrodzeń, wyślesz paczki przelewów. Co więcej, dodasz potrącenia, zwroty, premie oraz jeżeli potrzebujesz – stawki niestandardowe.

Elektroniczny obieg faktur oraz e-dokumentacja pracownicza znacznie oszczędzi czas pracy w całym przedsiębiorstwie! Program kadrowy HRappka na bieżąco dostosowywany jest do wszelkich zmian podatkowych i rozliczeniowych (szczególnie tych związanych z Polskim Ładem).

Czytaj więcej:

Zarządzanie procesami HR

  • Przejrzyste profile pracowników
  • Generowanie umów i dokumentów
  • Ewidencja czasu pracy
  • Elektroniczne wnioski urlopowe
  • Rozliczanie pracowników
  • i wiele więcej!
TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Rada Ministra przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz stawki godzinowej. Rząd przygotowuje się do podwójnego podnoszenia płacy minimalnej w 2023 roku, które związane jest z wysoką inflacją. Podwyżka płacy minimalnej w 2023 wynosić będzie 590 zł (po 1 lipca 2023 r). Na posiedzeniu rządu premier Morawiecki mówił o tym, że znacząca podwyżka minimalnego wynagrodzenia jest niezbędna do ochrony uboższych warstw społeczeństwa.