Program do Ewidencji Czasu Pracy – jak wybrać?

TOP 7 funkcji systemu do Ewidencji Czasu Pracy i RCP w 2021r.

Program do Ewidencji Czasu Pracy oraz tzn. system RCP (Rejestracja Czasu Pracy) pozwala sprawnie kontrolować czas pracy pracowników. Co więcej, takie oprogramowanie może w znacznym stopniu wpłynąć na efektywność pracy, usprawnić zarządzanie pracownikami i skrócić czas pracy pracowników biurowych i działów HR. W czym system do Ewidencji  Czasu Pracy może Cię wyręczyć? Przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności.

1. Tworzenie grafików pracy

Wraz ze wzrostem ilości pracowników tworzenie harmonogramu pracy staje się coraz trudniejsze. W związku z tym, aby usprawnić ten proces oraz uniknąć błędów warto sięgnąć po odpowiednie oprogramowanie, które zautomatyzuje tworzenie grafików. Co więcej, tworzenie grafików w systemie online pozwala na sprawny dostęp, łatwe wprowadzanie zmian oraz kontrolę pełności zapotrzebowania.

Dowiedz się więcej:

2. Automatyczne planowanie kalendarzu pracy

Automatyczne planowanie pracy pozwala na automatyzacje procesu tworzenia grafików pracy na postawie wprowadzonej konfiguracji czasu pracy oraz pracowników przypisanych do projektu. 

Dla przykładu system HRappka pozwala automatycznie dopasowywać pracowników do grafików na podstawie posiadanych przez nich umiejętności, zgodnie z zachowaniem odpowiedniej normy pracy.

Dowiedz się więcej:

3. Rejestracja czasu pracy

System RCP (Rejestracja Czasu Pracy) umożliwia rejestrowanie czasu pracy pracowników, czyli wejść i wyjść z miejsca pracy (również na przerwę).

Może się to odbywać za pomocą zeskanowania karty magnetycznej lub wpisania kodu pracownika. Ponadto, godziny zarejestrowane przez moduł RCP można porównać w zestawieniu z grafikiem pracy. Co więcej, funkcja normowania czasu pracy pozwala unormować godziny pracy w przypadku, gdy pracownik przyszedł do pracy za wcześnie lub wyszedł za późno. Ważne jest również automatyczne obliczanie nadgodzin.

Dowiedz się więcej:

4. Aplikacja dla pracowników

Aplikacja dla pracowników, dostępna w systemie powinna umożliwiać pracownikom:

  • mieć wgląd w swój grafik pracy,
  • zgłaszać przepracowane godziny pracy (które muszą być zatwierdzone przez osobę kadrową),
  • zgłosić chęć urlopu,
  • mieć wgląd w swoje dane osobowe z możliwością zgłoszenia zmiany.

5. Elektroniczne wnioski urlopowe

Elektroniczne wnioski urlopowe pozwalają znacznie usprawnić proces brania urlopu przez pracowników. Z poziomu aplikacji mogą oni zgłosić chęć wzięcia urlopu. Co więcej, wpisy pracowników powinny być akceptowane przez przełożonego.

6. Rozliczanie pracowników na podstawie grafików pracy

System HRappka umożliwia rozliczanie pracowników na podstawie zatwierdzonych godzin pracy. Co więcej, planowanie pracy, rejestracja pracy i rozliczenia pracownicze w jednym, kompleksowym systemie HR pozwalają oszczędzić czas pracy pracowników kadrowych. Ponadto, pomagają uniknąć błędów, czy luk informacyjnych.

Dowiedz się więcej:

Dodatkowe funkcjonalności modułu RCP w systemie HRappka

Ponadto, system HRappka pozwala również na sprawne rozliczanie Klientów na postawie przepracowanych godzin pracowników oraz na normowanie godzin pracy.

Inne funkcjonalności systemu HR HRappka

System HRappka to kompleksowa platforma, która obsługuje kluczowe procesy HR w firmach. Zaczynając od modułu rekrutacji, poprzez legalizację zatrudnienia cudzoziemców i delegowania pracowników, po ewidencję czasu pracy oraz kadry i płace. Co więcej, kompleksowość systemu pozwala na sprawny przepływ pracy w firmie i zwiększenie efektywności procesów. 

Dowiedz się więcej:

Zautomatyzuj ewidencję czasu pracy z systemem HRappka!

  • Grafiki pracy
  • Rejestracja czasu pracy
  • Normowanie
  • Dostęp dla pracowników
  • System ATS & HR