Rekrutacja: pytania do opiekunek osób starszych

Ze względu na szybko starzejące się społeczeństwo, stale rośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Jest to szczególnie zauważalne na zachodzie, między innymi w Niemczech. To właśnie tam, również poprzez bliską odległość od Polski, polskie agencje najczęściej delegują opiekunki. Praca na zachodzie jest dla nich opłacalna, ponieważ zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Polskie opiekunki cieszą się również świetną renomą w Niemczech. Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia finansowa, a jakości świadczonych usług. Pomimo częstej bariery językowej – polskie opiekunki wykazują się sumiennością i empatią.

Opiekunka osób starszych to dość specyficzny zawód. W dbałości o jakość świadczonych usług warto szczególnie zadbać o proces rekrutacji i upewnić się, że zatrudniana osoba jest odpowiednia to stanowisko pracy.

Jakie pytania zadać opiekunkom osób starszych na rekrutacji?

Doświadczenie

Jest to podstawowe pytanie do opiekunki, jednak warto by było one dość obszerne. Warto już na etapie formularza aplikacyjnego poprosić kandydata, aby uzupełnił informacje o poszczególnych chorobach seniorów, u których pracował. Warto również rozróżnić doświadczenie w tym zawodzie w Polsce oraz za granicą. 

Wykształcenie

Warto wiedzieć, czy opiekunka ma skończone dodatkowe kursy opieki, czy po prostu wykształcenie kierunkowe, czy pochodne. Warto, by opiekunka posiadała kurs pierwszej pomocy, czy kurs opiekuna osób starszych.

Charakter – cierpliwość i empatia

Przy pracy z osobami starszymi, wymagana jest cierpliwość, empatia i szacunek. Na rozmowie rekrutacyjnej warto sprawdzić, czy kandydat/ka na opiekunkę osób starszych spełnia te kryteria. Warto również dopytać o to, jak osoba zachowałaby się w wybranych sytuacjach. Pomoże to uniknąć sytuacji, w których opiekunka nie mając cierpliwości do seniora, sprawia, że nie czuje on się komfortowo.

Kondycja

Kondycja jest ważna przy pracy z osobami starszymi, które mają problemy z poruszaniem się lub są głównie leżące. Jest to kluczowa kwestia podczas dopasowywania opiekunki do seniora.

Znajomość języka

W przypadku opiekunek delegowanych za zachodnie granice naszego kraju, ważna jest weryfikacja języka. Należy sprawdzić umiejętności językowe opiekunki, aby była ona w stanie zrozumieć potrzeby seniora. Jeżeli opiekunka nie zna języka, warto zorganizować kurs językowy, na którym pozna najbardziej potrzebne sformułowania i będzie w stanie komunikować się z seniorem i jego rodziną.

Dowiedz się więcej o funkcjonalnościach naszego systemu w kontekście delegowania opiekunek za granicę.

Uprość proces delegowania od rekrutacji po rozliczenia!

  • Rekrutacja i selekcja kandydatów
  • Zarządzanie pracownikami
  • Standaryzowane szablony CV
  • Umowy oraz dokumenty delegacyjne
  • Planowanie transportu
  • Powiadomienia w specyfice delegowania