Efektywna rekrutacja 2019. Jak wybrać najlepszy system rekrutacyjny? 8 najważniejszych funkcji.

Dobrze dopasowany program do rekrutacji jest w stanie poprawić skuteczność i szybkość rekrutacji na każdym jej etapie. Na rynku istnieje wiele systemów rekrutacyjnych (tzn. systemów ATS). Na co należy zwrócić uwagę by wybrać najlepszy?

System rekrutacyjny musi być dopasowany do Twoich potrzeb.

Każda rekrutacja jest inna i zależy od specyfiki danej branży. Dlatego przed wyborem odpowiedniego managera rekrutacji, sprawdź, czy na pewno jest on dopasowany do Twoich potrzeb. Zbyt prosty system może nie być wystarczający, a zbyt skomplikowany i zaawansowany zamiast usprawnić pracę, może niepotrzebnie wydłużyć czynności związane z rekrutacją. Dlatego warto przed zakupem przetestować różne systemy i wybrać najlepszy dla nas. Jeżeli więc rekrutujesz również obcokrajowców, upewnij się czy system oferuje automatyczne tłumaczenie ogłoszeń oraz wielojęzyczne formularze dla kandydatów. Jeżeli korzystasz z wielu portali rekrutacyjnych – upewnij się, czy system posiada integrację z tymi portalami, aby móc automatycznie publikować ogłoszenia o pracę oraz czy potrafi generować raporty dot. poszczególnych czynników rekrutacji. Aby system rekrutacyjny pomógł Ci w procesach rekrutacji i zwiększył jej szybkość i efektywność to powinien być przede wszystkim intuicyjny i prosty w obsłudze.

8 najważniejszych funkcji systemu rekrutacyjnego

1. Zgodność z RODO

System rekrutacyjny zgodny z RODO to podstawa. Powinien on zapisać historię danych kandydatów – m.in. kto miał do nich dostęp, kto je dodał, edytował. Ponadto system powinien w prosty sposób pozwalać na zdobywanie i zarządzanie zgodami na przetwarzanie ich danych osobowych oraz pozwalać na dołączenie tego typu klauzul w formularzach rekrutacyjnych. Bardzo ważne, aby rekrutacja, którą prowadzisz była zgoda z prawem

2. Tworzenie i personalizowanie formularzy, ankiet i testów dla kandydatów.

Dobrze stworzony formularz rekrutacyjny pozwoli Ci przesiać setki kandydatów i wyłonić tych najlepszych. Znacznie usprawni to proces rekrutacji i zmniejszy ilość kandydatów branych pod uwagę.

3. Integracja z zewnętrznymi portalami pracy i mediami społecznościowymi

Synchronizacja z portalami pracy i Facebookiem potrafi znacznie usprawnić publikowanie ogłoszeń – z poziomu systemu rekrutacyjnego możesz sprawnie publikować ogłoszenia na innych portalach.

4. Intuicyjna i uporządkowana baza kandydatów.

Przejrzysta i kompletna baza kandydatów daje Ci możliwość szybkiego wyszukania kandydata oraz dodania w jego profilu notatek, załączników, czy ocen.

5.Automatyczne tłumaczenie ogłoszeń o pracę oraz formularzy rekrutacyjnych

Potrzebne, gdy rekrutujesz również pracowników z zagranicy. Będą oni mogli obejrzeć ogłoszenie w wybranym przez nich języku.

6. Widget ogłoszeń rekrutacyjnych na stronę WWW

Pomoże to automatycznie publikować oferty pracy na Twojej stronie internetowej z możliwością obejrzenia opisu stanowiska i zaaplikowania.

7. Możliwość ujednolicenia CV

Przydatne, jeżeli chcesz stworzyć wiele podobnie wyglądających CV do weryfikacji kandydatów przez Klienta.

8.Skanowanie CV i wprowadzanie danych do bazy kandydatów

Przepisywanie danych CV do profilu Klienta w bazie bywa mozolne i jest marnowaniem czasu. Pozwól, by program do rekrutacji zrobił to za Ciebie!