Nowoczesne narzędzia potrafią znacznie poprawić zarówno efektywność pojedynczych pracowników, jak i całego zespołu. Warto przetestować wybrane narzędzia, a następnie wdrożyć je w firmie oraz ustandaryzować. Dzisiaj przedstawiamy Wam 5 kategorii narzędzi, które świetnie sprawdzą się w branży HR.

Automatyzacja procesów rekrutacyjnych i kadrowych

Automatyzacja procesów pozwala ograniczyć ilość działań rekrutacyjnych, czy kadrowych, co pozwala oszczędzić czas pracowników.

System do rekrutacji pracowników (ATS, ang. Applicant Tracking System)

System do rekrutacji pozwala zautomatyzować proces rekrutacji, zaczynając od sprawnego tworzenia formularzy aplikacyjnych, szybkiej możliwości selekcji pracowników przez zarządzanie zgodami RODO i automatyczną wysyłkę wiadomości do kandydatów.

Warto pamiętać o funkcji multipostingu ofert pracy, co pozwala w kilkanaście sekund opublikować ofertę pracy na wielu portalach ogłoszeń. Jest to znaczna oszczędność czasu.

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

  • Ankiety aplikacyjne
  • Multiposting ofert
  • Zarządzanie kandydatami
  • Raporty

Już od 39 zł netto / miesiąc!

System HR (kadry i płace)

System HR automatyzuje większość procesów związanych z zatrudnianiem pracowników oraz zarządzaniem pracownikami. Usprawnia generowanie umów, prowadzenie akt pracowniczych, pozwala składać pracownikom wnioski urlopowe oraz rozliczać pracowników. Takie usprawnienie pozwala ograniczyć ilość pracy osób kadrowych.

Planowanie działań

Planowanie działań (zarówno zespołu, jak i pracowników) jest ważne, aby móc śledzić postęp. Istnieje wiele aplikacji, które usprawniają planowanie działań zespołu, czy pojedynczych pracowników. Warto również, by system HR posiadał taką funkcjonalność i automatycznie dodawał pracownikowi zadania na podstawie jego działań w systemie.

Sprawna komunikacja zespołu

Komunikacja zespołu jest kluczowa, szczególnie gdy zespół pracuje zdalnie. Warto wdrożyć narzędzie do komunikacji pracowników, oraz stworzyć grupy dla konkretnych działów, czy projektów. Komunikator jest mniej formalny niż wysyłanie e-maili i pozwala szybciej uzyskać pracowników potrzebne informacje.

Co więcej, osoby kadrowe powinny mieć usprawniony kontakt do pracowników i móc masowo wysyłać im wiadomości z systemu HR. Pozwala to mieć ciągłą i pełną historię kontaktu.

Poprawa efektywności pracy i zarządzanie czasem

Warto, zaproponować pracownikom odpowiednie narzędzia, które poprawią ich efektywność pracy. Takie narzędzia to m.in.:

  • wtyczka do przeglądarki blokująca portale społecznościowe i powiadomienia,
  • Google Docs (pozwala sprawnie udostępniać pliki),
  • Tablica Kanban.