System ATS: formularz aplikacyjny

Niezależnie od tego, jakiego systemu do rekrutacji (system ATS) używasz, prawdopodobnie oferuje on modyfikację formularza aplikacyjnego. Dopasowanie ankiety do potrzeb Twojej firmy może znacząco wpłynąć na to, jak inni będą postrzegać Twoją firmę (tzn. employer branding). Co więcej, jeżeli publikujesz ogłoszenia rekrutacyjne na stronie www, ważne by formularz aplikacyjny był z nią spójny.

Wygląd formularza

Szata graficzna jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna i niejednokrotnie świadczy o dojrzałości firmy. Profesjonalne grafiki mogą mieć pozytywny wpływ na postrzeganie firmy. Warto jednak pamiętać, że formularz musi być również prosty i intuicyjny w obsłudze, aby kandydaci się nie zniechęcili. Co więcej, sprawdź jak formularz aplikacyjny wygląda na telefonie – coraz więcej osób korzysta z internetu za pomocą telefonu, dlatego warto, by aplikowanie przez system ATS na wersji mobilnej było równie proste i wygodne, co na wersji desktopowej.

Przedstawienie profilu firmy

Ważne, by kandydat dowiedział się więcej o firmie, jeszcze przez zaaplikowaniem na wybraną rekrutację. Warto zatem, aby w ustawieniach systemu ATS, w nagłówku formularza aplikacyjnego, poza grafiką znalazł się również krótki opis firmy, zachęcający do współpracy.

Krótka ankieta rekrutacyjna

Im krótsza ankieta, tym większa szansa, że kandydat zaaplikuje. Wymaganie zbyt dużej ilości informacji może spowodować, że kandydat się zniechęci lub nie zdąży zaaplikować.

Na pewno zawsze powinieneś wymagać imienia, nazwiska, numeru telefonu i maila. Jeżeli zatrudniasz na stanowiska biurowe, to warto poprosić o załączenie CV. Nie musisz go wymagać, gdy rekrutujesz pracowników do pracy fizycznej, w tym również specjalistycznej. W tej sytuacji wystarczy stworzyć bardziej kompleksową ankietę z pytaniami dotyczącymi znajomości zagadnień, które są wymagane do pracy.

Zgody RODO w systemie ATS

Klauzule RODO to podstawa w systemach ATS. Upewnij się zatem, że są one widoczne i wymagane na rekrutacji i posiadają odpowiednią podstawę prawną.

Warto również dodać zgodę (opcjonalną) na przetwarzanie danych w celach przyszłych rekrutacji.

Zrozumiały opis stanowiska

O opisie stanowiska pisaliśmy już tutaj. Zapraszamy do lektury. Warto by był on prosty i zrozumiały oraz zgodny z rzeczywistością.

Polecane artykuły:

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

  • Ankiety aplikacyjne
  • Multiposting ofert
  • Zarządzanie kandydatami
  • Raporty

Już od 39 zł netto / miesiąc!