W obecnych czasach, firmy coraz częściej dążą do automatyzacji procesów rekrutacyjnych. Mnogość naborów wymusza na rekruterach zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Kiedy zdecydować się na wdrożenie systemu ATS?

Kiedy zdecydować się na system do rekrutacji?

System ATS przydatny jest w każdym przedsiębiorstwie, w którym przebiegają procesy rekrutacyjne. Znaczący jest jednak fakt wielkości danej firmy. Im jest ona większa, tym więcej rekrutacji jest w niej przeprowadzanych i proporcjonalnie większa jest ilość kandydatów w bazie. W takiej sytuacji gromadzenie danych w formularzach kalkulacyjnych może nie być wystarczające —  konieczna jest optymalizacja pracy. Jakie są zalety wdrożenia systemu ATS?

Oszczędność czasu

Odpowiednio dobrany system ATS zaoszczędzi czas rekruterów, co pozwoli na zwiększenie efektywności i wydajności ich pracy. Ogranicza on bowiem czas dedykowany na czynności powtarzalne, co umożliwia poświęcenie pełnej uwagi na dobór właściwych kandydatów i bezpośredni kontakt z nimi — zwiększy to pewność, że zatrudniona osoba jest odpowiednia na dane stanowisko. Szczególnie przydatne będzie to w przypadku, gdy posiadamy wiele otwartych rekrutacji — każda oferta w systemie będzie posiadać własną zakładkę i tam gromadzić przypisanych dla niej kandydatów.

Multiposting ofert pracy

Gdy nasza firma wymaga rekrutacji wielu osób, przydatny jest multiposting. Tworząc ogłoszenie o pracę, nie będzie konieczne publikowanie go osobno na poszczególnych portalach. Zamiast tego, oferta zostanie automatycznie opublikowana w wielu źródłach jednocześnie. Proces ten znacznie ułatwi i usprawni działalność rekruterów.

Łatwy wybór kandydatów

Dzięki systemowi ATS aplikacje danych osób, w tym ich CV, nie będą trafiać do naszej skrzynki mailowej. Dzięki temu nie będziemy musieli tworzyć własnej ewidencji zainteresowanych zatrudnieniem. Zamiast tego, automatycznie utworzy się profil danego kandydata w systemie, przypisując go do rekrutacji, na które aplikował.

System ATS umożliwi kreowanie dopracowanych ankiet aplikacyjnych. Pozwoli m.in. na tworzenie testów wiedzy dla kandydatów, w których odpowiedzi będą odpowiednio punktowane, a my uzyskamy dostęp do informacji, które w prosty sposób pozwolą nam na ocenienie danych osób. Umożliwia też dodawanie tagów do pracowników na przykład opisujących ich kompetencje, po których będziemy mogli potem filtrować i wyszukiwać pracowników. Przydatne będzie również dodawanie notatek do danych osób, w których zapiszemy np. datę spotkania rekrutacyjnego.

Bezpieczeństwo

System do rekrutacji dba o to, aby prowadzone przez nas rekrutacje odbywały się zgodnie z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa danych m.in z RODO. Powinien umożliwiać też wprowadzanie własnych zgód, a następnie automatyczne dodawanie ich do ogłoszeń rekrutacyjnych.

Ważne jest, aby system był bezpieczny pod względem przechowywania danych. Administratorzy oprogramowania powinni stale przeprowadzać na nim testy bezpieczeństwa. Dodatkowo istotne jest automatycznie wykonywanie kopii danych i przechowywanie ich na wielu dyskach, tak aby nie doszło do ich utracenia.

Dowiedz się więcej: