fb Zarządzanie pracownikami tymczasowymi - jak może Ci w tym pomóc odpowiednia platforma? • Hrappka

Zarządzanie pracownikami tymczasowymi - jak może Ci w tym pomóc odpowiednia platforma?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych bywa skomplikowane, ponieważ ilość formalności, o których należy pamiętać jest znacznie większa niż podczas tradycyjnego zatrudniania pracowników. Branża pracy tymczasowej coraz częściej wiąże się z zatrudnianiem cudzoziemców i legalizacją ich pobytu i zatrudnienia oraz delegowaniem pracowników za granice Polski. Na szczęście rosnąca potrzeba automatyzacji wielu formalności i zadań zrodziła kompleksowy system HR, który usprawnia nawet najbardziej zaawansowane procesy zatrudniania.

Blog Image

Kontakt z pracownikami

Posiadanie portalu pracowniczego, w którym pracownik tymczasowy może:
zgłosić chęć wzięcia dnia wolnego,
zgłosić dyspozycyjność do pracy konkretnego dnia,
zaaplikować na inne obecnie prowadzone rekrutacje,
zgłosić zmianę danych osobowych bądź adresowych,
sprawdzić treść umowy
znacznie usprawnia kontakt z pracownikami, i sprawia, że zarządzanie nawet ogromną liczbą pracowników jest prostsze i znacznie efektywniejsze.

E-dokumentacja pracownicza

Od stycznia 2019 można prowadzić dokumentację pracowniczą tylko w formie elektronicznej (do tej pory wymagana była także papierowa wersja dokumentów). Po co zatem tracić miejsce i pieniądze potrzebne do drukowania i przechowywania dokumentacji, skoro można ją bezpiecznie przechowywać w chmurze i mieć do niej zdalny dostęp przez komputery, tablety, czy telefony?

Zarządzanie dokumentacją pracowników delegowanych i cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców wiąże się z terminami, za których przekroczenie grożą kary, a formalności związane zatrudnieniem cudzoziemców bywają czasochłonne. Twoją pracę usprawni system, który na podstawie danych pracownika, pomoże Ci wygenerować oświadczenia, czy zezwolenia na pracę, wnioski EKUZ, czy A1. Wesprze Cię także w jednej z najbardziej kłopotliwych sfer - przypomni o kończących się wizach, zezwoleniach, czy dokumentach delegacyjnych. Nie tylko pomoże Ci oszczędzić czas, ale także zapobiegnie przekraczaniu terminów ważności dokumentów, co może okazać się niezbędne podczas kontroli z PIP.

Grafiki pracy pracowników

Często tworzenie harmonogramów pracy może przysporzyć wiele problemów, szczególnie jeżeli jest wielu pracowników i wiele miejsc pracy. System, który jest przystosowany do tworzenia oraz edycji wielu grafików pracy może znacznie usprawnić przebieg tworzenia grafików oraz zapobiegnie błędom. Zobacz jak prosto stworzysz grafiki pracy w systemie HRappka, klikając tutaj.

Planowanie zapotrzebowania na pracowników

Proces planowania zatrudnienia również można znacznie zautomatyzować, co upłynni kontakt z Klientami oraz zapewni nieomylność w realizacji projektu. System HRappka umożliwia wstawienie na Twoją stronę www widgetu lub wysłanie Klientom strony, na której mogą oni zgłosić zapotrzebowanie na odpowiednią ilość pracowników na konkretne dni.

zarejestruj się

TAGI

  • Agencja Pracy Tymczasowej
  • Agencja Zatrudnienia
  • Pośrednictwo pracy
  • Rekrutacje
  • System do rekrutacji
  • Program do rekrutacji
  • System ATS
Blog Image
Profile Image

Efektywna rekrutacja 2019. Jak wybrać najlepszy system rekrutacyjny? 8 najważniejszych funkcji

Na co należy zwrócić uwagę wybierając program do rekrutacji?

Blog Image
Profile Image

8 funkcji systemów rekrutacyjnych, które sprawdzą się w modelu RPO

Sprawdź jakie funkcje systemu rekrutacyjnego mogą poprawić jakość twoich usług RPO.

Blog Image
Profile Image

Mierniki w rekrutacji. Top 6 najważniejszych [2018]

Jak poprawić skuteczność rekrutacji? Podstawą jest mierzenie efektywności rekrutacji - określenie podstawowych mierników, pomiary i analiza danych.