Zarządzanie kolejnością potrąceń w rozliczeniach #
Umożliwiliśmy zarządzanie kolejnością potrąceń w rozliczeniach poprzez dodanie do przedmiotów pola „Priorytet potrącenia” (Pracownicy > Lista pracowników > Dany pracownik > Przedmioty).

- Podczas dodawania przedmiotu, typ: „Potrącenie”, istnieje możliwość zdefiniowania priorytetu jego potrącania.
- Domyślnie priorytet potrącenia wynosi 1 (także dla potrąceń mieszkaniowych, spłat korekt i potrąceń ręcznie dodawanych na rozliczeniu).
- Potrącenia alimentacyjne i komornicze mają priorytet 0. Oznacza to, że potrącane będą jako pierwsze, chyba że istnieje potrącenie z priorytetem -1.
- W Ustawienia firmy > Moduły > Pracownicy istnieje opcja „Domyślnie uwzględnij przedmioty przed zajęciem komorniczym”, która pozwala domyślnie potrącać nowo dodane przedmioty, przed potrąceniem komorniczym. Przedmioty dodane wcześniej pozostają bez zmian (z tym samym priorytetem), chyba że zostanie nadanym im nowy priorytet.
- W przypadku kilku przedmiotów o tym samym priorytecie, kolejność potrącania jest losowa.
Zachowanie systemu w przypadku korekt zajęć komorniczych #
Zmieniło się zachowanie systemu w przypadku korygowania zajęć komorniczych (Płatności > Zobowiązania):
Przypadek 1 – na rozliczeniu występuje potrącenie komornicze i zobowiązanie nie jest opłacone:
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zmniejszone – zobowiązanie dla komornika zmniejszy się.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie wyzerowane – zobowiązanie komornika zostanie usunięte.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zwiększone – zobowiązanie dla komornika zwiększy się, a pracownik w kolejnym miesiącu będzie miał potrącenie typu „Spłata korekty rozliczenia”.
- Jeżeli na korekcie nic nie zostanie zmienione, to nic nie zmieni się w zobowiązaniach.
Przypadek 2 – na rozliczeniu występuje potrącenie komornicze i zobowiązanie jest opłacone:
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zmniejszone (wypłacono komornikowi za dużo) – pracownikowi utworzy się zobowiązanie na kwotę różnicy, a komornikowi utworzy się należność na kwotę różnicy.
- Jeżeli należność nie zostanie opłacona (komornik nie zwróci pieniędzy), to przy rozliczaniu pracownika w kolejnym miesiącu zobowiązanie dla komornika będzie mniejsze o kwotę różnicy.
- Jeżeli należność zostanie opłacona (komornik zwróci pieniądze), to nie wystąpią żadne zmiany w kolejnych rozliczeniach.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie wyzerowane (wypłacono komornikowi za dużo) – pracownikowi utworzy się zobowiązanie na kwotę potrącenia, a komornikowi utworzy się należność na kwotę potrącenia
- Jeżeli należność nie zostanie opłacona (komornik nie zwróci pieniędzy), to przy rozliczaniu pracownika w kolejnym miesiącu zobowiązanie dla komornika będzie mniejsze o kwotę różnicy.
- Jeżeli należność zostanie opłacona (komornik zwróci pieniądze), to nie wystąpią żadne zmiany w kolejnych rozliczeniach.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zwiększone – utworzone zostanie zobowiązanie dla komornika, na kwotę różnicy, a pracownik w kolejnym miesiącu będzie miał potrącenie typu „Spłata korekty rozliczenia”.
Rozliczenia – zmiana naliczania Funduszu Pracy w przypadku niepełnego etatu #
W przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, to system naliczając Fundusz Pracy bierze pod uwagę zarówno stawkę na umowie, jak i wynagrodzenie:
- Jeżeli kwota na umowie wynosi 2500 złotych, a wynagrodzenie pracownika 2800 zł. – Fundusz Pracy zostanie naliczony.
- Jeżeli kwota na umowie wynosi np. 2800 złotych, a wynagrodzenie pracownika 2500 zł. – Fundusz Pracy również zostanie naliczony.
W przypadku pełnego etatu Fundusz Pracy zawsze jest naliczany, niezależnie od wynagrodzenia.
Zabezpieczenie pasków wynagrodzeń numerem PESEL #
W Ustawienia firmy > Moduły > Pracownicy dodana została opcja „Zabezpiecz plik z paskiem wynagrodzeń numerem PESEL pracownika”. Jeżeli ustawienie jest włączone, plik z paskiem zostanie zaszyfrowany – pracownik będzie musiał podać swój numer PESEL, aby wyświetlić pasek wynagrodzeń.
Usprawnienia – praca w systemie #
- Na liście faktur przychodowych ułatwione zostało oznaczanie zapłaconych faktur. Po najechaniu na wiersz w kolumnie „Zapłacono”, pojawia się ikona plusa, której kliknięcie umożliwili wprowadzenie kwoty.
- Włączona została walidacja pola NIP na poprawność NIP-u ukraińskiego
- Opcja masowego eksportu danych rozszerzona została o kolejne listy: Przejazdy, Magazyny, Stany magazynowe, Stany przedmiotów, Stanowiska na Kliencie, Pracownik > Wynagrodzenia/wypłaty, Raport mieszkań, Rozliczenia na Kliencie , Rozliczenia Klienta na Kliencie, Rozliczenia partnerów rekrutacyjnych, Klucze na mieszkaniach
- Export danych: dodanie informacji o widocznych i zaznaczonych wierszach.
- W przypadku ankiety „Dane do rozliczeń na pracowniku”, zostanie zaznaczony schemat rozliczeń: „Umowa o pracę u innego pracodawcy”, to pole „Wynagrodzenie” będzie wymagane (opcje: Niższe niż minimalne, Wyższe równe minimalnemu).
- W Rozliczenia > Rozliczenia dodaliśmy możliwość filtrowania rozliczeń po Opiekunie pracownika oraz Opiekunie Klienta:
- W obrębie jednego pola filtr działa na zasadzie “lub”. Na przykład, po wpisaniu w „Opiekun Klienta” – Nowak Anna, Kowalska Elżbieta – filtr znajdzie Klientów, którzy mają ustawione obie te osoby lub jedną z nich.
- W obrębie dwóch pól filtr działa na zasadzie “i”. Na przykład po wpisaniu „Opiekun Klienta” – Nowak Jan oraz „Opiekun pracownika” – Kowalski Karol – filtr wyszuka Klientów, którzy mają ustawione te dwie osoby odpowiednio jako opiekuna Klienta i pracowników.
- Komunikat „Pracownik posiada już wypłatę w danym okresie. Może mieć to wpływ na wartość kosztów uzyskania przychodu i kwotę wolną” pojawia się, gdy pracownik posiada w danym miesiącu inne wynagrodzenie w danej firmie. Wcześniej komunikat pojawiał się w przypadku wynagrodzeń w obrębie wszystkich firm.