HR Day – dzień pracowników HR (kadrowej / kadrowego) w Polsce

Dzień pracownika działu HR to nieformalne święto obchodzone 20 czerwca. Wprowadzone stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku ma na celu uznanie i podziękowanie za pracę osobom, które pracują w szeroko pojętych działach HR.

Czym tak naprawdę zajmują się osoby odpowiedzialne za zrządzanie zasobami ludzkimi? W jaki sposób można uczcić ich święto i przy tej okazji nieco więcej dowiedzieć się o ich pracy i obowiązkach? Zapraszamy do lektury oraz do pobrania darmowych voucherów dla pracowników działów HR.

Czym zajmują się działy HR?

Działy HR, czyli Human Resources zajmują się nie tylko pozyskiwaniem nowych pracowników, rekrutacją czy onboardingiem. Do obowiązków HR-owca należy również np. dbanie o rozwój pracowników, motywowanie ich, przygotowywanie szkoleń, wydarzeń i spotkań, dbanie o employer branding. Wszystkie te kompetencje mieszczą się w tak zwanym „miękkim HR„.

Jeżeli dana organizacja nie posiada wydzielonego działu kadr i płac, bardzo często „twardy HR" przejmują również działy HR. Co wtedy należy do ich obowiązków zawodowych? Przygotowywanie umów i ich podpisywanie, wszystkie czynności związane z dokumentacją pracowniczą, organizowanie grafików pracy, ewidencja czasu pracy, kontrola urlopów i wiele innych.

Niezależnie od zakresu odpowiedzialności i obowiązków – działy HR pełnią funkcję pośredniczącą pomiędzy pracownikami a przełożonymi.

Kiedy obchodzony jest HR Day?

Ogólnopolski dzień pracowników HR obchodzimy 20 czerwca, który w tym roku przypada we wtorek. W Polsce Dzień pracownika HR jest świętem młodym, bo obchodzonym dopiero od 10 lat. Natomiast Międzynarodowy Dzień HR przypada na 20 maja, a Human Resources Professional Day w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest od 2001 roku w dniu 26 września.

Dlaczego warto obchodzić dzień HR-owca?

Rola pracowników HR bardzo często jest niedoceniona lub wręcz ignorowana. Natomiast pracownicy działów HR to osoby, które wykazywać muszą się wszechstronnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Umiejętność rozmowy, empatia, zdolności interpersonalne, otwartość, zdolności negocjacyjne oraz wiedza kadrowa, to tylko niektóre z pożądanych cech w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.

Dlatego podkreślenie i podniesienie świadomości znaczenia działów HR w firmach jest niezwykle istotne. Niezależnie od stanowiska i rodzaju wykonywanych obowiązków, każdy pracownik działu HR zasługuje na zauważenie, uznanie i docenienie jego pracy.

Święto HR – pomysły na prezenty dla pracowników

Pracodawcy mogą okazać swoją wdzięczność oraz uznanie wartości, jaką HR wnosi do organizacji na wiele sposobów. Wszystko zależne jest od kreatywności, czasu i budżetu.

Pobierz darmowe vouchery z najciekawszymi inspiracjami na prezenty dla pracowników z okazji ich święta lub skorzystaj z poniższych pomysłów i wpisz je na voucherach!

Pobierz bezpłatne vouchery z pomysłami na prezenty dla pracowników

Na podany adres email wyślemy Ci vouchery

  1. Drobne upominki. Bilety do kina, teatru, maty masujące lub bony na zakupy, to uniwersalne prezenty, które przydadzą się każdej osobie. Jeżeli dobrze znasz swoich pracowników i wiesz, jakie mają potrzeby, spersonalizowane upominki z pewnością na długo zapadną w pamięć.
  2. Rozwój zawodowy. Zorganizuj warsztaty lub prelekcje tematyczne. Zapytaj pracowników i pracowniczki, czego im brakuje, jak widzą swoją drogę zawodową i w jaki sposób organizacja może pomóc w realizacji planów.
  3. Badania diagnostyczne w pracy. Każdy wie, że o zdrowie należy dbać, natomiast nie każdy ma na to przestrzeń i czas. Pokaż swoim pracownikom, że myślisz o tym i zaproś tego dnia np. U Pacjenta i zorganizuj akcję profilaktyczną (badania, konsultacje, edukacja).
  4. Zaproszenie masażysty, fizjoterapeuty. Pracownik, który wykonuje pracę siedzącą, na pewno nie raz narzekał na ból kręgosłupa. Zaproś do firmy profesjonalistów, którzy na miejscu przeprowadzą na konsultacje i masaż oraz pokażą i nauczą pracowników, w jaki sposób najlepiej dbać o swoje ciało.

Zarządzanie procesami HR

  • Rekrutacja i onboarding
  • Legalizacja cudzoziemców
  • Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
  • Kadry i płace
TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Ogólnopolski Dzień Pracowników HR przypada na 20 czerwca. Po raz pierwszy w Polsce Dzień Pracownika HR odbył się w 2013 roku. Co to za święto? Pod nazwą HR Day kryje się wiele znaczeń: Dzień Kadrowej, Dzień Kadrowego, dzień pracownika HR.

HR to inaczej zasoby ludzkie, czyli wszystko co związane z rekrutacją, onboardingiem, zatrudnieniem i obsługą dokumentacji pracowniczej.