Jak zatrudnić studenta obcokrajowca?

Przebywając na studiach w Polsce obcokrajowcy szukają sposobu by dorobić. Ale czy polski pracodawca może zatrudnić takiego studenta? Jakie warunki powinien spełniać student? Czy potrzebne jest zezwolenie czy konkretny typ pobytu? Na te i inne pytania odpowie ekspert do spraw legalizacji pobytu Fundacji Instytut na Rzecz Państwa Prawa Julian Hofman.

Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę zatrudniając cudzoziemca studiującego na Polskiej uczelni wyższej?

– Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to jest tryb odbywanych studiów. Studenci dziennej formy kształcenia są w o wiele wygodniejszej sytuacji, ponieważ status studenta studiów dziennych pozwala na pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę na to, czy osoba, która się stara o pracę, jest rezydentem podatkowym RP czy też nie. Wystarczy że student ten przebywa w Polsce ponad 183 dni w roku podatkowym lub też oświadczy, że jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce. Nie ma tu nawet konieczności przedstawiania certyfikatu rezydencji z US. Istotne jest, aby ten student przebywał w Polsce legalnie, ale nie ma znaczenia jaki dokument pobytowy dana osoba posiada. Może to być karta pobytu wydana ze względu na studia, wiza czy też pobyt w ruchu bezwizowy. Ważne jest to, że może legalnie pracować jedynie posiadając status studenta.Jeżeli ten status utraci lub nie będzie przebywał(a) w Polsce legalnie – nie może wykonywać pracy. Jeżeli chodzi o studentów zaocznych studiów – potrzebują zezwolenia na pracę lub konieczne jest wyrobienia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

Czy PIT- 0 dotyczy też studentów zagranicznych?

– Jeżeli mają mniej niż 26 lat i są rezydentami podatkowymi – to tak.

Teraz wśród cudzoziemców są popularne szkoły policealne. Czy obowiązują zasady studentów tych szkół jak studentów uczelni wyższych?

– Nie do końca. Studenci, a raczej uczniowie, tych szkół niezależnie od trybu nauki nie mogą pracować bez posiadania zezwolenia czy oświadczenia. Jedynie po ukończeniu szkoły mogą starać się o pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia.

A co z absolwentami uczelni wyższych?

– Po ukończeniu studiów (licencjackich lub magisterskich) absolwent może pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie absolwentów studiów stacjonarnych.


Nasz ekspert:

Julian Hofman

ekspert do spraw legalizacji pobytu
Fundacja Instytut na Rzecz Państwa Prawa
https://panstwoprawa.org/

Usprawnij legalizację cudzoziemców z systemem HRappka!

  • Generowanie oświadczeń / zezwoleń i wysyłka na praca.gov.pl,
  • Przypomnienia o końcu oświadczeń / zezwoleń / wiz / paszportów,
  • Ostrzeżenia przy generowaniu umów,
  • Profil pracownika ze wszystkimi dokumentami legalizującymi pobyt i zatrudnienie.