Rekrutacja opiekunek do Niemiec — gdzie szukać kandydatek i kandydatów?

Ze względu na szybko starzejące się społeczeństwo, stale rośnie zapotrzebowanie na opiekunów i opiekunki osób starszych. Jest to szczególnie zauważalne na zachodzie, między innymi w Niemczech. To właśnie tam, również poprzez bliską odległość od Polski, polskie agencje najczęściej delegują opiekunki. Praca na zachodzie jest dla nich opłacalna, ponieważ zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Polskie opiekunki cieszą się również świetną renomą w Niemczech. Wbrew pozorom nie jest to jedynie kwestia finansowa, a jakości świadczonych usług.

Rekrutacja opiekunek do Niemiec to często długotrwały i skomplikowany proces. Od tego, jakie osoby zatrudnimy, zależy bowiem pomyślność zleceń agencji. Zasadniczym pytaniem jest tu — gdzie szukać idealnych kandydatek?

Facebook – fanpage i grupy na Facebooku

Na Facebooku istnieje wiele fanpage’ów podejmujących tematykę pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Pojawiają się na nich posty, w których zainteresowane osoby wyrażają chęć pracy. Dodatkowo często od razu informują o mieście, w którym chciałyby podjąć zatrudnienie.

Na podobnej zasadzie działają grupy, które skupiają opiekunki lub osoby aspirujące do pracy w tym zawodzie. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w bezpośrednio publikowanych postach opisują swoje umiejętności i doświadczenie, co pozwala na natychmiastowe określenie, czy spełniają nasze wymagania.

Jak znaleźć grupy na Facebooku zrzeszające opiekunki osób starszych? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, np. „Opiekunki osób starszych Niemcy", „Praca opiekunka", „Oferty pracy dla opiekunek", „Opiekunki w Niemczech".

Fora internetowe

W internecie spotykamy się również z licznymi tematycznymi forami internetowymi. Poza dyskusjami opiekunek znajdziemy tam, podobnie jak w przypadku Facebooka, wiele wątków dotyczących zatrudnienia i poszukiwania pracy.

Baza kandydatów

Najlepszym sposobem na rekrutację opiekunek, jest rekrutacja spośród osób, z którymi już współpracowaliśmy. Wiemy bowiem, czy dana osoba w sposób zadowalający wypełniała swoje obowiązki. Dzięki zebranym wcześniej danym wiemy, czy dany profil kandydata lub kandydatki pasuje na dane stanowisko pracy, co pozwala pominąć etap rozmowy kwalifikacyjnej. Taka współpraca ogranicza również konieczność dopełniania formalności, które wiążą się z zatrudnieniem nowych osób.

Możemy również skorzystać z zewnętrznych baz opiekunek seniorów, które znajdują się na stronach takich jak www.opiekaseniora.pl

Portale ogłoszeń

Opiekunek warto szukać bezpośrednio na portalach ogłoszeń. Tam również znajdziemy liczne oferty, w których poszczególne osoby podają swoje dane kontaktowe i opisują kompetencje, wyrażając chęć podjęcia pracy.

Jednym z takich portali jest np. www.opiekunki24.pl

Polecenie i referencje

Bezpieczną metodą jest rekrutacja spośród poleconych osób. Kwestią, na którą w tym przypadku warto zwrócić uwagę, są pisemne referencje byłych pracodawców. Listy potwierdzające jakość pracy danej osoby z pewnością pomogą nam w ocenie, czy daną opiekunkę warto zatrudnić.

Rekrutacja opiekunek w systemie HRappka

Procesy związane z rekrutacją, delegowaniem, zatrudnianiem i rozliczaniem opiekunek osób starszych może usprawnić i zautomatyzować system HRappka. Dzięki funkcjonalnościom takim jak tworzenie baz danych kandydatów, multiposting ogłoszeń czy masowa wysyłka wiadomości proces rekrutacji opiekunek będzie stanie się szybki i intuicyjny. Ale to nie wszystko! W systemie HRappka wygenerujesz też wszystkie potrzebne umowy i dokumenty delegacyjne, zaplanujesz transport i obsłużysz nawet niestandardowe rozliczenia. 

Sprawdź nasz system do delegowania opiekunek za granicę!

Czytaj więcej:

Delegowanie pracowników

  • Zarządzanie kandydatami i pracownikami
  • Standaryzowane szablony CV
  • Dokumenty potrzebne do delegowania (A1, EKUZ)
  • Powiadomienia o dacie rozpoczęcia i zakończenia dokumentów
TESTUJ BEZ OPŁAT