Najczęstsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej – sprzedawca

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujący moment zarówno dla osób kandydujących na dane stanowisko, którym zależy na zdobyciu pracy, jak i dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić w swojej firmie jak najlepszych pracowników. Właśnie dlatego obie strony powinny się bardzo dobrze przygotować do tego spotkania. Dzisiaj skupimy się na pytaniach, jakie powinien zadać pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko sprzedawcy. Zapraszamy do lektury!

Testuj bez opłat moduł rekrutacji i onboardingu >>

O co pracodawca powinien zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko sprzedawcy?

Bez względu na to, czy jako pracodawca szukasz osoby na stanowisko sprzedawcy w stacjonarnym sklepie odzieżowym, sklepie internetowym z wyposażeniem wnętrz czy w agencji zajmującej się tworzeniem materiałów reklamowych, istnieje kilka kluczowych pytań, które należy zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jednym z najważniejszych pytań, które pozwoli Ci lepiej poznać osobę kandydującą na stanowisko sprzedawcy i przekonać się o jej kompetencjach, jest pytanie o to, jaka była najtrudniejsza sytuacja z klientem i w jaki sposób została rozwiązana. Dzięki temu dowiesz się, jakie doświadczenie ma dana osoba i jak radzi sobie w sytuacjach stresowych. Gdy powie już o trudnościach, warto zapytać ją także o największy sukces sprzedażowy. To pytanie pokaże, jakie są mocne strony tej osoby.

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz również zapytać o to, co dana osoba najbardziej lubi i co interesuje ją w pracy sprzedawcy. Pozwoli ono określić, czy pasuje do stanowiska, o którą się ubiega, a także zweryfikuje, czy ma odpowiednią wiedzę na temat pracy w tym zawodzie.

O co jeszcze warto zapytać? Na przykład o to, w jaki sposób osoba kandydująca na stanowisko sprzedawcy buduje relacje z klientami i jakie działania w tym celu podejmuje. Nawiązywanie i podtrzymywanie relacji opartych na zaufaniu jest bardzo ważne w pracy sprzedawcy. Jeśli więc dana osoba wskaże – według Ciebie – skuteczne, a może nawet nowatorskie metody, na pewno będzie to duży plus na rozmowie rekrutacyjnej.

Jeszcze jednym pytaniem, które dobrze jest zadać, by dowiedzieć się, jaki jest poziom wiedzy osoby ubiegającej się o stanowisko sprzedawcy, jest pytanie dotyczące ulubionych technik sprzedażowych. Otóż znajomość owych technik jest to kluczowy element warsztatu sprzedawcy. Osoba, która chce pracować jako sprzedawca, powinna je znać, jeśli wiąże przyszłość z tym zawodem.

Podstawowe pytania, które warto zadać na każdej rozmowie kwalifikacyjnej

Istnieje także wiele ważnych pytań, które warto zadać na każdej rozmowie kwalifikacyjnej – bez względu na to, jakiego stanowiska dotyczy. Poniżej przedstawiamy listę takich pytań:

  •  Jedną z rzeczy, o której warto spytać, jest z pewnością to, co dana osoba wie o firmie, w której chce pracować. Zdarza się tak, że ludzie, ubiegający się o pracę w konkretnej firmie, w ogóle nie zadają sobie trudu, żeby zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat przedsiębiorstwa.
  • Kolejnym pytaniem, które warto zadać dotyczy tego, dlaczego dana osoba, chce pracować w tej firmie. Warto wiedzieć, jakie są jej motywacje. Mówiąc o motywacjach, warto też zapytać o to, co motywuje tę osobę do rozwoju w konkretnym kierunku. Niektórzy chcą więcej zarabiać, innych motywuje szansa rozwoju czy dostanie nowych możliwości zdobywania wiedzy.
  • Jeżeli nie jest to pierwsza praca danej osoby, tylko zmienia ona miejsce zatrudnienia, z pewnością warto zapytać o to, jak układały jej się relacje z poprzednim przełożonym. Jest to jedno z trudniejszych pytań, ponieważ w każdej pracy mogły się zdarzać także gorsze momenty i zadając takie pytanie, można się między innymi zorientować, jaki stosunek do przełożonego ma osoba kandydująca na stanowisko sprzedawcy.
  • Na rozmowie kwalifikacyjnej warto także zadać pytania dotyczące planów i zamierzeń. Można zapytać o to, jaka jest praca marzeń danej osoby. Jest to jeden z najlepszych sposobów, które pozwalają sprawdzić, czy naprawdę chce ona pracować na danym stanowisku. Warto także zapytać o cele zawodowe.
  • Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej powinno także paść pytanie, w którym osoba aplikująca na stanowisko sprzedawcy będzie mieć możliwość wypowiedzi na swój temat. Dzięki temu będzie mogła opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, pasjach, umiejętnościach, a także o swoich mocnych, jak i słabych stronach.

HitPraca.pl – partner w pozyskiwaniu nowych pracowników

Na stronie HitPraca.pl codziennie dostępne są nowe oferty pracy od firm z całej Polski. Osoby zarejestrowane mogą automatycznie dostawać nowe propozycje pracy w wiadomościach mailowych. Warto zaznaczyć, że dostępne są tu zarówno oferty pracy z Polski, jak i z zagranicy.

Firmy partnerskie dodatkowo otrzymują od portalu możliwość bezpłatnej reklamy ich ofert. Dzięki temu są oni w stanie bardzo szybko znaleźć najlepszych pracowników.


Prowadząc rozmowę kwalifikacyjną rekruter sprawdza wiedzę i doświadczenie kandydata z poprzedniej pracy. Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze jest poczytać o tym, jakie przykładowe pytania mogą się na niej pojawić. Często w poradnikach znaleźć można również przykładowe odpowiedzi. Niekiedy pracodawca sprawdza to, jaka jest umiejętność mówienia o sobie, pyta o oczekiwania finansowe i motywację pracy w naszej firmie. W procesach rekrutacyjnych brana pod uwagę jest również umiejętność pisania CV, czyli przedstawiania siebie.