Program do ewidencji czasu pracy – 5 najważniejszych funkcjonalności

Prowadzenie ewidencji czasu pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Program do ewidencji czasu pracy to podstawa pracy przedsiębiorstw, które chcą przyspieszać i automatyzować proces planowania i rejestracji czasu pracy. Dodawanie zapotrzebowania na pracowników, sprawne planowanie czasu pracy, widget RCP i możliwość wnioskowania online o dni wolne, to tylko niektóre z najważniejszych funkcji systemu do ewidencji czasu pracy.

Jak wybrać najlepszy program? W jaki sposób zwiększyć efektywność pracy działów kadr? Zapraszamy do lektury.

Planowanie czasu pracy i grafik pracy pracowników

Tworzenie i planowanie harmonogramu czasu pracy jest tym większym wyzwaniem, im więcej pracowników do obsłużenia. Dzięki elektronicznej ewidencji czasu pracy masz dostęp do grafiku pracy całego przedsiębiorstwa, w jednym miejscu widzisz zapotrzebowanie na pracowników, ich dostępność, plany i nieobecności. W jednej chwili zaplanujesz i skoordynujesz pracę w całej firmie, niezależnie od jej wielkości.

Elektroniczna ewidencja czasu pracy w systemie HRappka obsługuje takie systemy czasu pracy jak:

 • standardowy czas pracy
 • równoważny czas pracy
 • zadaniowy czas pracy
 • indywidualny czas pracy

Dzięki możliwości przypisania tagów do konkretnego stanowiska otrzymamy powiadomienie, gdy zaplanujemy czas dla osoby, która nie posiada wymaganego na stanowisku tagu.

Co więcej, system ewidencji czasu pracy automatycznie weryfikuje zgodność zaplanowanych grafików z Kodeksem pracy (pilnuje i powiadamia np. o godzinach nadliczbowych).

Wnioski urlopowe online

Elektroniczny wniosek urlopowy całkowicie redukuje konieczność papierowych wydruków i kolejek do działu kadr. Pracownik w kilka sekund decyduje o tym, o jaki rodzaj wolnego dnia chce aplikować, a przełożony natychmiast dostaje o tym powiadomienie. Elektroniczne wnioski urlopowe to całkowita rewolucja w zakresie zarządzania nieobecnościami pracowników.

Program do planowania czasu pracy pracowników to możliwość monitorowania limitów urlopowych, wgląd w ilość urlopu dostępnego i wykorzystanego, a także dodawania urlopu niestandardowego (np. dla umów B2B).

Program do ewidencji czasy pracy HRappka daje możliwość wnioskowania o każdy typ nieobecności, natomiast to administrator decyduje, jakie typy nieobecności może zgłaszać pracownik.

wnioski urlopowe w swojej firmie

Rejestracja czasu pracy online

System rejestracji czasu pracy pozwala na sprawne i dokładne monitorowanie czasu pracy pracowników. Dzięki szerokim możliwościom widgetu RCP (czytnik kart RFID, kod kreskowy, ID pracownika) pracownicy w bezpieczny sposób mogą rejestrować swój czas pracy (wejścia, moment zakończenia pracy, przerwy).

Natomiast aplikacja mobilna do mierzenia czasu pracy, umożliwia raportowanie czasu pracy w czasie rzeczywistym, przy użyciu geolokalizacji.

System kontroli czasu pracy pozwala na całkowitą rezygnację z papierowych list obecności, niweluje ryzyko pomyłek i kontroluje wiarygodność osoby raportującej godziny pracy.

RCP kontroluje czas spędzony w pracy

Portal pracowniczy

Aplikacja dla pracowników to miejsce, dzięki któremu prowadzona jest sprawna samoobsługa pracownicza. Dzięki Portalowi pracownika ma on dostęp do:

 • kalendarza pracy
  • zgłaszanie godzin pracy i nieobecności
  • wgląd w nieobecności współpracowników
  • możliwość zgłoszenia np. pracy zdalnej
  • informacje o dostępnym urlopie
  • możliwość rejestracji czasu pracy online
 • danych osobowych
 • onboardingu/ offboardingu i ankiet
 • umów i szczegółów wynagrodzenia (paski wynagrodzeń)
 • załączników
 • rekrutacji wewnątrz organizacji

Rozliczanie czasu pracy pracowników

Program do ewidencji czasu pracy pracowników i powiązany do niego moduł kadrowo-płacowy, to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu przeprowadzisz wszystkie procesy pracownicze w jednym miejscu.

Na podstawie zatwierdzonych godzin pracy i ewentualnych nieobecności, rozliczysz pracowników w dowolnym okresie rozliczeniowym. Program do rozliczania czasu pracy ostrzega o przekroczeniach norm pracy (np. dziennych i tygodniowych) i nadgodzinach, wylicza również odpowiednie nadgodziny (50% lub 100%).

Co więcej, w HRappce rozliczysz również Klientów – na podstawie przepracowanych przez pracowników godzin pracy.

Korzystasz z innych programów kadrowych i księgowych? Bez problemu wykonasz import godzin pracy do HRappki oraz ich eksport do wybranych programów.

Najlepszy program do ewidencji czasu pracy

Wybór odpowiedniego systemu do rejestracji czasu pracy to decyzja, która całkowicie zmieni sposób funkcjonowania i organizacji pracy w przedsiębiorstwie. Oszczędność czasu, finansów czy zredukowanie ryzyka pomyłek i błędów to tylko jedne z ważniejszych zalet.

System rejestracji czasu pracy i ewidencji czasu pracy HRappka pozwoli na ewidencjonowanie każdego rodzaju pracy, uwzględniając planowanie zmianowe, różne systemy czasu pracy, czy niestandardowe dni wolne i elektroniczne wnioski urlopowe.

Bardzo przydatną funkcjonalnością jest bezpośredni import zwolnień lekarskich z PUE do systemu.

Natomiast elektroniczna rejestracja czasu pracy, czy to przy pomocy aplikacji mobilnej, czy poprzez Portal pracownika możliwa jest z dowolnego miejsca na świecie.

Czytaj więcej

Sprawne wdrożenie systemu do ewidencjonowania czasu pracy

Przy wyborze systemu do ewidencji i rejestrowania czasu pracy bardzo ważny jest również proces wdrożenia oprogramowania oraz wsparcie w zakresie korzystania z systemu. Warto pamiętać, że odpowiednie wdrożenie i odwzorowanie procesów firmy w systemie, znacznie poprawia efektywność nowego procesu oraz zadowolenie pracowników. 

Zarządzanie procesami HR

 • Generowanie umów i dokumentów
 • Samoobsługa pracownicza
 • Ewidencja czasu pracy
 • Elektroniczne wnioski urlopowe
 • Naliczanie wynagrodzeń
TESTUJ BEZ OPŁAT
zarządzenie czasem pracy pracowników

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Rejestrowanie czasu pracy, możliwość zarządzania projektami i sprawne planowanie czasu pracy pracowników to tylko jedne z wielu zalet systemu HRappka. Ewidencja zawiera również godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Dzięki automatyzacji całkowicie zredukujesz papierową dokumentację pracowniczą (np. elektroniczna lista obecności), a decyzje podejmowanie będą szybko i intuicyjnie.