Publikacja ofert pracy: jak wybierać portale ogłoszeń?

Wybór odpowiednich portali ogłoszeń jest w procesie rekrutacji pracowników kluczowym czynnikiem, który potrafi mieć duży wpływ na szybkość i skuteczność rekrutacji.

Przez nieodpowiednio dobrane portale ogłoszeń możesz tracić czas poświęcony zarówno na publikację ofert jak i analizę zgłoszeń osób, które nie spełniają wymagań. Ponadto opłacanie ogłoszeń na nieefektywnych portalach będzie stratą nie tylko czasu, ale także pieniędzy.

Jakie portale ogłoszeń są zatem najlepsze?

Nie da się wybrać jednego najlepszego portalu, ponieważ zależy to głównie od branży, specyfiki i miejsca oferowanej pracy. Jeżeli portal jest nieodpowiedni dla specyfiki oferowanej pracy to możesz stracić czas na publikowanie ogłoszeń, na które nikt nie odpowie lub zostaniesz zasypany wieloma kiepskimi kandydaturami, na których analizę będziesz musiał poświęcić dużo czasu, a które nie będą spełniały wymagań stanowiska.

Analiza skuteczności

Wiele systemów rekrutacyjnych, jak HRappka.pl oferuje szereg raportów do analizy rekrutacji, w tym i.in. raport dot. źródeł kandydatur. Dzięki takiej analizie szybko sprawdzisz ile kandydatów aplikowało z danego źródła oraz ile kandydatur spełniało oczekiwania.To podstawa oceny skuteczności i opłacalności rekrutacji. Najpierw jednak należy publikować ogłoszenia na jak największej ilości portali, aby zgromadzić dane do analizy.

Opłaty za publikację ogłoszeń

Bardziej renomowane portale oferują płatne zamieszczanie ogłoszeń. Płacimy tutaj przede wszystkim za popularność serwisu. Dzięki temu jest duża szansa, że nasze ogłoszenie zobaczy duża ilość osób, a co za tym idzie – zyskamy więcej kandydatur.

Gdzie zamieszczać ogłoszenia?

Ogłoszenia o wolnych wakatach warto publikować przede wszystkim na:

  • popularnych portalach ogłoszeń jak olx.pl, gratka.pl,
  • portalach pracy, np. pracuj.pl, infopraca.pl,
  • na własnej stronie internetowej – osoby, które szukają pracy często przeglądają witryny internetowe firm w ich bliskiej okolicy. Warto zatem dodać zakładkę dedykowaną aktualnym ofertom pracy w Twojej firmie. System rekrutacyjny HRappka.pl oferuje widget rekrutacji na stronie, który automatycznie uaktualnia wszystkie stanowiska na które aktualnie prowadzisz rekrutację w systemie:
Widget rekrutacji w zakładce kariera
  • w urzędach pracy / Państwowych służbach zatrudnienia.
    • Jest to szczególnie pomocne, jeżeli oferujesz pracę głównie fizyczną, która nie wymaga wyspecjalizowanego doświadczenia.
  • w Biurach Karier uczelni wyższych
    • Jest to świetna propozycja jeśli rekrutujesz pracowników, którzy powinni mieć kierunkowe wykształcenie. Dzięki temu kanałowi odfiltrujesz osoby bez wykształcenia, które być może na innym portalu ogłoszeń zgłosiłyby swoją kandydaturę.

 

Dowiedz się więcej: