W dzisiejszych czasach dość sporo mówi się o Candidate Experience, czyli o odczuciach kandydatów z procesu rekrutacji, w którym uczestniczył. I dobrze, ponieważ zadowolony kandydat może polecić rekrutacje w firmie znajomym, lub zaaplikować ponownie w przyszłości. Jest to zatem dobra inwestycja na przyszłość i szansa na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Na łamach bloga pisaliśmy już o błędach w rekrutacji, które mogą mieć negatywny wpływ na doświadczenia kandydata oraz o zakładce kariera, która często bywa początkiem candidate experience.

Warto pamiętać, że dbanie o pozytywne doświadczenia kandydatów nie musi być czasochłonne, a wiele czynności można zautomatyzować. Moduł ATS w systemie HRappka posiada funkcjonalności, które pozwolą Ci zadbać o kandydatów. Przedstawiamy top 5 funkcjonalności systemu które bez wysiłku dbają o pozytywne doświadczenia kandydatów

Widget rekrutacji na stronę

Zawsze aktualne oferty pracy 

Widget rekrutacyjny z systemu HRappka

Raz wstawiony na stronę widget aktualizuje na stronie www rekrutacje zgodnie z informacjami o wprowadzonymi w systemie HRappka. Dzięki temu kandydaci widzą jedynie aktualne rekrutację, a Ty nie musisz się martwić o publikację nowych rekrutacji oraz usuwanie nieaktualnych rekrutacji ze strony www.

Widget rekrutacji pozwala również zawężać widoczne rekrutacje do wybranych tagów, dzięki czemu możesz umieścić na stronie kilka widgetów z różnymi ofertami pracy (np. rekrutacje per dział czy per kraj).

W systemie HRappka widget znajdziesz w module Rekrutacja > Integracja ze stroną www.

Personalizowane autorespondery

Po zaaplikowaniu / zmianie statusu aplikacji

Możliwość tworzenia szablonów maili ze znacznikami, które podczas wysyłki podmieniają się na dane kandydata i rekrutacji pozwala obniżyć czas wysyłki maili do kandydatów nie wpływając przy tym na stopień personalizacji maila.

HRappka umożliwia również wyświetlenie okna wysyłki maila z szablonem dopasowanym do odpowiedniego statusu aplikacji (np. przy zmianie aplikacji na „Umówiony na spotkanie" pojawi się okno z szablonem maila dot. potwierdzenia spotkania).  Wyświetlenie okna z mailem, zamiast automatycznej wysyłki pozwala zarządzać końcową treścią i umożliwia ostateczne dopasowanie odpowiedzi do kandydata. Dla przykładu – wpisanie konkretnego feedbacku podczas odrzucania aplikacji.

W systemie HRappka:

Okno wysyłki maila po zmianie statusu

Ankiety zadowolenia

Badanie candidate experience

Tworzenie ankiet zadowolenia w systemie HRappka i ich masowa wysyłka pozwala na znaczną automatyzację procesu badania candidate experience. Co więcej, przejrzyste raporty z ankiet pozwalają sprawdzać wyniki na przestrzeni miesięcy. Wyniki ankiet pozwalają odnaleźć najbardziej problematyczne kwestie dla kandydatów oraz wprowadzić zmiany w procesach rekrutacyjnych.

W systemie HRappka:

  • Ankiety skonfigurujesz w Rekrutacja > Ankiety
  • Wyślesz je masowo z listy kandydatów > Więcej opcji > Wyślij ankietę do wypełnienia (przyciski nad tabelą) lub z poziomu profilu pracownika, z zakładki Ankiety.

Wysyłka ankiety zadowolenia

Przyjazny formularz aplikacyjny

Prosty, krótki i przejrzysty – taki powinien być formularz aplikacyjny.

Warto również, aby był on dopasowany do identyfikacji wizualnej firmy, posiadał niedługi opis firmy oraz krótki, ale wyczerpujący opis stanowiska, wymagań oraz benefitów.

W systemie HRappka sprawnie dopasujesz formularz aplikacyjny do Twoich potrzeb. Personalizacja wyglądu formularza dla kandydatów to tylko kilka kliknięć. Pokazuje to profesjonalizm firmy oraz buduje markę. Konfiguracja jest dostępna w module Rekrutacja > Ustawienia formularza aplikacyjnego.