Pozytywne Candidate Experience bez wysiłku

W dzisiejszych czasach dość sporo mówi się o Candidate Experience, czyli o odczuciach kandydatów z procesu rekrutacji, w którym uczestniczyli. I dobrze, ponieważ zadowolony kandydat może polecić rekrutacje w firmie znajomym, lub zaaplikować ponownie w przyszłości. Jest to zatem dobra inwestycja na przyszłość i szansa na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Na łamach bloga pisaliśmy już o błędach w rekrutacji, które mogą mieć negatywny wpływ na doświadczenia kandydata oraz o zakładce kariera, która często bywa początkiem candidate experience.

Warto pamiętać, że dbanie o pozytywne doświadczenia kandydatów w trakcie procesu rekrutacji nie musi być czasochłonne, a wiele czynności można zautomatyzować. Moduł ATS w systemie HRappka posiada funkcjonalności, które pozwolą Ci zadbać o doświadczenie kandydatów. Przedstawiamy top 5 funkcjonalności systemu, które bez wysiłku dbają o employer branding i wpłyną na doświadczenia kandydata.

Stan Candidate Experience w Polsce

Do sprawdzenia obecnej sytuacji Candidate Experience nie są potrzebne badania. Na dobrą sprawę wystarczy posłuchać kandydatów, jakie są ich wrażenia po rozmowie rekrutacyjnej z pracodawcą. Kandydat zazwyczaj nie jest pozytywnie nastawiony. Doświadczenia kandydata pojawiają się już od momentu zobaczenia ogłoszenia. To, czy nasze Candidate Experience będzie odpowiednie, jest wyłącznie zależne od pracodawcy i rekrutera. Budowanie pozytywnych doświadczeń w trakcie procesów rekrutacyjnych jest bardzo ważne i wpłynie na całość Employer Brandingu firmy.

Widget rekrutacji na stronę

Zawsze aktualne oferty pracy 

Widget rekrutacyjny z systemu HRappka

Raz wstawiony widget aktualizuje na stronie www rekrutacje zgodnie z informacjami wprowadzonymi w systemie HRappka. Dzięki temu kandydaci widzą jedynie aktualne rekrutacje. Ty nie musisz się martwić o publikację nowych rekrutacji oraz usuwanie nieaktualnych ze strony www.

Widget dbający o proces rekrutacji pozwala również zawężać widoczne rekrutacje do wybranych tagów, dzięki czemu możesz umieścić na stronie kilka widgetów z różnymi ofertami pracy (np. rekrutacje per dział czy per kraj).

W systemie HRappka widget znajdziesz w module Rekrutacja >Ustawienia rekrutacji > Integracja z www.

Personalizowane autorespondery

Po zaaplikowaniu / zmianie statusu aplikacji

Możliwość tworzenia szablonów maili ze znacznikami, które podczas wysyłki podmieniają się na dane kandydata i rekrutacji pozwala obniżyć czas wysyłki maili do kandydatów, nie wpływając przy tym na stopień personalizacji maila.

HRappka umożliwia również wyświetlenie okna wysyłki maila z szablonem dopasowanym do odpowiedniego statusu aplikacji (np. przy zmianie aplikacji na „Umówiony na spotkanie" pojawi się okno z szablonem maila dot. potwierdzenia spotkania).  Wyświetlenie okna z mailem, zamiast automatycznej wysyłki pozwala zarządzać końcową treścią i umożliwia ostateczne dopasowanie odpowiedzi do kandydata. Dla przykładu – wpisanie konkretnego feedbacku podczas odrzucania aplikacji.

W systemie HRappka:

Okno wysyłki maila po zmianie statusu

Ankiety zadowolenia z procesu rekrutacyjnego

Badanie candidate experience

Tworzenie ankiet zadowolenia w systemie HRappka i ich masowa wysyłka pozwala na znaczną automatyzację procesu badania candidate experience. Co więcej, przejrzyste raporty z ankiet pozwalają sprawdzać wyniki na przestrzeni miesięcy. Rezultat ankiet pozwala odnaleźć najbardziej problematyczne kwestie dla kandydatów oraz wprowadzić zmiany w procesach rekrutacyjnych.

W systemie HRappka:

  • Ankiety skonfigurujesz w Organizacja pracy > Ankiety
  • Wyślesz je masowo z listy kandydatów > Więcej opcji > Wyślij ankietę do wypełnienia (przyciski nad tabelą) lub z poziomu profilu pracownika, z zakładki Ankiety.
Wysyłka ankiety

Wysyłka ankiety zadowolenia

Przyjazny formularz aplikacyjny

Prosty, krótki i przejrzysty. Taki powinien być formularz aplikacyjny.

Warto również, aby był on dopasowany do identyfikacji wizualnej firmy, posiadał niedługi opis firmy oraz krótki, ale wyczerpujący opis stanowiska, wymagań oraz benefitów.

W systemie HRappka sprawnie dopasujesz formularz aplikacyjny do Twoich potrzeb. Personalizacja wyglądu formularza dla kandydatów to tylko kilka kliknięć. Pokazuje to profesjonalizm firmy oraz buduje markę. Konfiguracja jest dostępna w module Rekrutacja > Ustawienia rekrutacji > Ustawienia formularza aplikacyjnego.

Dowiedz się więcej:

System HR: jak wybrać najlepszy?

Onboarding pracownika 2021