System EES – nowe zasady przekraczania granicy UE
Autor
Andrzej Tkaczuk
Specjalista ds. legalizacji
cudzoziemców
Redaktor
Katarzyna Bucior
Copywriter
Unia Europejska planuje wprowadzenie nowego systemu kontroli granicznej Entry/Exit System (EES). System ten będzie automatycznie rejestrował fakt wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich, niebędących obywatelami UE. Obecnie w Unii Europejskiej trwa końcowa faza testowania systemu. W dzisiejszym artykule postaramy się opisać, jak wpłynie to na czas oraz zasady przekraczania granicy, a także kto nie będzie mógł wjechać do krajów UE.
Zagadnienia poruszane w artykule:
Czym jest system EES?
System EES (Entry/Exit System) to elektroniczny system stworzony do rejestrowania wjazdów i wyjazdów obywateli państw trzecich, którzy nie są obywatelami krajów członkowskich UE, przez zewnętrzne granice strefy Schengen.
Celem wprowadzenia takiego systemu jest m.in usprawnienie zarządzania granicami, zwiększenie bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej, zwalczanie nielegalnej migracji oraz optymalizacja działania systemu wizowego. Dodatkowo system ten pozwala zapobiegać wykorzystaniu fałszywych paszportów.
Celem systemu EES jest również:
-
Elektroniczna rejestracja danych dotyczących wjazdów i wyjazdów podróżnych: zautomatyzowanie odpraw granicznych pozwoli rejestrować datę, miejsce przekroczenia granicy oraz informacje o dokumencie użytym do przekroczenia granicy. Straż Graniczna już nie będzie umieszczała w paszportach pieczątek potwierdzających fakt wjazdu/wyjazdu obywateli państw trzecich.
-
Kontrola czasu pobytu: system pozwala na automatyczne obliczanie, ile dni dana osoba przebywa w strefie Schengen. Przypominamy, że w ramach ruchu bezwizowego dozwolony pobyt wynosi 90 dni w okresie 180 dni.
-
Wymiana informacji: system EES jest zintegrowany z innymi bazami danych UE, takimi jak system informacji wizowej (VIS) i system informacyjny Schengen (SIS), co doprowadzi do zwiększenia ich efektywności i zapewni skuteczniejsze zarządzanie granicami zewnętrznymi.
-
Wykrywanie naruszeń: system umożliwia automatyczne wykrywanie przypadków przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w strefie Schengen, co ułatwia pracę Straży Granicznej i zapobiega naruszeniom. System ten ma na celu modernizację zarządzania granicami, zapobieganie nielegalnej migracji do UE oraz ochronę obywateli europejskich. EES pomoże również w identyfikacji osób przebywających w UE oraz tych, które próbują wjechać na teren UE na podstawie fałszywych dokumentów.
Jak będzie wyglądało przekraczanie granicy z systemem EES?
Wszyscy obywatele krajów spoza UE będą musieli przejść przez zautomatyzowany system zbierania cyfrowych danych osobowych. Wyjątek stanowią posiadacze wiz długoterminowych oraz zezwoleń na pobyt.
Proces przekraczania granicy z wykorzystaniem systemu EES będzie obejmować kilka nowych etapów w porównaniu z tradycyjną procedurą. Oto jak będzie wyglądał:
-
Przedstawienie dokumentów: podróżny okazuje paszport lub inny dokument pobytowy przy kontroli granicznej. Cudzoziemcy będą korzystać ze specjalnych terminali samoobsługowych do skanowania swoich dokumentów.
-
Rejestracja biometryczna: jeśli będzie to pierwszy wjazd po wprowadzeniu systemu EES, podróżny będzie musiał dostarczyć dane biometryczne, takie jak odciski palców i zdjęcie twarzy do identyfikacji.
-
Przechowywanie danych: po pierwszej rejestracji dane biometryczne będą przechowywane w systemie, a podczas kolejnych przekroczeń granic zewnętrznych ich ponowne dostarczanie nie będzie wymagane przez okres trzech lat.
-
Weryfikacja danych: system automatycznie sprawdza dostępne informacje o wjazdach i wyjazdach oraz oblicza liczbę dni spędzonych na terenie obszaru Schengen, aby upewnić się, że podróżny nie przekroczył dozwolonego limitu (90 dni w ciągu 180 dni).
Uwaga! Brak pieczątek! Paszporty nie będą już stemplowane podczas przekraczania granicy, ponieważ wszystkie dane będą rejestrowane w formie elektronicznej.
Kiedy Polska wprowadzi system EES?
Projekt ustawy zakończył etap prac rządowych 8 października, kiedy Rada Ministrów zatwierdziła go i skierowała do dalszych prac parlamentarnych. Sejm uchwalił ustawę 18 października i tego samego dnia przekazał ją do Senatu. W dniu 7 listopada Senat przyjął ustawę dotyczącą udziału Polski w Systemie Wjazdu/Wyjazdu (EES) bez wprowadzania żadnych poprawek. Izba wyższa zatwierdziła nowe przepisy bez zmian. Teraz ustawa oczekuje na podpisanie przez prezydenta.
Zarządzanie procesami HR
- Rekrutacja i onboarding
- Legalizacja cudzoziemców
- Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
- Kadry i płace