Site iconSite icon HRappka.pl

Leasing pracowniczy a outsourcing

jakie są różnice między leasingiem pracowniczym a outsourcingiem pracowniczym?jakie są różnice między leasingiem pracowniczym a outsourcingiem pracowniczym?

jakie są różnice między leasingiem pracowniczym a outsourcingiem pracowniczym?

Leasing pracowniczy a outsourcing

Autor

Andrzej Tkaczuk

Specjalista ds. legalizacji

cudzoziemców

Redaktor

Katarzyna Bucior

Copywriter


Leasing pracowniczy (nazywany też wynajmem pracowników) to pewnego rodzaju odpowiedź na problem polskich firm, związany z narastającą trudnością rekrutacji pracowników. Pracodawcy, korzystając z leasingu pracowniczego, mogą nie tylko skuteczniej radzić sobie z brakiem odpowiedniej kadry pracowniczej, ale także zyskują możliwość bardziej efektywnego zarządzania czasem.

Dlatego w poniższym artykule szczegółowo omówimy ten temat – wyjaśnimy dokładnie, czym jest leasing pracowników, przedstawimy jego zalety i wady oraz wskażemy różnice między leasingiem pracowniczym a outsourcingiem pracowniczym.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy polega na wynajęciu pracowników z innej firmy lub agencji pracy tymczasowej przez określony czas w celu realizacji konkretnych zadań w innej firmie. Wynajem pracowników został częściowo uregulowany przez Kodeks Pracy. Zgodnie z art. 174(1) Kodeksu pracy pracodawca, za zgodą pracownika, może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Okres wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy powinien być uzgodniony w porozumieniu pomiędzy pracodawcami. 

Pracodawca musi też pamiętać, że okres urlopu bezpłatnego, o którym mówiliśmy wyżej, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. 

Jak przebiega proces leasingu pracowniczego?

Zgodnie z ustawodawstwem, do leasingu pracowniczego może dojść tylko za (pisemną!) zgodą pracownika. Oznacza to, że pracownik firmy macierzystej powinien udzielić zgody na piśmie i tylko wtedy pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego, podczas którego będzie on wykonywał pracę na rzecz innego pracodawcy. Podczas okresu, w którym stosunek pracy z firmą macierzystą ulega zawieszeniu, pracownik podpisuje umowę o pracę tymczasową z firmą wypożyczającą.  W umowie tej powinny znajdować się następujące elementy:

  • oznaczenie stron umowy,

  • określenie czasu trwania umowy,

  • określenie pracy, która ma być powierzona pracownikowi, 

  • wysokość wynagrodzenia pracownika.

Pracodawca powinien pamiętać, że leasing pracowniczy będzie się nieco różnił w zależności od statusu prawnego firmy wypożyczającej. Jeżeli wypożyczamy pracownika od „zwykłej" firmy, która nie ma statusu agencji pracy tymczasowej, to wszystkie kwestie organizacyjne powinny być uzgodnione i dokonane przez obie firmy. Regulacje współpracy określa umowa leasingu pracowniczego.

Gdy współpraca będzie zawierana za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, to wszystkie formalne i organizacyjne sprawy przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych leżą po stronie agencji. Agencje pracy tymczasowej zobowiązane są wtedy do prowadzenia dokumentacji pracowniczej, do pilnowania i przeprowadzania badań medycyny pracy. Agencja pracy tymczasowej jest również odpowiedzialna za naliczanie i wypłacanie wynagrodzenia pracownikowi.  

Czym się różni leasing pracowniczy i outsourcing pracowniczy?

Pracodawca zamierzający skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań powinien wiedzieć jakie są różnice tego typu współpracy. Outsourcing polega na przekazywaniu określonych zadań lub procesów do firm zewnętrznych. Oznacza to, że firma zlecająca zadania nie zachowuje kontroli nad procesami ich wykonania, nie nadzoruje pracy pracowników, a tylko zleca i oczekuje wykonania określonego zadania. W odróżnieniu – pracownicy leasingowi podlegają nowemu pracodawcy, który określa oraz kontroluje ich czas i sposób pracy.

Treści oraz umowy leasingu i outsourcingu pracowniczego również się różnią, głównie ze względu na liczbę stron umowy. Leasing pracowniczy to relacja trójstronna – w układzie bierze udział leasingodawca, leasingobiorca oraz sam pracownik.

Outsourcing to z kolei umowa między dwiema stronami – firmą zlecającą zadanie oraz firmą wykonującą zadanie.

Leasing pracowniczy – zalety dla pracodawcy

Leasing pracowników znacznie obniża zarówno koszty rekrutacji, jak i czas potrzebny na pozyskanie nowych pracowników. Leasingobiorca od razu po podpisaniu umowy dostaje kadrę dostosowaną do własnych potrzeb. Jeśli po krótkim okresie pracy pracownik zdecyduje się odejść, firma nie musi martwić się o koszty związane z jego rekrutacją i zatrudnieniem.

Ponadto, w przypadku współpracy z agencją pracy, przedsiębiorstwo nie ponosi kosztów badań lekarskich ani szkoleń BHP – wszystkie te wydatki pokrywa leasingodawca. Dla firm, które mają duże zapotrzebowanie na pracowników w określonych okresach, np. w branżach sezonowych, leasing pracowników pozwala uniknąć czasochłonnego procesu poszukiwania osób.

Koszty leasingu pracowniczego

Ile kosztuje leasing pracowniczy? To pytanie interesuje pracodawców, którzy po raz pierwszy decydują się na tego typu rozwiązanie. Wartość leasingu będzie uzależniona od branży, dla której poszukujemy pracowników oraz od doświadczenia i umiejętności tych pracowników. W większości przypadków cena też jest uzależniona od zapotrzebowania, czyli od ilości osób, które leasingobiorca będzie chciał wynająć.

Czasami cena może się różnić od okresu na jaki wynajmujemy pracowników, prace sezonowe zazwyczaj są droższe z uwagi na fakt, że leasingodawca ponosi większe koszty poszukiwania i zatrudnienia takich pracowników. Jednym z czynników kształtujących cenę jest marża agencji. W zależności od miejscowości, a także od wysokości kosztów niezbędnych do zatrudnienia pracownika, może ona znacząco się różnić. 

Czytaj więcej:

Program dla agencji pracy

  • Rekrutacja i onboarding
  • Legalizacja cudzoziemców
  • Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
  • Zarządzanie mieszkaniami i transportem
TESTUJ BEZ OPŁAT
Exit mobile version