Podpis elektroniczny – wszystko, co warto wiedzieć

Podpis elektroniczny to po prostu dane w wersji cyfrowej dzięki, którym zidentyfikować można konkretną osobę. Podpisywanie dokumentów bez wychodzenia z domu to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na załatwienie wielu spraw urzędowych i formalnych. Wątpliwości pojawiają się natomiast w związku z tym, co możemy podpisać elektronicznie i w jakiej formie. Podpis elektroniczny, kwalifikowany podpis elektroniczny, profil zaufany – rozwiązań jest kilka. Czym różnią się one od siebie i w jaki sposób można podpisać różne rodzaje dokumentów? Jak wygląda bezpieczeństwo podpisu elektronicznego?

Profil zaufany

Służy do porozumiewania się z organami państwowymi i jest usługą bezpłatną. Przypisany jest do numeru PESEL, a dostęp do profilu zaufanego można dostać poprzez swój bank lub wniosek internetowy. Jest ważny przez 3 lata, następnie można przedłużyć go o następne 3 lata. Założyć go może każda osoba, również obcokrajowiec – warunkiem jest posiadanie numeru PESEL. Podpis zaufany, który potwierdzony jest profilem zaufanym, zastępuje podpis własnoręczny.

Podpis elektroniczny

Najważniejsza informacja – podpis elektroniczny nie jest skanem podpisu ani dokumentu z tym podpisem. Nie jest również profilem zaufanym. To produkt komercyjny, który można otrzymać lub zakupić, najlepiej od certyfikowanej firmy, która znajduje się w spisie Narodowego Centrum Certyfikacji. Nie wymaga osobistej weryfikacji tożsamości, może zostać wydany poprzez kliknięcie w link weryfikacyjny lub przesłanie skanów dokumentów potwierdzających tożsamość.

Jeżeli np. pracodawca wyśle umowę zlecenie do pracownika, ten może podpisać ją bez dodatkowych kosztów, czy zakładania konta. Wystarczy, że kliknie przycisk w wiadomości – “podpisz umowę". Zostanie ona podpisana, zaszyfrowana i wysłana z powrotem do pracodawcy.

Ważne: dokumenty podpisane podpisem elektronicznym są uznawane przez instytucje prawne.

Jakie dokumenty można podpisać podpisem elektronicznym?

 • umowa o dzieło
 • umowa zlecenie
 • kontrakty menadżerskie
 • umowy zakupowe
 • umowy inwestycyjne
 • kontrakty z klientami
 • protokoły odbioru
 • zamówienia

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Kwalifikowany podpis elektroniczny (zaawansowany podpis elektroniczny) gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa niż standardowy podpis elektroniczny. Wedle Kodeksu cywilnego jest on równoważny z podpisem odręcznym. Oznacza to, że można podpisać nim te dokumenty, które wymagałyby formy pisemnej i pisemnego podpisu. Co więcej, kraje Unii Europejskiej uznają kwalifikowany podpis elektroniczny (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej)

Dobrze, gdy firma oferująca podpis elektroniczny lub kwalifikowany podpis elektroniczny znajduje się w rejestrze kwalifikowanych usług zaufania w Narodowym Centrum Certyfikacji (i spełnia wymogi dla kwalifikowanych podpisów elektronicznych).

W jaki sposób można otrzymać bezpieczny podpis elektroniczny? Drogi są dwie. Osobiste spotkanie lub (szczególnie w dobie pandemii) wideorozmowa z firmą oferującą usługi podpisów elektronicznych. W obu przypadkach należy przygotować dowód osobisty lub paszport. Następnie podpisuje się umowę, wnosi opłatę i instaluje oprogramowanie (lub otrzymuje urządzenie do składania podpisu elektronicznego). Zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego dla celów firmowych można odliczyć od podatku.

Jakie dokumenty można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym?

 • umowa o pracę
 • umowa o przeniesienie praw autorskich
 • umowy leasingowe
 • umowy pośrednictwa w nieruchomościach
 • umowy najmu terminowego
 • deklaracje podatkowe składane do Urzędu Skarbowego
 • sprawozdania finansowe do KRS
 • potwierdzanie tożsamości w kontakcie z urzędami administracji publicznej
 • pełnomocnictwa ogólne
 • dokumenty przetargowe
 • pliki JPK (Jednolity Plik Kontrolny)

W nielicznych przypadkach nie można podpisać dokumentów online, strony zainteresowane muszą złożyć podpisy odręczne. Dotyczy to testamentu, umowy spółki, umowy o spadek (jeżeli jego częścią jest nieruchomość) oraz umowy o przeniesienie własności nieruchomości.

Podpis elektroniczny w systemie HRappka

System HRappka usprawnia pracę działu HR na wiele sposobów. Jednym z nim jest łatwość i szybkość zawierania i podpisywania umów pomiędzy pracodawcami i pracownikami. W module kadrowo-płacowym dostępna jest opcja podpisania umowy w formie elektronicznej lub integracji z Autenti – firmą, która dostarcza usługi podpisów elektronicznych.

Podpis elektroniczny na profilu pracownika

Wysyłka umowy do podpisu w systemie HRappka

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Podpis elektroniczny i podpis kwalifikowany dają możliwość dokonywania transakcji elektronicznych w bezpieczny sposób. Podpisany dokument bez problemu można ściągnąć na dysk lub wydrukować. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny z podpisem odręcznym i składa się go za pomocą specjalnego urządzenia lub oprogramowania i opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego.