Zmiana czasu na zimowy a wynagrodzenie pracownika 2024
W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. To procedura odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dla wielu osób to „dodatkowa" godzina na poranny sen, natomiast dla pracodawców bywa problematyczna. Powstają pytania na temat kwestii rozliczenia czasu pracy pracowników na nocnych zmianach. Jak rozliczyć pracownika pracującego w podstawowej normie czasu pracy? Kiedy pracownikowi należy się wynagrodzenie za nadgodziny z przekroczenia dobowego? Zapraszamy do lektury.
Zagadnienia poruszane w artykule:
Kiedy wypada zmiana czasu w 2024 roku?
Przepisy dotyczące zmiany czasu letniego i zimowego w Polsce zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku. Przepisy te regulują wprowadzenie i odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego na lata 2022-2026.
W 2024 roku przejście z czasu letniego na czas zimowy przypada 27 października. Oznacza to, że w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października należy przestawić zegarki.
Przejście z czasu letniego na zimowy polega na cofnięciu zegarków o jedną godzinę (z 3:00 na 2:00), natomiast przejście czasu z zimowego na letni polega na przestawieniu zegarków o jedną godzinę „do przodu" (z 2:00 na 3:00).
Z powodu przesunięcia czasu, następuje przekroczenie obowiązującego pracownika w tym dniu czasu pracy – jeżeli pracuje w porze nocnej.
Praca na nocnej zmianie w trakcie zmiany czasu letniego na zimowy
W związku ze zmianą czasu na zimowy, pracownicy na nocnych zmianach pracują 1 godzinę więcej. W przypadku pracy w podstawowych normach czasu pracy (8 godzin), kolejna godzina pracy stanowi nadgodzinę z przekroczenia dobowego.
Oznacza to, że pracownikowi pracującemu w godzinach nocnych, przysługuje:
-
normalne wynagrodzenie + wypłata dodatku za pracę w nadgodzinach z przekroczenia dobowego w wysokości 100% lub
-
dodatkowy czas wolny (w wymiarze 1:1, jeżeli z wnioskiem o wolne wystąpił pracownik lub w wymiarze 1,5:1, jeżeli udzielenie czasu wolnego wynika z inicjatywy pracodawcy)
Wypłata dodatku za nadgodziny powinna nastąpić w momencie wypłacania wynagrodzenia za miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny.
Oddanie czasu wolnego następuje do końca okresu rozliczeniowego (w którym nastąpiły nadgodziny) – jeżeli to pracodawca udziela czasu wolnego. Natomiast, w przypadku wniosku pracownika, odbiór czasu wolnego może zostać przesunięty do następnego okresu rozliczeniowego.
Zmiana czasu na zimowy a dodatek nocny – czy przysługuje?
Zgodnie z art.151(7) Kodeksu pracy, za porę nocną należy uważać 8 godzin między 21:00 a 7:00. Pracodawca powinien mieć na uwadze, że ustawowo pracownikowi należy się dodatek za pracę w nocy. Wysokość tego dodatku wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę i jest naliczana za każdą godzinę pracy wykonywaną między godziną 21:00 a 7:00.
W sytuacji, gdy zmiana czasu z letniego na zimowy przypada podczas nocnej zmiany pracownika, pracodawca ma do dyspozycji dwie opcje. Pierwsza opcja zakłada, że za dodatkową godzinę, wynikającą z wydłużenia zmiany, pracownik otrzymuje również dodatek nocny, jak za każdą inną godzinę pracy w tym przedziale.
Druga możliwość to nieprzyznanie dodatku za tę dodatkową godzinę. Wszystko dlatego, że dodatek za pracę w nocy przysługuje jedynie za 8 godzin nocnej pracy, a pracodawca nie ma obowiązku naliczania go za dodatkową godzinę powstałą w wyniku zmiany czasu. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od polityki firmy oraz interpretacji obowiązujących przepisów.
Czytaj więcej:
Co w przypadku, gdy nie została przekroczona dobowa norma czasu pracy?
Jeżeli pracownik miał zaplanowane do przepracowania 6 godzin, a w związku ze zmianą czasu przepracował 7 godzin, to nie została przekroczona dobowa norma czasu pracy. Oznacza to, że nadgodzina wynika z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. W tym przypadku liczba przepracowanych godzin nadliczbowych rekompensowana jest 100% dodatkiem do wynagrodzenia.
Ustalenie nadgodzin i wypłata dodatku następuje pod koniec danego okresu rozliczeniowego.
Wyliczanie godzin nadliczbowych w systemie HRappka
W programie kadrowo-płacowym HRappka nie musisz martwić się o prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia pracownika – również w przypadku pracy w nocy, czy pracy w godzinach nadliczbowych.
W naszym programie sprawdzisz, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi w danym miesiącu. W przypadku pracy godzinę dłużej system prawidłowo wyliczy wynagrodzenie – w oparciu o umowę pracownika oraz jego grafik pracy. W HRappce rozliczysz także pracownika, który jest wynagradzany stawką godzinową.
W programie kadrowym HRappka wygenerujesz listę płac, wyślesz paczki przelewów do pracowników oraz paski płacowe. W naszym kalkulatorze wynagrodzeń policzysz wysokość wynagrodzenia brutto i netto, dodasz dowolny typ umowy i składki ZUS/NFZ (np.emerytalna, chorobowa, czy Fundusz Pracy).
Czytaj więcej:
Zarządzanie procesami HR
- Przejrzyste profile pracowników
- Generowanie umów i dokumentów
- Ewidencja czasu pracy
- Elektroniczne wnioski urlopowe
- Rozliczanie pracowników
- i wiele więcej!
Zmiana czasu z zimowego na letni bywa kłopotliwa podczas wyliczania wynagrodzenia – w przypadku pracowników pracujących w nocy. Pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikom całość wynagrodzenia (mimo, ż pracownicy realnie pracują godzinę krócej), wynika to z gotowości pracowników do świadczenia pracy, której nie mogą wykonać ze względu na zmianę czasu. Natomiast w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni powoduje przekroczenie w tym dniu wymiaru czasu pracy (w przypadku pracowników pracujących w nocy).