Regulamin wynagradzania – wzór i omówienie

Autor

Andrzej Tkaczuk

Specjalista ds. legalizacji

cudzoziemców

Redaktor

Katarzyna Bucior

Copywriter


Regulamin wynagradzania to dokument regulowany przez Kodeks pracy, określający zasady wypłacania wynagrodzeń pracownikom. Wielu pracodawców zastanawia się, czy jego sporządzenie jest obowiązkowe, jak powinien być skonstruowany oraz jakie elementy musi zawierać. W niniejszym artykule odpowiadamy na te pytania, a także udostępniamy wzór takiego regulaminu do pobrania.

Regulamin wynagradzania – wzór do pobrania

Uzupełnij dane w formularzu, a my na podany adres e-mail wyślemy Ci przykładowy regulamin wynagradzania w formacie PDF.

Czym jest regulamin wynagradzania?

Regulamin wynagradzania jest wewnętrznym dokumentem zakładu pracy, którego opracowanie należy do obowiązków pracodawcy. Regulamin powinien być uzgodniony z Zakładową Organizacją Związkową w sytuacji, gdy u pracodawcy takowy działa. Powinien on jasno i przejrzyście określać zasady wynagradzania w firmie. W regulaminie warto też określić zasady dotyczące przyznawania świadczeń, premii oraz innych dodatków dla pracowników. Jednocześnie jego treść powinna zostać skonstruowana w taki sposób, by na tej podstawie można było ustalić indywidualne warunki umów.

Kto ma obowiązek utworzyć regulamin wynagradzania?

Obowiązek utworzenia regulaminu wynagradzania został uregulowany przez art. 77 (2) Kodeksu pracy. Zgodnie z ustawodawstwem, obowiązkowi ustalenia warunków wynagradzania w regulaminie podlega pracodawca zatrudniający więcej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Obowiązek tworzenia regulaminu wynagradzania będzie dotyczył również pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, jeżeli Zakładowa Organizacja Związkowa wystąpi z wnioskiem o jego utworzenie.  

Sposób przekazania regulaminu wynagradzania do wiadomości pracowników

Zgodnie z § 6 art. 77(2) k.p., regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania do wiadomości pracownikom w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Zgodnie z wyrokiem wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 roku, sygn. I PK 569/03, regulamin wynagradzania nie będzie obowiązywał jako akt prawny jeżeli nie zostanie ustalony na piśmie i nie będzie podany do wiadomości pracowników w sposób określony w powyższym artykule. 

Co musi zawierać regulamin wynagradzania?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, postanowienia regulaminu wynagradzania powinny zawierać zasady przyznawania wynagrodzeń, premii oraz innych świadczeń związanych z pracą. Treść regulaminu powinna określać warunki wynagradzania pracowników i termin wypłaty wynagrodzenia. Powinny znajdować się tu również informacje co do przewidzianych stawek na konkretnych stanowiskach. Nie musimy podawać konkretnych liczb, można to zrobić w postaci podania widełek płacowych.

Pracodawca powinien pamiętać, iż zgodnie z zasadą, która została określona w art. 9 § 2 k.p., zapisy regulaminu wynagradzania nie mogą być mniej korzystne niż wynika to z Kodeksu pracy lub innych ustaw i aktów wykonawczych.  

Aby zwiększyć motywację pracowników, pracodawcy często oferują różnego rodzaju benefity pracownicze. W wielu przypadkach te dodatkowe świadczenia są współfinansowane zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Warto określić zasady ich finansowania w regulaminie wynagradzania, co umożliwi pracodawcy skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku odprowadzania składek od części benefitu finansowanej przez firmę. Taką możliwość przewiduje § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego. Zgodnie z rozporządzeniem, podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.

Czytaj więcej:

Zarządzanie procesami HR

  • Rekrutacja i onboarding
  • Legalizacja cudzoziemców
  • Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
  • Kadry i płace
TESTUJ BEZ OPŁAT