Site icon HRappka.pl

Jak długo przechowywać wnioski urlopowe pracowników?

jak długo przechowywać wnioski urlopowe pracowników

jak długo przechowywać wnioski urlopowe pracowników

Jak długo przechowywać wnioski urlopowe pracowników?

Wnioski urlopowe osób zatrudnionych po 1 stycznia 2019 r. należy przechowywać przez 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym pracownik zakończył pracę. Natomiast wnioski osób zatrudnionych do końca grudnia 2018 r. przechowywane powinny być przez 3 lata.

Ustawa z 1 stycznia 2019 usystematyzowała zasady prowadzenia akt osobowych i kart ewidencji czasu pracy. Pracodawca nie musi prowadzić już dwóch odrębnych rejestrów, a czas przechowywania został ujednolicony. Rozwiązany został problem, jak długo przechowywać wnioski urlopowe pracowników.

Testuj bez opłat elektroniczne wnioski urlopowe >>

Zmiany po 1 stycznia 2019 r.

Przed 1 stycznia 2019 roku pracodawca miał obowiązek prowadzenia oddzielnie akt osobowych pracowników oraz kart ewidencji czasu pracy (w tym wniosków urlopowych). Czas przechowywania akt osobowych wynosił 50 lat, a kart ewidencji czasu pracy 3 lata (i ta zasada nadal działa dla osób zatrudnionych przed tą datą). Przynosiło to wiele nieporozumień w przypadku postępowań sądowych o np. zapłatę za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Bardzo często pracodawca nie posiadał już tych dokumentów, po upłynięciu zakładanych 3 lat.

Według Kodeksu pracy obecnie 10-letni okres przechowywania tyczy się całej dokumentacji pracowniczej – także tej związanej z urlopami, która powinna znaleźć się w części B akt osobowych (art. 94 pkt 9 Kodeksu pracy). Liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Dodatkowo okres przechowywania dokumentów przedłuża się o 12 miesięcy, jeżeli w sprawie pracownika prowadzone jest postępowanie sądowe.

Po tym okresie pracodawca musi zawiadomić pracowniką o możliwości odbioru dokumentacji (pracownik ma na to 30 dni od doręczenia zawiadomienia).

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej

Wraz z nową ustawą skracającą czas przechowywania wniosków otrzymaliśmy możliwość przechowywania dokumentacji pracowniczej (i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy) w wersji elektronicznej. Takie rozwiązanie usprawnia pracę całej firmy, a szczególnie działu HR. Nie musimy mnożyć papierowych teczek i szukać bezpiecznego miejsca do trzymania ich. Elektroniczna dokumentacja pracownicza to na razie tylko opcja, ale być może w przyszłości całkowicie zastąpi papierowe wnioski.

W celu zdigitalizowania dokumentacji należy zeskanować dotychczasowe akta oraz opatrzeć je podpisem elektronicznym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Następnie należy przenieść je do bezpiecznego programu, który rekomendowany jest do przetrzymywania akt osobowych w formie elektronicznej. Musimy pamiętać również, aby zgłosić do ZUS’u każdego pracownika (informacje o wyliczaniu świadczeń emerytalnych lub rentowych).

Dokumenty nowych pracowników nie wymagają formy papierowej, cały proces można od razu rozpocząć w formie elektronicznej. Szczególnej uwadze zasługuje możliwość prowadzenia elektronicznej ewidencji czasu pracy. To rozwiązanie zaoszczędzi czas, odciąży dział kadr i zmniejszy ryzyko popełnianych błędów.

Forma składania wniosków urlopowych

Sposób składania wniosków określa pracodawca i powinien poinformować o tym pracowników na etapie onboardingu. Jeżeli dokumentacja pracownicza prowadzona jest w tradycyjny, papierowy sposób, tak samo składa się też wnioski urlopowe. Dużo przyjemniejszym i szybszym sposobem są elektroniczne wnioski urlopowe. Przy pomocy odpowiedniego programu pracownicy mogą wysyłać szybkie informacje do pracodawcy o zapotrzebowaniu na urlop. Dane automatycznie zaciągają się z konta i nie trzeba ich ponownie uzupełniać. Jedyne ważne informacje to daty i rodzaj urlopu.

Gdzie można utworzyć elektroniczne wnioski urlopowe?

Program HRappka nie tylko pozwala na prowadzenie akt pracowniczych i dokumentacji związanej z zatrudnieniem, ale usprawnia również cały proces związany z tworzeniem, odpowiadaniem i akceptowaniem wniosków urlopowychModuł elektroniczne wnioski urlopowe stworzony został z myślą zarówno o pracodawcy, jak i pracowniku. Pracownicy zalogowani do swojego konta z łatwością mogą wybrać rodzaj urlopu (wypoczynkowymacierzyńskina żądanie i inne). Pracodawca natychmiast dostaje powiadomienie o wniosku i na podstawie grafiku wszystkich pracowników podejmuje decyzję.

Dowiedz się więcej:

Elektroniczne wnioski urlopowe

  • Kalendarz urlopowy
  • Informacje o dostępnym urlopie
  • Obliczanie wymiaru urlopu
  • Sprawna akceptacja wniosków urlopowych

TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Według rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej, pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie tradycyjnej lub elektronicznej (dla każdego pracownika). Wszelkie zaświadczenia w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przechowywane powinny być 10 lat od zakończenia pracy. Natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 r. pracodawca zobowiązany jest przechowywać dokumentację pracowniczą przez 50 lat.

Exit mobile version