Umowa przedwstępna o pracę – wzór i omówienie
Autor
Andrzej Tkaczuk
Specjalista ds. legalizacji
cudzoziemców
Redaktor
Katarzyna Bucior
Copywriter
Umowa przedwstępna stanowi zabezpieczenie zarówno dla pracodawcy, jak i dla kandydata starającego się o stanowisko. Zapewnia ona, że obie strony są zobowiązane do realizacji danych ustaleń w określonym terminie. „Wycofanie się" z tego rodzaju umowy niesie za sobą przykre konsekwencje, między innymi finansowe.
Umowa przedwstępna minimalizuje ryzyko utraty cennego pracownika, jak również daje pracownikowi gwarancję, że pracodawca nie wycofa się z oferowanego stanowiska. Ten rodzaj umowy będzie też korzystny w sytuacji, gdy pracownik ma zamiar rozwiązać aktualną umowę o pracę i jednocześnie chce mieć gwarancje, że nowy pracodawca podpisze z nim umowę i zrobi to na wcześniej uzgodnionych warunkach.
W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tematowi – omówimy co może zawierać umowa przedwstępna, jakie prawa daje każdej ze stron, a także zamieścimy darmowy wzór umowy przedwstępnej do pobrania.
Zagadnienia poruszane w artykule:
Przedwstępna umowa o pracę – wzór
Uzupełnij dane w formularzu, a my wyślemy Ci wzór umowy przedwstępnej w formacie PDF.
Przedwstępna umowa o pracę a Kodeks cywilny
Przedwstępna umowa o pracę nie została uregulowana przepisami prawa pracy. Kodeks pracy odsyła w tej sprawie do Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy w sprawach, które nie są uregulowane przepisami prawa pracy do stosunku pracy, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Definicja umowy przedwstępnej została określona w § 1 art. 389 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ustawodawstwem, umowa przedwstępna to umowa w której jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia określonej umowy.
Dla pracodawcy jest to gwarancja, że kandydat, który podpisał umowę przedwstępną, rzeczywiście podejmie zatrudnienie w uzgodnionym dniu.
Co zawiera umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli strony umowy przedwstępnej mają zamiar nawiązać stosunek pracy, to w umowie powinni określić:
-
strony umowy,
-
rodzaj umowy (np. na czas określony, nieokreślony, okres próbny),
-
miejsce wykonywania pracy,
-
rodzaj wykonywanej pracy,
-
wynagrodzenie i wymiar czasu pracy.
Termin zawarcia umowy przyrzeczonej
Dodatkowo, umowa przedwstępna określa dzień, w którym strony powinni podpisać umowę o pracę. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej art. 389 k.c., jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został określony, to umowa powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. W sytuacji, gdy każda ze stron umowy przedwstępnej jest uprawniona do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda strona wyznaczyła inny dzień zawarcia, to wiążącym jest termin, który został podany przez którąś ze stron jako pierwszy.
Rezygnacja z zawarcia umowy przyrzeczonej
Skutki uchylenia się z zawarcia umowy przyrzeczonej zostały określone przez art. 390 k.c. W przypadku, gdy jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, druga ze stron ma prawo żądać naprawienia szkody, gdy niepodpisanie umowy doprowadziło do powstania negatywnych skutków. Strona, która poniosła szkodę powinna udowodnić ten fakt, a także udowodnić, że szkoda ta powstała w wyniku nie podpisania umowy przyrzeczonej.
Jednak jeśli umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
Przedawnienie roszczeń z umowy przedwstępnej przedawniają się po upływie roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona powinna była być podpisana. Jeżeli strona umowy przedwstępnej dochodziła zawarcia umowy przed sądem, a sąd oddalił żądania, roszczenia przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.
Kiedy strona umowy przedwstępnej nie jest zobowiązana do zawarcia umowy?
Osoba, która chce uchylić się od obowiązku zawarcia umowy, może to zrobić bez skutków określonych w art. 390, tylko w sytuacji, gdy:
-
rozwiąże umowę przedwstępną za porozumieniem stron,
-
druga strona umowy, która jest uprawniona do wyznaczenia terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, nie określi się z datą przez rok od dnia zawarcia umowy.
Zarządzanie procesami HR
- Rekrutacja i onboarding
- Legalizacja cudzoziemców
- Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
- Kadry i płace