Jak zatrudnić cudzoziemca? Poradnik krok po kroku.
Zatrudnienie cudzoziemca nie wiąże się już jedynie z pracą sezonową. Pracodawcy coraz częściej szukają wykwalifikowanych specjalistów poza granicami Polski. Udzielenie pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach oraz nowej ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. W przypadku pracownika z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy czy Rosji proces jest znacznie uproszczony i może on wykonywać pracę bez konieczności uzyskania standardowego zezwolenia na pracę. Jak zatrudnić cudzoziemca na terenie Polski? Z jakimi formalnościami należy się liczyć? Kto jest zwolniony z wymogu posiadania zezwolenia? Zapraszamy na poradnik krok po kroku.
Testuj bez opłat moduł legalizacji cudzoziemców >>
Zagadnienia poruszane w artykule:
Etapy zatrudnienia cudzoziemca
Przed zatrudnieniem osoby z zagranicy należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytania:
- gdzie aktualnie przybywa cudzoziemiec (w Polsce czy za granicą)
- jakiej jest on narodowości
- na jakiej podstawie chcemy zatrudnić pracownika (zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi)
- na podstawie jakiego tytułu pobytowego będzie przebywać on w Polsce
Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca
Poza pewnymi wyjątkami legalna praca cudzoziemca możliwa jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ma on odpowiednie pozwolenie na pobyt i pracę. Rodzaj zezwolenia zależy przede wszystkim od kraju pochodzenia obcokrajowca oraz rodzaju pracy, którą ma on wykonywać. Do wyboru mamy:
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
Przeznaczone jest dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Rosji. Na podstawie jednego oświadczenia pracować mogą oni 24 miesiące. Następnie pracodawca może wnioskować o nowe oświadczenie lub zezwolenie na pracę.
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy to tzw. uproszczona procedura zatrudnienia, ponieważ pomija test rynku pracy. O powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi wnioskuje pracodawca, w powiatowym urzędzie pracy i musi to zrobić przed podjęciem pracy przez obcokrajowca.
Procedura wydawania oświadczenia trwa 7 dni (w przypadku braków formalnych) i po zakończeniu jej oświadczenie wpisywane do jest ewidencji oświadczeń.
Pracodawca ma obowiązek powiadomić powiatowy urząd pracy w terminie 7 dni o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.
Zezwolenie na pracę typu A
O zezwolenie typu A wnioskuje pracodawca we właściwym urzędzie wojewódzkim. Zezwolenie typu A wydaje się w przypadku pracy dla podmiotu, którego siedziba, miejsce zamieszkania, oddział lub zakład znajduje się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Do uzyskania tego typu zezwolenia wymagane jest dołączenie większej ilości dokumentów, a procedura trwa znacznie dłużej niż w przypadku oświadczenia. Na podstawie zezwolenia typu A można pracować maksymalnie 3 lata.
Zezwolenie na pracę typu B
Ten typ zezwolenia przeznaczony jest dla pracodawców, którzy zatrudniają cudzoziemca do pełnienia funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub pełnienia funkcji komplementariusza lub prokurenta w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. Wydawane jest na 3 lata, a w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 25 osób wnioskować można o zezwolenie 5-letnie.
Zezwolenie na pracę typu C, D i E
Zezwolenia C, D i E przeznaczone są dla cudzoziemców delegowanych do pracy w Polsce – przez pracodawcę zagranicznego. Zezwolenie C przyznawane jest, gdy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się oddział pracodawcy, zezwolenie D– gdy tego oddziału nie ma, a zezwolenie E w innych przypadkach.
Zezwolenie typu S
To tak zwane zezwolenie na pracę sezonową. Mianem takiej pracy określane są działalności z zakresu upraw rolnych, hodowli zwierząt, krótkotrwałego zakwaterowania i usług gastronomicznych odpowiednich dla konkretnej pory roku. Praca sezonowa nie może być wykonywana dłużej niż 9 miesięcy w roku.
Jednolite zezwolenie na pracę
O tej rodzaj zezwolenia wnioskuje sam cudzoziemiec (a nie pracodawca jak w przypadku poprzednich zezwoleń). Cała procedura odbywa się w ramach jednego postępowania administracyjnego. Zezwolenie jednolite uprawnia do legalnego pobytu i pracy, a cudzoziemiec otrzymuje Kartę Pobytu, która jednocześnie jest dokumentem podróży. O zezwolenie jednolite wnioskuje cudzoziemiec, który chce przebywać i pracować na terenie Polski powyżej 3 miesięcy.
Praca bez zezwolenia na pracę
Zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia są między innymi: uchodźcy, osoby z pobytem stałym, osoby posiadające zgodę na pobyt ze względów humanitarnych, osoby korzystające z ochrony czasowej, obywatele EU i europejskiego obszaru gospodarczego, posiadający ważną Kartę Polaka, studenci studiów stacjonarnych, doktoranci, absolwenci szkół wyższych i ponadgimnazjalnych, nauczyciele języków obcych (pracujących w Oświacie, zakładach kształcenia nauczycieli).
Sprawdź jak wypełnić najpopularniejsze wnioski o zezwolenie na prace i pobyt cudzoziemca.
Legalizacja pobytu cudzoziemca
Legalna praca cudzoziemca spoza UE możliwa jest nie tylko po uzyskaniu zezwolenia na pracę, ale również zezwolenia na pobyt. Cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce na podstawie:
- paszportu biometrycznego
- wizy
- zezwolenia na pobyt czasowy lub stały
Od 29 stycznia 2022 roku została uproszona procedura otrzymywania jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemca. Tu przeczytasz więcej o nowelizacji ustawy o cudzoziemcach z dnia 17 grudnia 2021 r.
Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców w systemie HRappka
W systemie HRappka przeprowadzisz cały proces legalizacji zatrudnienia cudzoziemca. Wypełnisz potrzebne wnioski i w kilka sekund wyślesz je bezpośrednio na praca.gov.pl. Nasz program kadrowo-płacowy przeprowadzi Cię przez cały proces zatrudnienia, podpisania umowy, wypłaty wynagrodzeń oraz wysyłki pasków wynagrodzeń. Co więcej, HRappka przypomni Ci o upływających terminach ważności zezwoleń.
Natomiast moduł zarządzania zakwaterowaniem pozwoli na sprawne planowanie rozmieszczenia pracowników w mieszkaniach pracowniczych oraz daje możliwość automatycznego odliczania opłat mieszkaniowych od wypłaty.
Zatrudnianie cudzoziemców w systemie HRappka
Legalizacja zatrudnienia cudzoziemców
- Wysyłka dokumentów na praca.gov.pl
- Intuicyjny system rozliczeń
- Moduł mieszkań pracowniczych
- Przypomnienia i ostrzeżenia o kończących się zezwoleniach
Autor:
Aleksandra Kozieł
Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl
Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.
Niektórzy cudzoziemcy mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Pozostałe osoby muszą wnioskować o udzielenie zezwolenia – do powiatowego urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego. Cudzoziemiec może pracować po złożeniu wniosku, jeżeli wcześniej posiadał na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zezwolenia na pracę i pobyt. Wykonywanie pracy rozumiane jest jako zatrudnienie, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub pełnienie aukcji w zarządzie. Po złożeniu dokumentów w paszporcie umieszczony jest stempel, który potwierdza złożenie wniosku o pobyt.