Nowy projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców – omówienie zmian

Autor

Andrzej Tkaczuk

Specjalista ds. legalizacji

cudzoziemców

Redaktor

Katarzyna Bucior

Copywriter


W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zmianom, które w ostatnim czasie wzbudzają liczne dyskusje wśród firm zatrudniających cudzoziemców. Nowe regulacje zostały opisane w projekcie ustawy dotyczącej dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Treść projektu dostępna jest na rządowej stronie internetowej legislacja.rcl.gov.pl.

Jaki problem ma rozwiązać ustawa?

Proponowane zmiany wynikają z faktu, że obecne przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców są często nadużywane. Zdarzają się przypadki, w których firmy, dążąc do osiągnięcia korzyści finansowych, występują o pozwolenia na pracę dla cudzoziemców. Dokumenty te trafiają do osób, które nie planują podjąć pracy w Polsce, lecz chcą uzyskać wizę w celu przyjazdu do kraju. Zezwolenia te są zazwyczaj przekazywane cudzoziemcom w zamian za ustalone opłaty.

Kolejną przyczyną, dla której przygotowano projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, jest rosnący napływ pracowników z zagranicy. Brak kontroli w tej sferze może prowadzić do wypierania polskich pracowników z krajowego rynku pracy, a także sprzyjać rozwojowi szarej strefy. Zwiększa się również ryzyko związane z handlem ludźmi oraz możliwość obniżenia poziomu wynagrodzeń.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca uwagę, iż z powodu niedoboru pracowników, z którym boryka się polska gospodarka w ostatnich latach, zatrudnianie cudzoziemców jest niezbędne. Dlatego projekt ustawy ma także na celu uproszczenie przepisów, które obecnie, ze względu na liczne zmiany i nowelizacje, są trudne do stosowania.

>> Pobierz darmowy e-ebook o zatrudnianiu cudzoziemców!

Proponowane rozwiązania zawarte w ustawie

Dla usprawnienia i uporządkowania przepisów dotyczących dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy, Ministerstwo zaproponowało zmiany.

Polegają one na przyjęciu nowej ustawy o dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium RP. W ramach Krajowego Planu Odbudowy, ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców na na celu ograniczenie barier administracyjnych przy zatrudnianiu obywateli państw trzecich, co pozwoli uczynić ten proces bardziej wydajnym.

Dodatkowo, przewiduje się pełną cyfryzację procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, co przyczyni się do uproszczenia formalności.

Proponowane zmiany mają na celu wzmocnienie roli Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) w procesie wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Przepisy dotyczące oświadczeń o powierzeniu pracy obcokrajowcom pozostaną bez zmian, ponieważ powiatowe urzędy pracy przejmują w tym zakresie zadania wojewodów, legalizując zatrudnienie cudzoziemców. Projekt ustawy wprowadza możliwość sporządzania listy zawodów, w których zezwolenia na pracę nie będą wydawane. Starosta będzie odpowiedzialny za jej ustalanie, co dodatkowo podkreśli znaczenie PSZ. Lista ta powstanie w sytuacji pogorszenia się warunków na lokalnym rynku pracy.

Zmiany przewidują także obowiązek sporządzania półrocznych analiz wynagrodzeń na rynkach lokalnych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Dzięki nim urzędy będą mogły oceniać, czy wynagrodzenie oferowane cudzoziemcowi jest zgodne z wymogami ustawy i porównywalne do pensji osób na podobnych stanowiskach. Dodatkowo, ustawa przewiduje utworzenie punktów informacyjnych dla cudzoziemców w powiatowych urzędach pracy, co umożliwi udzielanie im wsparcia prawnego i rozszerzy rolę PSZ w zakresie zatrudniania obcokrajowców.

Obowiązek zatrudniania cudzoziemca na umowie o pracę

Istotną zmianą w zatrudnianiu cudzoziemców będzie wprowadzenie obowiązku zatrudniania ich na umowach o pracę. Nowe przepisy przewidują, że pracodawca będzie mógł uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca jedynie wtedy, gdy zatrudnienie będzie odbywać się na podstawie umowy o pracę.

Celem tej zmiany jest zwiększenie ochrony praw cudzoziemców, którzy są szczególnie narażeni na wyzysk. Umowa o pracę zapewnia im większy zakres ochrony prawnej oraz dostęp do świadczeń socjalnych, co ma na celu poprawę ich sytuacji na rynku pracy.

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie dodatkowych wymogów przy ubieganiu się o zezwolenie na pracę. Dotyczyć będą one firm, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą, oraz tych, które korzystają z tzw. biur wirtualnych. Celem tych zmian jest zapobieganie nadużyciom w zakresie wydawania zezwoleń na pracę przez podmioty, które faktycznie nie prowadzą działalności na rynku.

Problem z firmami korzystającymi z biur wirtualnych polega na tym, że w razie kontroli organ kontrolujący nie jest w stanie doręczyć zawiadomienia o wszczęciu kontroli, ponieważ firmy te nie prowadzą działalności pod wskazanym adresem rejestrowym, a używają go jedynie do odbierania korespondencji.

Zmiany dotyczące outsourcingu pracowniczego

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić ograniczenia w zakresie udostępniania pracowników w ramach tzw. outsourcingu pracowniczego. Obecnie firmy, które specjalizują się w udostępnianiu pracowników, mogą omijać przepisy regulujące warunki zatrudnienia pracowników tymczasowych oraz zasady funkcjonowania agencji pracy tymczasowej. Ustawa przewiduje zasady, według których udostępnianie pracowników-cudzoziemców, będzie legalne wyłącznie pod warunkiem, że firma posiada status agencji pracy tymczasowej.

Zmiany dotyczące informacji starosty

Kolejna zmiana dotyczy procedury uzyskiwania informacji starosty, której celem było potwierdzenie, że na lokalnym rynku pracy brakuje osób mogących podjąć się pracy proponowanej cudzoziemcowi. Dokument ten był niezbędny przy składaniu wniosków o zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt i pracę.

Nowelizacja ustawy przewiduje możliwość zastąpienia tej procedury bardziej elastycznym mechanizmem. Ze względu na obecnie niski poziom bezrobocia, urzędy pracy rzadko są w stanie skierować bezrobotnych do pracy, którą ma wykonywać cudzoziemiec. Z uwagi na różnice w sytuacji na lokalnych rynkach pracy, nowe przepisy umożliwią ograniczenie zatrudniania cudzoziemców na terenie wybranych powiatów w określonym czasie. Decyzje te będą podejmowane przez publiczne służby zatrudnienia (PSZ), co dodatkowo wzmocni ich rolę w procesie zatrudniania cudzoziemców.

Czytaj więcej

Zatrudniaj osoby z zagranicy jeszcze szybciej i łatwiej!

  • Generowanie wszystkich typów zezwoleń o pracę
  • Integracja z praca.gov.pl
  • Ostrzeżenia i przypomnienia w specyfice legalizacji pracy i zatrudnienia cudzoziemców

Testuj 14 dni bez opłat!