X-Ray Search w rekrutacji
Proces poszukiwania kandydatów do pracy to już nie tylko zamieszczenie ogłoszenia oraz formularza aplikacyjnego. Coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem sourcingu kandydatów, czyli aktywnym poszukiwaniem najlepiej wykwalifikowanych pracowników. Sourcing zakłada dotarcie do osób, które są bierne w kwestii poszukiwania pracy i należy wykonać w ich stronę pierwszy krok.
Jedną z form wyszukiwania kandydatów jest Boolean Search, czyli metoda, w której stosujemy operatory logiczne OR, AND, NOT – umieszczając je pomiędzy interesującymi nas słowami kluczowymi. Przy ich pomocy zawężamy wyniki wyszukiwania do interesujących nas obszarów (lub wykluczamy niechciany zakres).
Natomiast dzięki X-Ray Search możemy odnaleźć kandydatów na konkretnych stronach internetowych (poprzez informacje zawarte w treści czy tytule strony).
Testuj bez opłat system do rekrutacji >>
X-Ray Search – podstawowe informacje
Komendy X-Ray Search wpisujemy w dowolnej wyszukiwarce (np. Google), następnie stosujemy dwukropek oraz interesujące nas słowa klucze lub frazy – bez spacji pomiędzy. Jakie wyróżniamy komendy X-Ray Search?
site:
To podstawowa komenda, która pozwala wyświetlić wyniki tylko z określonej domeny (lub subdomeny) internetowej. Podczas zapisywania jej, pomijamy „www" lub „http".
-
site:linkedin.com lub site:pl.linkedin.com (gdy chcemy przeszukać tylko polską część LinkedIn)
-
site:hrappka.pl
Zatem, jeżeli chcemy przeszukać daną stroną pod kątem konkretnego stanowiska, należy wpisać:
-
site:pl.linkedin.com księgowy; site:pl.linkedin.com programista
-
site:linkedin.com accountant; site:linkedin.com developer
Oczywiście komenda site nie dotyczy tylko stanowisk pracy, równie dobrze możemy szukać konkretnego artykułu:
-
site:hrappka.pl boolean search
inurl:
Komenda pokazuje wyniki, które zawierają w adresie strony wpisane przez nas frazy:
-
pl.linkedin.com inurl:programista; linkedin.com inurl:developer
-
hrappka.pl inurl:boolean search
intitle:
Po wpisaniu tej komendy wyszukane zostaną jedynie frazy, które występują w tytułach stron (a tytuły stron mogą różnić się od adresów stron):
-
programista intitle:phyton
-
intitle:programista
-
intitle:boolean search
filetype:
Pokazuje wyniki jedynie o określonym typach (np. dokumenty)
-
filetype:pdf; filetype:doc; filetype:txt
-
np. (intitle:cv) (filetype:pdf) developer
*
Dzięki gwiazdce możemy wpisać jedynie początek słowa, a wyszukiwarka pokaże nam wyniki, które np. uwzględnią płeć damską, męska, liczbę pojedynczą i mnogą.
-
gdy szukamy księgowej lub księgowego, możemy wpisać księgow*, a wyszukiwarka pokaże wyniki, które zawierają słowa zaczynające się od księgow
Łączenie X-Ray Search i Boolean search
Najlepsze i najbardziej dopasowane wyniki otrzymamy, łącząc ze sobą obie komendy i dostępne operatory logiczne. Przeszukiwanie stron w połączeniu z konkretnymi frazami czy słowami kluczowymi daje szansę na znalezienie bardzo precyzyjnych wyników.
Należy pamiętać, że najlepsze rezultaty otrzymuje się za sprawą prób i błędów. Nie ma jednej najlepszej komendy i najtrafniejszego operatora. Wszystko zależy od tego, jakie zasoby chcemy przeszukać. Dobrym pomysłem jest testowanie i porównywanie wyników. Wyszukanie informacji zostanie inaczej zaplanowane w przypadku poszukiwania programistów Java pracujących zdalnie, a inaczej gdy interesuje nas starszy księgowy w Rzeszowie.
-
(site:linkedin.com OR site:pl.linkedin.com) księgow* AND (Rzeszów OR Lublin)
Czytaj więcej:
System do rekrutacji
- Szybkie tworzenie rekrutacji
- Zarządzanie bazą kandydatów
- Wtyczka do sourcingu kandydatów
- Autorespondery do kandydatów
Autor:
Aleksandra Kozieł
Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl
Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.
X-Ray search to między innymi: operatory site, inurl, intitle i filetype. Dzięku nim w wynikach wyszukiwania otrzymamy informacje z konkretnych witryn. Natomiast podstawowe operatory Boolean Search (AND, OR, NOT) wstawiane pomiędzy frazy kluczowe, pozwalają zawęzić wyszukiwanie, do konkretnych obszarów.