Boolean Search w rekrutacji

Boolean search oraz X-Ray search to podstawowe narzędzia służące do wyszukiwania kandydatów. Pojęcia te z pewnością nie są obce osobom, które zajmują się sourcingiem kandydatów. Natomiast część rekruterów wciąż obawia się zagłębić w ten temat, tracąc jednocześnie ogrom możliwości na pozyskanie wartościowych i unikalnych kandydatów, a później pracowników.

Jak zacząć stosować technikę Boolean search i znacznie usprawnić proces wyszukiwania kandydatów przez wyszukiwarki? Zapraszamy do lektury.

Testuj bez opłat system do rekrutacji >>

Najprostsza definicja Boolean Search

Boolean search polega na zawężaniu wyników otrzymanych z wyszukiwarki – za pomocą operatorów logicznych. W prostszym języku, to stworzenie jasnego i precyzyjnego komunikatu do danej wyszukiwarki, dzięki któremu otrzymamy bardziej dopasowane do potrzeb wyniki.

Jakie są najpopularniejsze wyszukiwarki/platformy, z których korzystają sourcerzy i rekruterzy? Google, LinkedIn, GoldenLine, Facebook, Twitter, czy bardziej profesjonalne jak GitHub, Behance.

W jaki sposób korzystać z Boolean search? Metoda ta oferuje nam 3 podstawowe operatory logiczne: and, or and not, które umieszczane są pomiędzy interesującymi nas słowami kluczowymi.

OR

Operator „OR" to po prostu „lub", czyli prośba o wyszukanie wyników, które spełnią jeden lub drugi warunek (lub oba jednocześnie).

Przykład: developer OR programista; księgowy OR starszy księgowy;

AND

Operator „AND” („oraz") pozwala na uzyskanie wszystkich wyników, o jakie prosimy. Oznacza to, że wyniki wyszukiwania będą zawierać w sobie oba (lub więcej) słowa klucze, które zostały rozdzielone „AND". Co ciekawe, w wyszukiwarce Google nie jest konieczne stosowanie operatora „AND", funkcję tę pełni po prostu spacja.

Przykład: web AND developer; księgowy AND sprawozdania finansowe

NOT

Operator logiczny „NOT" pozwala usunąć z wyszukiwarki wyniki, które zawierają frazę, której nie chcemy uwzględniać. Natomiast w wyżej wspomnianej wyszukiwarce Google zamiast „NOT" powinniśmy zastosować minus „-„.

Jak działa to w praktyce? Rekruter szukający programisty, natrafić może na wiele ofert pracy na to stanowisko. Wykluczenie słowa „praca" pozwoli tego uniknąć. W innym przypadku poszukujemy księgowego, ale chcielibyśmy wykluczyć osoby, które są młodszymi księgowymi.

Przykład: programista NOT praca; księgowy NOT młodszy księgowy

Łączenie operatorów

Najlepszy efekt i najbardziej dopasowane wyniki, otrzymamy łącząc ze sobą operatory. Możemy zrobić to w bardzo prosty sposób – przy użyciu nawiasów. To, co warto mieć na uwadze, to kolejność i nadrzędność słów kluczowych, jaka nas interesuje. Do połączenia/wykluczenia słów kluczowych należy użyć nawiasów, pamiętając przy tym, że operator „AND" jest nadrzędny wobec „OR".

  • Jeżeli napiszemy:

księgowy OR starszy księgowy AND system HRappka – w wynikach wyszukiwania wyświetlą się profile kandydatów księgowych lub starszych księgowych, którzy posługują się systemem HRappka

  • Natomiast prawidłowy zapis powinien wyglądać tak:

(księgowy OR starszy księgowy) AND system HRappka – w tym przypadku znajdziemy osobę/osoby, które są na stanowisku księgowego lub starszego księgowego i posługują się systemem HRappka

Innym przykładem jest poszukiwanie programisty lub developera, który mieszka/pracuje w Warszawie, wykluczając jednocześnie ogłoszenia o pracę:

(programista OR developer) AND Warszawa NOT praca

Należy pamiętać, że jeżeli zależy nam na wyszukaniu konkretnych i precyzyjnych wyrażeń, należy zastosować cudzysłów, np. „młodszy księgowy" czy „starszy księgowy".

Operatorów logicznych możemy używać do wyszukiwania, łączenia czy wykluczania nie tylko profesji i stanowiska, ale również życiorysów, CV, doświadczenia, lokalizacji lub zainteresowań.

Boolean search w systemie do rekrutacji HRappka

Przeszukując bazę kandydatów w systemie do rekrutacji HRappka, bez problemu wykorzystasz metodę Boolean search. System podpowie osoby, które spełniać będą wymagane kryteria.

W HRappce wykluczysz lub uwzględnisz dowolne wyrażenia lub słowa kluczowe, dzięki czemu dostaniesz podgląd do najbardziej pasujących kandydatów.

boolean search

Dopasowywanie kandydatów z bazy w systemie HRappka

System do rekrutacji

  • Szybkie tworzenie rekrutacji
  • Zarządzanie bazą kandydatów
  • Wtyczka do sourcingu kandydatów
  • Autorespondery do kandydatów
TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Boolean search to metoda wykorzystania operatorów logicznych, którą z powodzeniem wykorzystać możemy np. w wyszukiwarce Linkedin. Przy pomocy operatora OR można uzyskać dane, które zawierają jedno z podanych słów. Natomiast AND pozwoli uzyskać wyniki zawierające oba słowa lub konkretną frazę. Zastosowanie Bolean Search to ogromna pomoc w pracy rekrutera, która pozwala na wyszukanie również pasywnych kandydatów.