Zarządzanie szkoleniami w organizacji – jak wybrać najlepszy system?

Dobrze wyszkolona i stale podnosząca kwalifikacje kadra, to przyszłość każdej organizacji. Nie wystarczy zatrudnić odpowiednich pracowników – dbanie o ich ciągły rozwój to nie tylko nabywanie nowych kompetencji, ale również element motywacji. Ważne jest, aby właściwie podejść do analizy potrzeb szkoleniowych w przedsiębiorstwie, odpowiednio zaplanować je, przeprowadzić oraz użyć stosownych narzędzi oceny efektywności szkoleń. Zarządzanie szkoleniami w organizacji – szczególnie tych większych, to ogrom pracy, który zmniejszony zostać może poprzez przeniesienie procesów do dobrego programu.

Analiza potrzeb szkoleniowych w firmie

Proces identyfikowania potrzeb szkoleniowych to niezwykle ważny moment, w którym powstaje decyzja na temat tego, jaki kształt przybierze całe szkolenie. Nie wystarczy zaproponować pracownikom pierwszego z rzędu szkolenia, takiego które nam, jako pracodawcy wydaje się ciekawe (lub korzystne cenowo). Analiza potrzeb szkoleniowych to moment pytania i słuchania przyszłych uczestników. Dzięki temu zaproponować można właściwy program szkolenia, z użyciem odpowiednich narzędzi, zaplanować budżet szkolenia, zaangażować odpowiednie osoby.

Dopiero po właściwej analizie potrzeb szkoleniowych możemy przejść do procesu zarządzania szkoleniami i zapraszania uczestników.

System do zarządzania szkoleniami – najważniejsze funkcjonalności

System zarządzania szkoleniami powinien przeprowadzić opiekuna szkoleń przez cały proces. Od tworzenia wydarzenia, po zapraszanie uczestników, pilnowanie list obecności, dostęp do materiałów szkoleniowych, po testy wiedzy i ankiety. Organizowanie szkoleń to duże przedsięwzięcie logistyczne, dlatego warto polegać na sprawdzonym systemie do zarządzania szkoleniami.

Jakie najważniejsze są najważniejsze funkcjonalności systemu do zarządzania szkoleniami?

Lista szkoleń

Stwórz dowolną ilość szkoleń, nadaj im statusy, określ terminy (także termin ważności szkolenia) i dostępności

Kalendarz szkoleń

Zarządzaj szkoleniami z kalendarza – przejrzysty widok wszystkich zaplanowanych i odbytych szkoleń

Portal pracowniczy

Pracownicy mogą przeglądać swoje wszystkie szkolenia, ich terminy, lokalizacje oraz priorytet.

Zaproszenia

Wysyłaj automatyczne i masowe zaproszenia, ze wszystkimi najważniejszymi informacjami -link do spotkania, możliwość nadania hasła

Listy obecności

Sprawdzaj obecność pracowników na szkoleniu, stwórz raport uczestnictwa

Profil szkolenia

Dodaj wszystkie informacje o szkoleniu oraz materiały szkoleniowe, tak aby uczestnicy nie musieli wysyłać zapytań

Powiadomienia

Ustaw powiadomienia o zbliżającym się szkoleniu i wysyłaj przypomnienie do uczestników szkolenia i prowadzących

Ankiety

Wysyłaj ankiety na temat szkoleń, zbieraj i analizuj informacje od uczestników

Uprawnienia

Nadawaj uprawnienia opiekunom szkoleń, aby mogli przeglądać i edytować wydarzenia.

Budżetowanie szkoleń

Ustal budżet szkoleniowy, otrzymuj powiadomienia o rozliczeniach //moduł w przygotowaniu

E-learning

Możliwość tworzenia własnych kursów online. Przygotuj dowolną ilość procesów, załączaj materiały, stwórz bazę wiedzy //moduł w przygotowaniu

HRappka – system do zarządzania szkoleniami

System HRappka to narzędzie, które jest niezwykle przydatne w zarządzaniu szkoleniami. W HRappce dodasz dowolny kurs – niezależnie od sposobu prowadzenia szkolenia (online czy szkolenia stacjonarne). Możesz utworzyć kurs w ramach organizacji lub wybrać zewnętrznego dostawcę (z dowolnych firm szkoleniowych). Automatycznie wyślesz zaproszenia do wszystkich uczestników, możesz skorzystać z gotowej bazy pracowników, na której pracujesz w HRappce – lub dodać nowe osoby. Uczestnicy szkolenia otrzymają najważniejsze informacje, materiały szkoleniowe oraz dostęp do profilu pracownika. Zarządzaj rozwojem pracowników z jednego miejsca, śledź ich ścieżki szkoleniowe i dostosowuj plan szkoleń do zapotrzebowania organizacji.

Zarządzanie szkoleniami pracowników w systemie HRappka

Zarządzanie szkoleniami pracowników w systemie HRappka

HRappka to nie tylko system zarządzania szkoleniami. U nas przeprowadzisz cały proces zatrudnienia pracownika (moduł rekrutacje), onboardingu, legalizacji zatrudnienia cudzoziemców, rozliczenia (program kadrowo-płacowy), oraz ewidencji czasu pracy (wraz z elektronicznymi wnioskami urlopowym).

Zarządzaj szkoleniami w organizacji

  • Intuicyjne dodawanie szkoleń
  • Powiadomienia i przypomnienia
  • Portal pracowniczy
  • Zarządzanie uprawnieniami
TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Tworząc szkolenie, nie można zapomnieć o procesie analizy potrzeb szkoleniowych w organizacji oraz o tym, jakie procedury szkoleniowe należy wdrożyć. Inne potrzeby szkoleniowe będzie mieć szkolenie stacjonarne, a inne online. Zadbaj, aby pracownicy mieli dostęp do katalogu szkoleń. Efektywne zarządzanie (również szkoleniami stacjonarnymi) możliwe jest dzięki systemowi, który zawiera podstawowe funkcje administrowania. Natomiast po skończonym kursie warto zastanowić się nad oceną efektywności szkoleń.