Wniosek o urlop wypoczynkowy – wzór do pobrania

Autor

Katarzyna Bucior

Copywriter

Opiekun merytoryczny

Anna Chyrchała

Specjalista ds. kadr i płac


Urlop wypoczynkowy, zgodnie z przepisami prawa pracy, jest udzielany na wniosek pracownika. Poniżej udostępniamy wzór wniosku do pobrania, a także najważniejsze informacje o urlopie wypoczynkowym.

Co powinien zawierać wniosek o urlop wypoczynkowy?

Pamiętajmy, że nie ma jednego, konkretnego wzoru wniosku o urlop. Z pewnością powinien być krótki i zwięzły oraz zawierać takie informacje, jak: dane pracownika, dane pracodawcy, datę i miejscowość (miejsce sporządzenia wniosku), wymiar urlopu, dni w jakich wnioskujemy o urlop oraz jego rodzaj, podpisy obu stron. Wniosek może rozpoczynać się od zdania „Zwracam się z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego przysługującego za rok…".

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Wniosek o urlop składa pracownik. Może zrobić to w formie papierowej lub elektronicznej. Obieg takich wniosków ułatwiają systemy HR takie jak HRappka. Wystarczy, że pracownik z dowolnego miejsca zaloguje się do portalu pracowniczego, wybierze konkretny urlop i datę i wyśle wniosek do przełożonego. Cały proces trwa dosłownie kilka sekund.

Obieg elektronicznych wniosków urlopowych w systemie HRappka

Obieg elektronicznych wniosków urlopowych w systemie HRappka

Urlop wypoczynkowy w pigułce

Podsumujmy najważniejsze informacje o urlopie wypoczynkowym:

  1. Urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jego ilość zależy od stażu pracy i wynosi odpowiednio 20 lub 26 dni (zależy czy pracownik przepracował mniej, czy więcej niż 10 lat).

  2. Do stażu pracy wlicza się edukacja. Ukończenie szkoły wyższej daje na starcie 8 lat stażu pracy.

  3. Osoba podejmująca zatrudnienie w pierwszej pracy (na podstawie umowy o pracę) nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu przysługującego za cały rok pracy – 1,66 dnia urlopu za każdy przepracowany miesiąc. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę.

  4. Według Kodeksu pracy, w każdym roku kalendarzowym pracownik powinien wziąć jednorazowo, ciągiem 14 dni wolnych od pracy.

  5. Termin urlopu wypoczynkowego ustala pracownik w porozumieniu z pracodawcą.

  6. Kodeks pracy mówi również o tym, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników.

  7. Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego jest możliwe, ale musi być umotywowane ważnymi przyczynami.

  8. Dni urlopu wypoczynkowego obejmują tylko dni robocze, czyli te, które są dla pracownika dniami pracy.

  9. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy przechodzi na następny rok.

  10. Do puli dni urlopu wypoczynkowego wlicza się płatny urlop na żądanie.

  11. Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę.

  12. W roku kalendarzowym można wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie i nie przechodzą one na następny rok.

  13. Częstą praktyką jest wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Pamiętaj, że wtedy również pracownik jest zobowiązany do złożenia wniosku.

  14. Wnioski urlopowe oraz ewidencja czasu pracy mogą być prowadzone w formie elektronicznej.

Szybki wniosek o urlop w systemie HRappka

Moduł elektronicznych wniosków urlopowych w programie kadrowym HRappka umożliwia intuicyjne składanie wniosków o urlop. Pracodawca może wybrać, które rodzaje urlopów powinny wyświetlać się pracownikom. Dostają oni wtedy dostęp do konta, gdzie przy pomocy kalendarza szybko mogą zaznaczyć zapotrzebowanie na urlop. Pracodawca dostaje natychmiast powiadomienie i na podstawie pozostałych grafików podejmuje decyzję pozytywną lub odmowną.

System HRappka gromadzi wnioski pracowników oraz akta osobowe w jednym miejscu, dzięki czemu dział kadr ma szybki i bezpieczny dostęp do całej dokumentacji. To nie tylko oszczędność czasu i miejsca, ale również uniknięcie problemów w przypadku Kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy.

Czytaj więcej:

Zarządzanie procesami HR

  • Rekrutacja i onboarding
  • Legalizacja cudzoziemców
  • Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
  • Kadry i płace
TESTUJ BEZ OPŁAT