Obecnie na rynku funkcjonuje wiele agencji pracy tymczasowej, a pracodawcy coraz chętniej korzystają z ich usług. O tym, czym jest agencja pracy oraz jakie korzyści płyną ze współpracy z agencją pracy dla pracodawcy przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej zajmuje się rekrutacją, selekcją, zatrudnianiem i stawianiem do dyspozycji Pracodawcy Użytkownika osób fizycznych o określonych umiejętnościach i kwalifikacjach na podstawie zawartej między nimi umowy. 

Jakie są korzyści ze współpracy z agencją pracy dla pracodawcy?

Agencja pracy zastępuje dział rekrutacji w firmie

Niektóre firmy nie posiadają wewnętrznego działu HR. W takim razie dział rekrutacji w organizacji zastępuje APT. Zakres zadań APT określa umowa zawarta między agencją a Pracodawcą Użytkownikiem. Zazwyczaj do nich należy rekrutacja, selekcja, zatrudnienie oraz opieka nad pracownikiem w okresie trwania umowy.

Agencja pracy tymczasowej również przygotowuje i podpisuje umowy z pracownikami oraz odpowiada za wypłaty wynagrodzeń. Reguluje również inne procesy zatrudnieniowe, m. in. dba o badania lekarskie pracowników, płaci składki ZUS i inne. Dzięki temu firma minimalizuje biurokrację wewnętrzną.

Mniejsze koszty rekrutacji

Rekrutacja to proces czasochłonny i powodujący znaczne koszty dla firmy. W celu optymalizacji kosztów firmom korzystniej jest oddelegować ten proces zewnętrznej firmie. Oprócz tego, agencja pracy jest odpowiedzialna za redukcję ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów związanych z rotacją pracowników. APT na bieżąco dostosowuje ilość i strukturę zatrudnienia do potrzeb pracownika, dzięki czemu obniża koszty zatrudnienia.  

Jakość i szybkość rekrutacji w agencjach pracy

Agencje Pracy, które sprawnie działają na rynku, dbają o ciągle rozbudowywanie bazy Kandydatów. Dzięki temu mogą szybko odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów. W tym celu stosują różnorodne techniki poszukiwania pracowników o różnych kwalifikacjach i umiejętnościach oraz dokonują selekcję. W ten sposób znajdują pracownika idealnie dopasowanego do potrzeb rekrutacji. Dlatego agencje są w stanie szybko i efektywnie dostarczyć do dyspozycji Pracodawcy Użytkownika odpowiednich pracowników.

Agencje pracy a COVID-19 – co się zmieniło?

Pandemia koronawirusa dotknęła wielu firm, w tym agencje pracy. O tym, jaki wpływ ma COVID-19 na branżę HR oraz jak wygląda postpandemiczna działalność agencji pracy również przeczytasz na naszym blogu klikając tutaj.