Zmniejszenie ilości pracowników ze wschodu

Wielu cudzoziemców zdecydowało się wrócić do swojego kraju na czas lockdownu. Ze względu na zamknięcie granic, zatrudnienie nowych pracowników z Ukrainy było utrudnione. Problemem też była 14-dniowa kwarantanna, którą musieli przejść cudzoziemcy, aby móc rozpocząć pracę w Polsce. Z drugiej strony, w tym samym czasie wrócili Polacy, pracujący na zachodzie. W związku z tymi zmianami, wzrosła ilość polskich pracowników.

Większe zainteresowanie pracą tymczasową

Ze względu na masowe zwolnienia pracowników, czasowe zamknięcia zakładów, zamknięcie całej branży oraz obniżanie wynagrodzeń zwiększyło się zainteresowanie pracą tymczasową. Najczęściej, rekrutowano do pracy w branży logistycznej, kurierskiej, produkcyjnej oraz spożywczej.

Automatyzacja procesów agencji pracy

Pandemia pokazała, jak ważna jest organizacja pracy i procesów agencji pracy – m.in. rekrutacji, czy zatrudniania. Wiele agencji, zmieniając tryb pracy na zdalny musiało zmienić swoje procesy i je zautomatyzować, aby współpraca pomiędzy pracownikami pracującymi zdalnie była efektywna. Zwiększyło się zainteresowanie programami dla agencji pracy, systemami do rekrutacji (ATS) oraz systemami HR.