O tym, czym jest x-ray search pisaliśmy tutaj. Pozwala on nam zawężać wyniki w wyszukiwarce internetowej. Dzisiaj przedstawiamy top 4 zastosowania xray search w rekrutacji. Dzięki temu sourcing kandydatów jest znacznie sprawniejszy.

1. Stanowisko

Szukając kandydata należy wpisać stanowisko. Aby wyszukiwanie było bardziej dopasowane możemy użyć symbolu gwiazdki (*), aby wyszukać podobne słowa, które zaczynają się tak samo. W przypadku stanowiska warto również uwzględnić synonimy.

Operator *

Gwiazdka pozwala wyszukać wszystkie słowa które zaczynają się tak samo. Np. gdy szukamy księgowej lub księgowego należy wpisać księgow*.

Operator OR

Ten operator świetnie poradzi sobie z synonimami stanowiska, gdy szukamy np. księgowej, synonimem może być specjalista ds. księgowości.

Np. księgow* OR specjalista ds. księgowości

2. Lokalizacja

W przypadku gdy szukamy kandydatów w wybranej lokalizacji, warto wykorzystać operator, aby być pewnym, że wyszukiwarka na pewno uwzględni lokalizację, na której nam należy.

Operator AND

Ten operator pomoże Ci uwzględnić wybraną lokalizację.

Np. księgow* OR specjalista ds. księgowości AND Warszawa

Operator OR

Ten operator świetnie się sprawdzi, jeżeli firma posiada oddziały w różnych miastach. Wtedy możesz podczas jednego wyszukiwania uwzględnić kandydatów z jednego i drugiego miasta.

Np. księgow* OR specjalista ds. księgowości AND (Warszawa OR Lublin)

3. Słowa kluczowe

Słowa kluczowe, które chcesz uwzględnić w wyszukiwanie, np. nazwa oprogramowania, które powinien znać kandydat. Świetnie się to sprawdza w przypadku poszukiwania programisty oraz wyszukiwania języków programowania.

Operator AND

Np. księgow* OR specjalista ds. księgowości AND (Warszawa OR Lublin) AND HRappka

4. Wykluczenia

Nie da się ukryć, że wykluczenia to podstawa. Poszukując kandydatów w powyższy sposób, ale bez wykluczeń, większość wyników będzie zawierała oferty pracy, a nie konkretnych kandydatów. Z którego operatora skorzystać

Operator not: / –

Ten operator wyklucza słowa. Warto wykluczyć słowa związane z pracą , czy ofertami pracy. Zamiennie można używać :not oraz znaku minusa.

Np. księgow* OR specjalista ds. księgowości AND (Warszawa OR Lublin) AND HRappka -praca

Np. księgow* OR specjalista ds. księgowości AND (Warszawa OR Lublin) AND HRappka not:praca