Delegowanie pracowników za granicę po zmianie dyrektywy 96/71/EC w 2020r. – czy nadal opłacalne?

Delegowanie pracowników za granicę przez polskie agencje pracy charakteryzują się wysoką jakością usług. Jednak nowelizacja ustawy dot. delegowania pracowników, która została uchwalona 29 maja 2018 r. przez Parlament Europejski wzbudziła sprzeciw i poczucie niesprawiedliwości wśród polskich agencji pracy. Dlaczego?

Dlaczego takie zmiany?

Państwa członkowskie, do których wysyłanych jest najwięcej pracowników narzekają na to, że firmy zagraniczne delegujące pracowników do ich krajów są coraz bardziej konkurencyjne dla przedsiębiorców lokalnych, ze względu na nierówne płace. Delegowani pracownicy najczęściej zarabiają mniej niż lokalni, na tych samych stanowiskach, stąd też przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na korzystniejsze oferty. 

Czy delegowanie pracowników za granicę stanie się dla polskich firm nieopłacalne?

Wiele firm ma wątpliwości, czy jeżeli pracownikom delegowanym trzeba będzie wypłacać wynagrodzenie wynikające z prawa, układów zbiorowych pracy i zwyczaju kraju, w którym pracują (equal pay), to czy jest sens delegować pracowników, skoro wiąże się to z dodatkowymi opłatami za formalności, transport i zakwaterowanie. Obawiają się oni, że  jeżeli cena już nie będzie tak mocno konkurencyjna, to pracodawcy z zagranicy będą woleli zatrudniać pracowników lokalnych.

Jakość ważniejsza niż cena

Nie są to jednak bariery nie do przeskoczenia, ponieważ lata delegowania pracowników pozwoliły polskim firmom wyrobić sobie świetną opinie i wysoką jakość swoich usług, którą doceniają zagraniczni kontrahenci. Jakość, którą zapewniają Polskie firmy jest wysoce konkurencyjna, i to ona właśnie stała się czynnikiem ważniejszym od ceny. 

Nie da się jednak ukryć, że nowa ustawa zamiesza na rynku delegowania i spowoduje zmniejszenie zyskowności oraz zwiększenie konkurencyjności.

Obostrzenia prawne spowodują jednak, że pracownikom delegowanym zapłacić trzeba będzie więcej. Warto zatem zabezpieczyć się i w kontaktach z pracodawcami-użytkownikami zastrzec możliwość negocjacji stawki za pracownika. 

Efektywność procesów podstawą opłacalności

Skoro stawki za pracownika rosną, warto poszukać oszczędności gdzie indziej, m.in. w automatyzacji formalności związanych z delegowaniem pracowników. System HRappka jest jedynym systemem na rynku, który umożliwia prowadzenie wszystkich kluczowych w procesów agencji: 

Delegowanie pracowników za granicę oraz wszystkie procesy z tym związane wymagają minimalnego nakładu pracy. Z systemem HRappka wszystkie dokumenty delegacyjne można wygenerować w kilka sekund! Pełen proces może wyglądać następująco:

 1. Kandydat uzupełnia ankietę rekrutacyjną. System automatycznie tworzy profil kandydata w systemie (dane wprowadzone przez kandydata można uzupełnić o dodatkowe informacje, np. numer konta)
 2. Kandydata możemy zatrudnić generując umowę na podstawie wprowadzonego szablonu. Generowanie umowy ogranicza się jedynie do wybrania stanowiska ze stawkami oraz sprawdzenia poprawności umowy. Wszystkie dane zaciągane są z profilu pracownika.
 3. Dokumenty delegacyjne (EKUZ, A1, CPL do A1, US-35, oświadczenie o miejscu zamieszkania)  można wygenerować w kilka sekund. Należy jedynie wprowadzić obowiązujące daty i zapisać. Wszystkie dane zaciągane są z profilu pracownika. Co więcej, jeżeli pracownik jest obywatelem państwa spoza Unii Europejskiej to system automatycznie wygeneruje również US-54.
 4. Po wygenerowaniu dokumentów delegacyjnych można zaplanować transport pracownika na miejsce wykonywania pracy korzystając z modułu transportu.
 5. Jeżeli zapewniamy pracownikom kwatery pracownicze to w module mieszkań istnieje możliwość zarządzania mieszkaniami i planowania rozmieszczenia pracowników w mieszkaniach.
 6. Rozliczenie pracownika jest możliwe na podstawie uzupełnionego grafiku lub wprowadzonych godzin pracy. Możliwy jest wybór różnych stawek (np. za miesiąc, za dzień, za godziny, czy chorobowe). Podczas rozliczenia możemy dodać premię, zwrot lub potrącenie. Jeżeli dodaliśmy wcześniej potrącenia lub zwroty w profilu pracownika to automatycznie pojawią się one na rozliczeniu.
 7. Jeżeli potrzebujesz niestandardowego schematu rozliczania to również istnieje taka możliwość – skontaktuj się z nami.
 8. Co więcej, system posiada moduł przypomnień i powiadomień, które pomogą Ci działać zgodnie z prawem. Poinformują Cię o upływających terminach pracy za granicą, kończących się wizach, czy dokumentach.

Więcej o delegowaniu pracowników za granicę:

Delegowanie opiekunek i opiekunów – automatyzacja procesu polecania.

Delegowanie pracowników do Niemiec – wiza Vander elst

Delegowanie cudzoziemców do pracy za granicą

Deleguj pracowników za granicę jeszcze szybciej i łatwiej!

 • Sprawne zarządzanie pracownikami
 • Standaryzowane szablony CV
 • Generowanie zezwoleń i oświadczeń 

Testuj 14 dni bez opłat!