Candidate experience. Dlaczego warto dbać o doświadczenia kandydatów?

Candidate experience to inaczej ogół doświadczeń i wrażeń kandydatów z procesu rekrutacji. Doświadczeń związanych z kontaktem z rekruterem, czasem oczekiwania na odpowiedź, czy łatwością i intuicyjnością procesu aplikacji. Wszystkie te obszary bezpośrednio wpływają na to, co kandydaci będą myśleć i powtarzać na temat organizacji. Dlatego niesamowicie ważne jest, aby dbać o dobre doświadczenia osób, które nie zostały zatrudnione. Polecani pracodawcy, o stabilnej marce, są częściej i chętniej wybierani przez kandydatów w następnych procesach rekrutacyjnych. Powinien być to wystarczający argument (aby dbać o candidate experience), szczególnie w czasach rynku pracownika. W jaki sposób dbać o pozytywne doświadczenia kandytatów?

Czym właściwie jest candidate experience?

To nic innego, jak to, co kandydat myśli o Tobie i Twojej organizacji – na podstawie procesu rekrutacji. Wrażenia kandydata zaczynają kształtować się już w momencie usłyszenia o pracodawcy. Następnie ewaluują w trakcie zbierania informacji o organizacji, potem utwierdzają się (lub zmieniają) podczas procesu aplikowania na dane stanowisko. Bardzo istotna jest również jakość kontaktu z rekruterem i czas oczekiwania na wiadomość.

W jaki sposób można dbać o pozytywne doświadczenie kandydata?

5 sposobów na zadbanie o candidate experience

Proces rekrutacji to wymagający czas dla rekrutera. Stworzenie ogłoszenia rekrutacyjnego, jego publikacja, zbieranie CV, selekcja, zaproszenia na rozmowę o pracę, oceny, podejmowanie decyzji – naprawdę trudno oczekiwać, że dział HR znajdzie jeszcze czas na personalny kontakt z każdą aplikująca osobą. Z pomocą przychodzą zaawansowane systemy ATS, dzięki którym zautomatyzujesz proces rekrutacji, a w efekcie zadbasz o ogół doświadczeń osób aplikujących do Twojej firmy.

Pamiętaj, że organizacje, które dbają o candidate experience, na starcie zapewniają sobie przewagę nad konkurencją.

Przyjazny formularz aplikacyjny

Już na etapie wypełniania formularza aplikacyjnego kandydat buduje swoje doświadczenia z pracodawcą. Oferta przedstawiona w prosty i zrozumiały sposób nie tylko zachęca do wypełnienia, ale również pokazuję markę pracodawcy w profesjonalnym świetle.

Formularz aplikacyjny koniecznie powinien być spójny z brandingiem firmy, zawierać jej krótki i zachęcający opis. Natomiast opis stanowiska powinien być wyczerpujący, zrozumiały i przede wszystkim zgodny z rzeczywistością! Zadbaj o to, aby kandydaci dokładnie wiedzieli, jaki zakres obowiązków jest wymagany i mile widziany, a otrzymasz tylko najbardziej pasujące aplikacje.

Ankietę aplikacyjną dopasuj do stanowiska i zastanów się nad jej długością. W zależności od tego, na jakie stanowisko szukasz pracownika, tak dobierz ankietę (np. dłuższe, częściej sprawdzając się w przypadku stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji).

Autorespondery

Poprzez autorespondery rozumiemy automatyczne wiadomości, jakie kandydat otrzymuje w procesie rekrutacji. Zaczynając od podziękowania za wysłanie aplikacji, poprzez poinformowanie o kolejnych krokach, czasie trwania rekrutacji, a kończąc na wiadomościach wysłanych po np. rozmowach rekrutacyjnych.

Wiadomości wysyłane do kandydatów muszą wnosić konkretną wiedzę (co, gdzie, kiedy i jak), a napisane powinny być odpowiednim językiem który nie będzie budować niepotrzebnego dystansu.

Pamiętaj, że feedback jest tym, czego oczekuje większość kandydatów!

autoresponder do kandydata

Wiadomość do kandydata z systemu HRappka

Zakładka kariera (integracja ze stroną www)

Do własnej zakładki kariera trafiają zarówno osoby, które wiedzą gdzie chcą pracować, jak i kandydaci, którzy dopiero chcą się czegoś o pracodawcy dowiedzieć. Przejrzysta i jasna strona z ofertami pracy, opis firmy i stanowisk, możliwość wysłania CV „po prostu" do bazy – to wszystko znacznie wpływa na pozytywne doświadczenia kandydata oraz na ogólny employer branding.

Ankiety

Temat doświadczeń kandydatów powinien być przedmiotem dyskusji działów HR. Niepozostawiony oczywiście domysłom, tylko odpowiednio przebadany. Prostym narzędziem – ankietami, dzięki któremu zdobędziesz cenną wiedzę od potencjalnych pracowników.

Co więcej, wysyłając ankietę do osób, które brały udział w procesie rekrutacji, pokażesz im swoje zainteresowanie i otwartość na wiedzę i informację zwrotną.

Raporty

System ATS z pewnością pozwoli Ci tworzyć raporty i zestawienia związane z przebytymi procesami rekrutacyjnymi. Sprawdzaj, które źródła aplikacji są najbardziej efektywne, jak wyglądają statystyki kandydatów, którzy zrezygnowali z podjęcia pracy i dzięki temu usprawniaj swoje procesy rekrutacyjne.

Candidate experience w Polsce

Niestety wyniki badań i idące za nimi konkluzje są bardzo smutne. Czytając na blogu Mai Gojtowskiej możemy dowiedzieć się, że tylko 17% (!!) pracodawców przynajmniej raz w roku pyta kandydatów o opinię na temat procesu rekrutacyjnego. Jednocześnie 84% pracodawców zdaje sobie sprawę, że doświadczenia rekrutacyjne są bardzo ważne. Co zatem sprawia, że firmy nie zbierają informacji zwrotnej i nie pytają o doświadczenie kandydata?

Związane jest to głównie ze strachem przed oceną oraz obawą przed czasochłonnym i kosztownym procesem zbierania danych. Niektóre organizacje przekonane są również, że w ich procesie rekrutacyjnym nie ma nic do poprawy.

źródło: Co buduje wyjątkowe candidate experience? Maja Gojtowska

Jak badać doświadczenia kandydatów?

Przede wszystkim rozwijemy powyższe wątpliwości. Badanie zadowolenia z procesu rekrutacji jest proste i tanie. Szczególnie, jeżeli posiadasz system do rekrutacji, który daje Ci możliwość pojedynczej lub masowej wysyłki ankiet do kandydatów.

Wyślij dowolnie skonstruowaną ankietę po zakończeniu procesu rekrutacyjnego, a dowiesz się, jakie są jego mocne i słabe strony. To od Ciebie zależy długość ankiety i rodzaj zadanych pytań. Zapytaj potencjalnego pracownika o jego wrażenia i buduj pozytywne candidate experience.

Candidate experience a system ATS

System do rekrutacji powinien nie tylko wspierać sam proces ale również dawać narzędzia do budowania pozytywnego candidate experience. W HRappce bez zbędnego wysiłku zaplanujesz wygląd i kształt formularza aplikacyjnego, stworzysz dowolne autorespondery, zintegrujesz system z własną stroną www oraz wyślesz ankietę zadowolenia do potencjalnych kandydatów.

Czytaj więcej:

Efektywna rekrutacja

  • Integracja z zakładką kariera
  • Formularze aplikacyjne
  • Budowanie bazy kandydatów
  • Wtyczka do sourcingu na Linkedin
  • Autorespondery do kandydatów
  • Sprawny onboarding
TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Ogłoszenie rekrutacyjne powinno być jasne, zwięzłe i dające wszystkie możliwe informacje o danym stanowisku. Dodatkowo zawierać powinno informacje o firmie, obowiązkach oraz o terminie zakończenia procesu rekrutacji. W dobrym tonie jest umieścić informacje o przebiegu rekrutacji, np. z ilu etapów będzie się składać oraz w jaki sposób przebiegnie rozmowa rekrutacyjna.