Nielimitowane urlopy i inne niestandardowe rozwiązania HR 

Wydaje się, że bezpowrotnie minęły czasy, kiedy to pracownicy zgadzali się na większość warunków proponowanych przez pracodawców. Standardowe benefity pracownicze jak karta multisport, pakiet medyczny czy zniżki na obiady, stały się podstawą w większości dużych korporacji. Pracodawcy poszli krok do przodu i zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób jeszcze można zadbać o pracowników i znaleźć balans między motywacją do pracy a komfortem fizycznym i psychicznym zatrudnionych.

Zapraszamy dziś na 4 niestandardowe rozwiązania HR, które jeszcze kilka lat temu wzbudziłyby śmiech u znakomitej większości przedsiębiorców. Natomiast teraz, coraz więcej odważnych firm pokazuje, że warto myśleć niestandardowo.

4-dniowy tydzień pracy

Stres, brak motywacji i wypalenie zawodowe pracowników to problem, z którym boryka się coraz więcej firm. Jedną z odpowiedzi na te bolączki może być skrócenie czasu pracy, przy jednoczesnym zachowaniu zarobków.

Wiele przedsiębiorstw (również w Polsce) wprowadziło możliwość “urwania” się z pracy wcześniej w piątki. Niektóre firmy pracują do 15:00, a jeszcze inne do 12:00 w południe. Coraz bardziej znane jest również rozwiązanie bazujące na 7-godzinnym dniu pracy.

Natomiast stosunkowo nowym pomysłem jest 4-dniowy tydzień pracy. Tylko nie taki, jak wprowadziła ostatnio Belgia – pracownicy mogą wnioskować o 3 dni weekendu, ale muszą odpracować dzień wolny w pozostałe dni. To dość kontrowersyjne wyjście, które jak wskazuje wielu specjalistów, przyczynić się może do jeszcze większego przepracowania na tygodniu. 

W latach 2017-2019 na Islandii przeprowadzono eksperyment, który objął 2,5 pracowników, zatrudnionych w 100 różnych miejscach pracy. Wyniki są zgoła zaskakujące. Otóż nie odnotowano spadku produktywności lub jakości pracy. Co więcej, podniosło się samopoczucie osób badanych i satysfakcja z pracy, a spadł poziom stresu i wypalenia zawodowego. Takie rozwiązanie jest również pro ekologiczne – spada zużycie prądu. Brawo Islandia!

Które firmy zdecydowały się na podobny eksperyment? Microsoft w Japonii, Toyota w Szwecji, czy Unilever w Nowej Zelandii. Do testów przymierza się Hiszpania.

Jak jest w Polsce? Niektórzy pracodawcy decydują się na luźne piątki (jak Nozbe czy Senuto), gdzie piątek jest czasem na dokształcanie się i rozwój osobisty. Agencja Kava natomiast pracuje 30 godzin w tygodniu – po 6 godzin dziennie. 

Co ciekawe, Kodeks pracy przewiduje takie systemy pracy, w których możliwe jest wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. 

Urlop menstruacyjny

To wciąż kontrowersyjny i wzbudzający wiele dyskusji temat. Wiele osób oponuje, że to prosta droga do dyskryminacji mężczyzn i darmowych wakacji dla kobiet. Rzeczywistość jednak pokazuje jasno: dolegliwości spowodowane okresem mogą powodować pracę poniżej swoich możliwości lub czynią ją kompletnie niemożliwą

Firmy, które zdecydowały się na takie rozwiązanie dobrowolnie (de facto najczęściej zarządzane przez kobiety), nie skarżą się na spadek produktywności całego przedsiębiorstwa. Co więcej, Elisa Minetti – właścicielka firmy PLNY LALA mówi o wzroście wzajemnego zaufania wśród współpracowników oraz rozsądnym wykorzystywaniem tego dnia. 

W Polsce i Europie urlop menstruacyjny to nadal dobra wola pracodawcy. Żaden kraj w UE nie zdecydował się na taką formę płatnego urlopu, natomiast na świecie nie jest to już żadna nowość. W Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, w Indonezji czy w Zambii kobietom przysługuje takie prawo. 

Polskie firmy, które zdecydowały się zadbać w ten sposób o kobiety to przede wszystkim agencja kreatywna More Bananas czy firma odzieżowa PLNY LALA.

Nielimitowany urlop wypoczynkowy

Kolejna kontrowersja, o której nawet nie chce słyszeć znakomita część pracodawców. Płatny urlop bez limitów? Wydawałoby się, że to prosta droga do nadużyć ze strony pracowników i dużych strat przedsiębiorców. Jeśli już, to może wyobrażamy sobie małe firmy, w których łatwiej “kontrolować” to, co dzieje się w biurze. Tymczasem prekursorem nielimitowanego urlopu wypoczynkowego był nikt inny jak wszystkim znany gigant Netflix. Brzmi interesująco?

Szef Netflixa podkreśla, że pierwotnie był to eksperyment, który nadal działa. W pierwszej chwili sam przestraszony swoim pomysłem, dziś jest z niego bardzo zadowolony. Podkreśla znaczenie zaufania do pracowników, którzy zachęcani są do odpowiedzialności. To z kolei przyciąga do firmy najzdolniejszych pracowników. Brzmi jak win-win.

Obecnie z takiej opcji korzystają duże firmy jak LinkedIn, Evernote czy General Electrics oraz polska firma IT SYZYGY.

Wszystkie te organizacje podkreślają, że nielimitowany urlop to nie jest rozwiązanie, które wprowadzić można bez przemyślenia i zaplanowania. Kluczowym obszarem jest zbudowanie zaufanego zespołu, odpowiednia komunikacja (decyzje muszą być podejmowane przez cały zespół!) oraz nastawienie na rezultaty, a nie czas.

Psychoterapia jako benefit pracowniczy

Myśląc o benefitach do tej pory, dbano raczej o zdrowie fizyczne. Karty multisport, dofinansowanie hobby, owocowe czwartki czy wspólne uprawianie sportów – na to mogą liczyć pracownicy dużej części firm.

Natomiast coraz więcej mówi się o wypaleniu zawodowym, depresji i zaburzeniach nerwicowych. Problem istniał od zawsze, zamiatany był niestety pod dywan. Miejmy jednak nadzieję, że to już nie wstyd przyznać się do wizyty u psychologa lub psychiatry. Pandemia dała nam wszystkim w kość, nie tylko ekonomicznie, ale (być może przede wszystkim) emocjonalnie. Bardzo trudno poradzić sobie z izolacją, niepewnością i bezsilnością. 

Psychoterapeuci jeszcze nigdy nie mieli rąk tak pełnych roboty. Szczęście w nieszczęściu, że pracodawcy coraz częściej dostrzegają to i zaczynają oferować swoim pracownikom dofinansowanie terapii czy wizyt lekarskich (które wcale nie są tanie). Myślę, że z powodzeniem można wysunąć wniosek, że psychoterapia będzie najbardziej pożądanym benefitem w następnych latach.

Czy Polska jest gotowa na takie rozwiązania?

Czy jesteśmy gotowi na takie globalne rozwiązania w Polsce? Myślę, że nie ma co się oszukiwać. Nie każdy sektor udźwignąłby zmniejszenie godzin pracy. Już teraz na załatwienie spraw w urzędach lub w kolejce do specjalisty czekamy miesiącami. Natomiast firmy IT, agencje marketingowe i wszystkie branże, które pracują kreatywnie, mogą pochylić się nad tak niestandardowymi rozwiązaniami HR. Wszystko zależy od kultury pracy i organizacji, zaufania jakim darzeni są pracownicy i możliwościach dialogu oraz informowania się o planowanych zamiarach. 

Przykłady powyższych firm, które zdecydowały się na nowatorskie rozwiązania urlopowe pokazują, że warto myśleć niestandardowo, przy zachowaniu jednak najwyższego poziomu przejrzystości w komunikacji.

Zarządzanie procesami HR

  • Rekrutacja i onboarding
  • Legalizacja cudzoziemców
  • Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
  • Kadry i płace
TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.