List intencyjny – wzór dla pracodawcy

Autor

Katarzyna Bucior

Copywriter

Opiekun merytoryczny

Anna Chyrchała

Starszy specjalista 

ds. kadr i płac


List intencyjny otrzymany od potencjalnego pracodawcy to pisemne oświadczenie o chęci nawiązania współpracy. Trzeba jednak pamiętać, że taki dokument nie ma mocy prawnej i nie jest gwarantem podpisania umowy o pracę – w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej. Wyraża natomiast pewne zaangażowanie i chęć zatrudnienia konkretnej osoby, dlatego pracodawcy często decydują się na sporządzenie listu intencyjnego.

Jakie są skutki podpisania listu intencyjnego i co powinno się w w nim znaleźć? W artykule odpowiadamy na te pytania, a także udostępniamy wzór listu intencyjnego do pobrania.

List intencyjny jako wyrażenie woli współpracy

List intencyjny od pracodawcy to oświadczenie woli współpracy. Pracodawca na piśmie (również w formie elektronicznej) wyraża chęć zatrudnienia danej osoby, jednocześnie wskazując najważniejsze warunki przyszłej umowy.

Czytaj więcej: Dokumenty potrzebne do zatrudnienia pracownika 2024

List intencyjny od pracodawcy – wzór

Warto pamiętać, że list intencyjny nie ma charakteru formalnego, dlatego nie posiada stałych, obowiązkowych elementów. Treść listu intencyjnego może być skonstruowana dowolnie, zależnie od woli obu stron. Najczęściej zawiera ona warunki przyszłej współpracy, takie jak stanowisko, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia czy termin rozpoczęcia pracy.

Aby pobrać wzór listu intencyjnego, uzupełnij poniższe dane, a wyślemy Ci szablon mailowo.

Czy list intencyjny jest wiążący?

List intencyjny nie jest regulowany żadnym aktem prawnym, nie ma więc mocy prawnej – w przeciwieństwie do np. umowy przedwstępnej. Podpisanie listu intencyjnego od pracodawcy nie jest gwarancją zawarcia umowy. Pracodawca w każdym momencie może wycofać się z uzgodnionych postanowień i nie poniesie za to żadnych konsekwencji prawnych.

List intencyjny a umowa przedwstępna

List intencyjny i umowa przedwstępna to dwa całkowicie różne dokumenty, a co najważniejsze – mające różną moc prawną. Umowa przedwstępna jest regulowana przez Kodeks cywilny. Jej podpisanie jest o wiele większym zobowiązaniem, niż podpisanie listu intencyjnego. Jeśli pracodawca zmieni zdanie co do warunków zawartych w takiej umowie, grozi mu nawet sądowe dochodzenie roszczenia o odszkodowanie lub przymusowe zawarcie umowy przyrzeczonej przez pracodawcę.

Czytaj więcej:

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

  • Ankiety aplikacyjne
  • Multiposting ofert
  • Zarządzanie kandydatami
  • Raporty

List intencyjny to pisemna deklaracja chęci współpracy. Na podpisanie takiego dokumentu często decydują się pracodawcy i pracownicy. Warto jednak pamiętać, że list intencyjny nie jest umową przedwstępną. Pracodawca może wycofać się z deklaracji nawet po podpisaniu listu intencyjnego, natomiast przy podpisaniu umowy przedwstępnej ma więcej zobowiązań. W liście intencyjnym powinny znaleźć się podstawowe warunki przyszłej umowy o pracę.