Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – dokumenty do pobrania

Autor

Andrzej Tkaczuk

Specjalista ds. legalizacji

cudzoziemców

Redaktor

Katarzyna Bucior

Copywriter


W artykule przedstawimy kluczowe informacje na temat zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca. Wyjaśnimy, w jakich sytuacjach konieczna jest zmiana zezwolenia i jak dokonać zmiany pracodawcy w decyzji. Odpowiemy na pytanie o charakter i rodzaj zmian warunków pracy wymuszających na cudzoziemcu zmianę zezwolenia.

Udostępniamy też wzory dokumentów potrzebnych do zmiany zezwolenia.

Pobierz dokumenty potrzebne do zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Na podane dane w formularzu wyślemy Ci paczkę wzorów dokumentów dla cudzoziemca:

  • Wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę PDF

  • Wzór wypełnienia wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę PDF

  • Informacja o zakończeniu pracy PDF

  • Wzór wypełnienia informacji o zakończeniu pracy PDF

Czym jest zezwolenie na pobyt i pracę?

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest jednym z rodzajów zezwoleń pobytowych. Udzielenie zezwolenia daje cudzoziemcowi prawo legalnie przebywać w Polsce, a także wykonywać pracę na warunkach określonych w decyzji. Cudzoziemiec po uzyskaniu pozytywnej decyzji pobytowej otrzymuje kartę pobytu, która potwierdza jego tożsamość, a także legalizuje pobyt w Polsce.

Co określa decyzja na pobyt czasowy i pracę?

Wojewoda, wydając decyzje o udzieleniu zezwolenia na pobyt i pracę, wskazuje w niej:

  • wnioskodawcę, 

  • okres ważności zezwolenia,

  • firmę na rzecz której praca będzie wykonywana,

  • stanowisko,

  • wysokość wynagrodzenia,

  • rodzaj umowy,

  • wymiar czasu pracy.

Są pewne wyjątki, kiedy cudzoziemiec może otrzymać zezwolenie na pobyt i pracę bez wskazania pracodawcy oraz warunków pracy. Taka decyzja zostanie wydana osobie, która jest zwolniona z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. absolwent stacjonarnych studiów wyższych).

Kiedy cudzoziemiec powinien zmienić zezwolenia?

Jeżeli zezwolenie zostało wydane ze wskazaniem pracodawcy i warunków pracy, to zmiana zezwolenia jest wymagana w sytuacji, gdy:

  • cudzoziemiec zmienił lub ma zamiar zmienić pracodawcę lub pracodawcę użytkownika, 

  • cudzoziemiec uzyskał prawo do wykonywania pracy bez posiadania zezwolenia na pracę, 

  • zmieniło się stanowisko, rodzaj umowy, wymiar czasu pracy, lub wysokość wynagrodzenia na niższe.

Kiedy nie jest wymagana zmiana zezwolenia na pobyt?

Cudzoziemiec nie będzie musiał składać wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, jeżeli:

  • zmianie uległa siedziba lub miejsce zamieszkania pracodawcy,

  • zmieniła się nazwa lub forma prawna pracodawcy,

  • pracodawca lub część zakładu pracy została przejęta przez innego pracodawcę,

  • z cudzoziemcem została podpisana umowa o pracę, która zastąpi umowę cywilnoprawną (np. zlecenie), 

  • zmianie uległa jedynie nazwa stanowiska, bez zmiany zakresu obowiązków cudzoziemca,

  • podmiot powierzający pracę zwiększył wymiar czasu pracy cudzoziemca z jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniem wynagrodzenia.

Jak wygląda proces zmiany zezwolenia?

Powiadomienie o utracie pracy

Cudzoziemiec, który ma wydane zezwolenie na pobyt i pracę, powinien pamiętać o obowiązku powiadomienia o utracie pracy. Informacja o zakończeniu pracy dla cudzoziemca posiadającego ważne zezwolenie na pobyt czasowy i pracę powinna być wysłana w terminie 15 dni od utraty pracy.

Wraz z informacją o zakończeniu pracy, cudzoziemiec może dodatkowo złożyć oświadczenie o zmianie pracodawcy, wzór którego załączyliśmy na dole artykułu. Informacje należy złożyć do wojewody właściwego dla aktualnego pobytu, który wydał zezwolenie. W informacji cudzoziemiec powinien podać swoje dane osobowe, adres zamieszkania, wskazać datę zakończenia pracy i w razie potrzeby dodatkowo poinformować o podjęciu/zamiarze podjęcia nowej pracy lub o zamiarze złożenia nowego wniosku.

Wniosek o zmianę zezwolenia

W przypadku poinformowania właściwego wojewody, cudzoziemiec będzie mógł złożyć wniosek o zmianę zezwolenia. Wniosek ten lub wniosek o wydanie nowego zezwolenia na pobyt czasowy można złożyć w terminie 30 dni od momentu utraty pracy. Do wniosku o zmianę zezwolenia cudzoziemiec powinien dołączyć oryginał załącznika nr 1 podpisanego przez pracodawcę lub osobę reprezentującą pracodawcę (w przypadku reprezentacji należy dołączyć pełnomocnictwo). Załącznik nr 1 stanowi potwierdzenie zamiaru rozpoczęcia pracy u nowego pracodawcy.

Do wniosku należy też dołączyć potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej, wysokość której w przypadku zmiany zezwolenia wynosi 220 zł. Warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach może być wymagana informacja starosty, a także potwierdzenie posiadania ubezpieczenia. Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia należy dołączyć do sprawy tylko w sytuacji, gdy praca będzie świadczona na podstawie umowy o dzieło.

Warunki zatrudnienia cudzoziemca przy zmianie zezwolenia

Musimy uwzględnić fakt, iż ubiegając się o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie możemy zadeklarować w załączniku nr 1 powierzenia cudzoziemcowi pracy przez krótszy okres niż okres ważności pierwotnego zezwolenia. Dodatkowo, wynagrodzenie cudzoziemca nie może być niższe niż minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę oraz nie może być niższe niż wynagrodzenie pracowników świadczących pracę na podobnym stanowisku.

Gdy cudzoziemiec złożył odpowiednie dokumenty, zachowując wszystkie wymagane terminy, Wojewoda zmienia decyzje, wskazuje w zezwoleniu nowe warunki pracy. Co ważne, zmiana pracodawcy powoduje jedynie zmianę decyzji. Oznacza to, że nie ma potrzeby zmiany, ani ubiegania się o wydanie nowej karty pobytu. 

Czytaj więcej: Zmiana pracodawcy a karta pobytu

Czytaj więcej:

Zatrudniaj osoby z zagranicy jeszcze szybciej i łatwiej!

  • Generowanie wszystkich typów zezwoleń o pracę
  • Integracja z praca.gov.pl
  • Ostrzeżenia i przypomnienia w specyfice legalizacji pracy i zatrudnienia cudzoziemców

Testuj 14 dni bez opłat!