Outplacement – co to jest?

Bywają sytuacje, kiedy redukcja pracowników w firmie jest nieunikniona. Nie jest to dla nikogo łatwe. Dla zwalnianych pracowników zazwyczaj jest to ogromna niesprawiedliwość i nie są w stanie pogodzić się z utratą pracy. Dla pracodawcy natomiast to trudny moment, ponieważ wie, że byłego pracownika czeka długa droga do znalezienia nowej pracy.

Programy outplacementu są stworzone dla „łagodnych zwolnień". Firma stara się podjąć działania, które pozwolą pracownikom w trudnej sytuacji.

Outplacement dla zwalnianych pracowników

Forma wsparcia dla osób zwolnionych dzieli się na dwa główne:

 • outplacement indywidualny – skierowany do pojedynczych pracowników. Ten rodzaj pomocy zwolnionym pracownikom jest bardziej spersonalizowany. Pozwala na dotarcie do każdego pracownika. Stosowanie tego systemu nie jest częste. Zazwyczaj korzysta się z niego w przypadku zwolnień pracowników „wyjątkowych" z dużym doświadczeniem, którzy mocno przyczynili się dla firmy.
 • outplacement grupowy – skierowany dla większej grupy osób. Przypadek zwolnień grupowych często występuje podczas restrukturyzacji firmy, zmianami modelu biznesowego, czy automatyzacji danych działów. Tak naprawdę ciężko w tym przypadku indywidualnie zadbać o każdego zwalnianego pracownika. Outplacement działa bardziej ogólnie i przewiduje pomoc o podobnym charakterze dla wszystkich pracowników.

Zwolnienia monitorowane

W przypadku zwolnień monitorowanych pracodawca musi zapewnić zwalnianym pracownikom pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Program alokacji pracowników powinno stosować według zasad w ustawie na stronie sejm.gov.pl.

Zgodnie z ustawą, pracodawca musi przeprowadzić zwolnienia monitorowane w przypadku, kiedy planuje zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy. Jeśli firma planuje takie zwolnienia, pracodawca musi ustalić formę wsparcia dla pracowników z urzędem powiatowym. Najczęściej pracownicy korzystają ze szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, czy pośrednictwa pracy.

Outplacement jako korzyść w poszukiwaniu nowej pracy

System łagodnych zwolnień dla pracowników jest pomocny, ale nie zawsze będzie stanowić wystarczające wsparcie. W poszukiwania pracy przede wszystkim musi zaangażować się zwolniona osoba, w innym przypadku żadne wsparcie nie będzie w stanie pomóc w stu procentach.

Najczęściej zwalnianym pracownikom oferuje się wsparcie na rynku pracy w konkretnych aspektach:

 • doradztwo zawodowe
 • doradztwo personalne i psychologiczne
 • szkolenie dla pracowników
 • wsparcie w rozwoju umiejętności osobistych
 • pomoc w przygotowaniu odpowiedniego CV i listu motywacyjnego
 • efektywne poszukiwania ofert pracy

Są to ogólne sposoby na outplacement pracownika. Schemat nie musi być taki sam. Dodatkowe pomysły, mogą tylko przyspieszyć proces poszukiwania pracy przez pracowników.

Korzyści stosowania outplacementu

Nie tylko proces onboardingu jest ważny dla pracowników. Pracodawcy, którzy po zwolnieniu pomagają w znalezieniu nowego miejsca pracy, odnotowują o 20% większe zyski niż pozostałe firmy. Program outplacement pomaga w ukrywaniu wrażliwych danych – pracownicy, którzy otrzymują wsparcie od działalności, czują się bardziej przywiązani do organizacji i nie chcą działać na jej szkodę.

W 50% firm podejmujących działania outplacementu poziom satysfakcji pracowników nie uległ zbytnio zmianie, a nawet utrzymał się na tym samym poziomie. Wizerunek firmy jest kluczowy. Organizacje, które nie stosują programów outplacement, są dużo bardziej narażone na krytykę i niezbyt starają się o prawidłowy employer branding.

Sprawdź również:

Zarządzanie procesami HR

 • Rekrutacja i onboarding
 • Legalizacja cudzoziemców
 • Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
 • Kadry i płace
TESTUJ BEZ OPŁAT

Redukcja pracowników w firmie często niestety jest nieunikniona. Nie jest to najłatwiejszy moment dla pracowników, jak i również pracodawcy. Istotne jest to, żeby postarać się, aby rozstanie z firmą przez pracownika było jak najmniej bolesne – na tym właśnie polega outplacement.