Wskaźniki efektywności rekrutacji – TOP 6 najważniejszych

Wskaźniki efektywności rekrutacji pomagają poprawić skuteczność rekrutacji pracowników. Podstawą jest mierzenie efektywności rekrutacji – określenie podstawowych mierników, pomiary i analiza danych. Zidentyfikowanie wąskich gardeł w procesie, opracowanie i zastosowanie strategii naprawczych, pozwoli zwiększyć skuteczność i szybkość rekrutacji. Co zatem warto mierzyć i analizować?

Czas znalezienia pracownika

Czas ten zwykle liczony jest od zgłoszenia zapotrzebowania na pracownika do podpisania umowy z pracownikiem. Jest to dość ważny miernik, którego analiza pozwala przyspieszyć proces rekrutacji i zwiększyć jego efektywność. Jest istotny, ponieważ braki w kadrach wpływają negatywnie na płynność pracy w firmie.

Liczba kandydatów

Popularny, jednak niezbyt wiarygodny miernik, ponieważ w rekrutacji ważniejsza jest jakość a nie ilość. Nie sztuką jest znalezienie 100 kandydatów, którzy nie spełniają wymagań na dane stanowisko pracy. Lepiej jest znaleźć choć jedną osobę, która posiada wymagane umiejętności i nadaje się na stanowisko. Ze względu na zmianę podejścia rekruterów z ilościowego na jakościowe, dziś ten miernik jest coraz rzadziej stosowany.

Liczba kandydatów spełniających oczekiwania

Miernik, pozwala określić czy nasze sposoby znajdowania pracowników są skuteczne i czy aplikacje, które otrzymaliśmy spełniają wcześniej założone kryteria.

Skuteczność portali ogłoszeń / pracy

Bardzo ważny zestaw mierników. Analiza portali pod kątem tego, ilu spełniających oczekiwania kandydatów zgłasza się z danych portali pracy. Pozwoli to wykluczyć najmniej efektywne (koszt ogłoszenia do ilości właściwych kandydatur) i czasochłonne (stosunek właściwych kandydatur do wszystkich nadesłanych) portale ogłoszeń.

Koszty rekrutacji

Analiza rekrutacji pod kątem finansowym pozwoli sprawdzić, na co wydajemy tracimy najwięcej pieniędzy oraz które rozwiązania są najlepsze pod kątem finansowym, a na których tracimy.

Efektywność rekruterów

Jest to dość ważny miernik, ponieważ pozwoli sprawdzić ilu kandydatów znalazł dany pracownik, ilu z nich zostało zatrudnionych oraz ilu pracowników zostało w firmie po okresie próbnym. Może okazać się, że najbardziej efektywni są rekruterzy, który znajdują najmniej kandydatów, jednocześnie najbardziej pasujących do stanowiska.

Analiza wielu mierników rekrutacji pozwoli znaleźć najbardziej nieefektywne i najdroższe aspekty rekrutacji. Ich eliminacja pozwala na zmniejszenie kosztów i zwiększenie skuteczności rekrutacji.

Mierniki rekrutacji w systemie HRappka

Pojawia się pytanie, jak szybko i prosto analizować poszczególne aspekty rekrutacji? Z pomocą przychodzą odpowiednie systemy rekrutacyjne. Pozwalają one na tworzenie bazy kandydatów, ale również na generowanie raportów dot. poszczególnych mierników w poszczególnych rekrutacjach.

Co więcej, pozwalają również na zarządzanie zgodami na przetwarzanie danych osobowych (RODO). Takim programem do rekrutacji i zatrudniania jest system HRappka, który pomoże Ci zwiększyć szybkość i skuteczność Twoich rekrutacji, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Dowiedz się więcej o systemie HRappka!

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

  • Ankiety aplikacyjne
  • Multiposting ofert
  • Zarządzanie kandydatami
  • Raporty