Masowa rekrutacja

Masowe rekrutacje często prowadzone są w określonych okresach, m.in. przed świętami, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych, transportowych oraz logistycznych. Zwykle dotyczą pracowników niższego szczebla i muszą być przeprowadzone w optymalnie krótkim czasie. Niejednokrotnie firmy wynajmują w tym celu agencje pracy tymczasowej, lub agencje rekrutacyjne. Jak sprawnie i skutecznie przeprowadzić rekrutację masową w możliwie krótkim czasie? Bez odpowiednich narzędzi się nie obędzie!

System ATS to podstawa

Odpowiednio dobrany system do rekrutacji nowych pracowników potrafi znacznie zwiększyć zarówno szybkość rekrutacji, jak i jakość aplikacji oraz selekcję kandydatów. Automatyzacja rekrutacji jest to szczególnie ważne w procesie rekrutacji masowej. Jak wybrać system ATS dowiesz się we wpisie na naszym blogu: „Jak wybrać system do rekrutacji pracowników? Top 10 najważniejszych zagadnień„.

Masowa rekrutacja a opis i wymagania stanowiska

Przygotowanie do rekrutacji warto zacząć od rozmowy z osobą odpowiedzialną za zarządzanie osobami na stanowiskach, na które rekrutujemy. Opis procesu rekrutacji masowej powinien być treściwy, a opis stanowisk pracy i wymagania wobec kandydata jasno określone. Odpowiednio sprecyzowane dane stanowiska, zwiększą szansę, na aplikowanie bardziej dopasowanych kandydatów. Pozwoli to ograniczyć ilość bezwartościowych aplikacji, na których przejrzenie ktoś będzie musiał poświęcić czas. Warto dodać informację o oferowanych warunkach finansowych oraz benefitach pracowniczych, które zachęcą potencjalnych kandydatów do aplikacji.

Masowa rekrutacja a formularze rekrutacyjne

Wiadomo, że im krótsza ankieta, tym więcej potencjalnych aplikacji. Jeżeli poszukujemy pracowników niższego szczebla bez doświadczenia, zaleca się skrócenie ankiety i zebranie jedynie najpotrzebniejszych informacji. Warto jednak, aby formularz aplikacyjny zbierał informacje o kandydacie, które są kluczowe do rekrutacji na dane stanowisko. Pozwoli to na sprawną selekcję kandydatów przez rekrutera i zaproszenie na rozmowę tylko najlepszych kandydatów. Pomoże to zaoszczędzić dużo czasu i usprawnić rekrutację. Jeżeli (jak to najczęściej bywa w masowej rekrutacji) potrzebujemy pracowników „na już" to warto zapytać od kiedy pracownik może przystąpić do pracy, czy posiada potrzebne uprawnienia np. książeczkę sanitarno-epidemiologiczną oraz czy godziny pracy i lokalizacja mu pasują.

Co więcej, jeżeli stanowisko pracy wymaga specjalnych umiejętności, w etapie rekrutacji warto uwzględnić testy kompetencji, które można wysłać kandydatom.

Selekcja i zarządzanie kandydatami

Rekrutacja masowa często wiążę się z dużą liczbą napływających aplikacji, które warto trzymać w jednym miejscu oraz zgodnie z RODO. Ważny jest proces selekcji – sprawne filtrowanie kandydatów i wyszukiwanie tych najbardziej dopasowanych do stanowiska. Poza kluczową kwestią nadawania kandydatom statusów, które powinny odzwierciedlać proces rekrutacji masowej, system do rekrutacji powinien umożliwiać proste działania na liście kandydatów jak:

 • filtrowanie po statusie kandydata,
 • filtrowanie po odpowiedziach w ankiecie aplikacyjnej,
 • ocenianie aplikacji i kandydatów,
 • kontakt z kandydatami z poziomu systemu,
 • masowe wysyłanie maili do kandydatów
 • dodawanie notatek /tagów/ załączników,
 • anonimizowanie kandydatów gdy o to poproszą.

Dzięki tym funkcjonalnościom uda nam się skrócić czas rekrutacji.

Rekrutacja masowa a działania usprawniające przyszłe rekrutacje

Podczas każdej rekrutacji, warto umieścić na końcu ankiety nieobowiązkową zgodę na wykorzystanie aplikacji w przyszłych rekrutacjach. Pozwoli to budować bazę kandydatów w systemie, dzięki czemu przyszłe rekrutacje będą sprawniejsze. Jest to wyjątkowe usprawnienie szczególnie w rekrutacji masowej do pracy tymczasowej. Aplikację kandydatów można wykorzystać w przyszłych rekrutacjach masowych.

Multiposting ofert pracy – podstawa rekrutacji masowych

Publikowanie rekrutacji na portalach pracy oraz w mediach społecznościowych jest kluczowe, aby pozyskać kandydatów. To, gdzie należy opublikować ogłoszenia zależy od branży oraz budżetu. W procesie rekrutacji masowej warto publikować oferty na popularnych portalach ogłoszeń oraz w grupach na Facebooku związanych z pracą w mieście, w którym znajduje się miejsce pracy. System ATS HRappka umożliwia multiposting ofert pracy. Dzięki temu za pomocą kilku kliknięć opublikujesz oferty na wielu portalach jednocześnie.

Co więcej, oferty pracy warto umieszczać w zakładce kariera na swojej stronie internetowej.

Rekrutacje masowe w branży IT

Proces rekrutacji masowej w branży IT jest bardziej skomplikowany, ponieważ poszukujemy pracowników, od których kompetencje i pewne umiejętności są wymagane. W związku z tym, że rekrutacja wymaga weryfikacji kompetencji cały proces rekrutacji jest dłuższy i bardziej skomplikowany. Aby zweryfikować kompetencje pracownika, warto przeprowadzić testy kompetencji.

Rekrutacja masowa – pytaj o feedback

Po skończeniu całego procesu rekrutacji masowej, warto wysłać pracownikom ankietę dotyczącą zadowolenia z rekrutacji. Pomoże to znaleść, które elementy rekrutacji są niejasne dla kandydatów i usprawnić przyszłe rekrutacje. Dzięki temu, pozyskanie pracowników będzie prostsze w przyszłości, a zadowoleni pracownicy polecą pracodawcę innym. Do przeprowadzenia ankiety zadowolenia (tzn. badanie Candidate Experience) nie potrzebujesz dużo czasu. System HRappka umożliwia masową wysyłkę ankiet kandydatom. Warto wysłać również ankiety do Klientów czy pracodawców.

Polecamy:

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

 • Ankiety aplikacyjne
 • Multiposting ofert
 • Zarządzanie kandydatami
 • Raporty

Już od 39 zł netto / miesiąc!