Masowe rekrutacja często prowadzone są w określonych okresach, m.in. przed świętami, kiedy zwiększają się potrzeby produkcyjne, transportowe oraz logistyczne. Zwykle dotyczą pracowników niższego szczebla i muszą być przeprowadzone bardzo szybko. Niejednokrotnie firmy wynajmują w tym celu agencje pracy tymczasowej, lub agencje rekrutacyjne. Jak sprawnie i skutecznie przeprowadzić rekrutację masową w krótkim czasie? Bez odpowiednich narzędzi się nie obędzie!

System ATS to podstawa

Odpowiednio dobrany system do rekrutacji pracowników potrafi znacznie zwiększyć zarówno szybkość rekrutacji jak i jakość aplikacji i selekcję kandydatów.

Opis i wymagania stanowiska

Opis powinien być treściwy, a opis stanowiska pracy i wymagania wobec kandydata jasno określone. Pozwoli to ograniczyć ilość bezwartościowych aplikacji, na których przejrzenie ktoś będzie musiał poświęcić czas. Warto dodać informację o oferowanych warunkach finansowych oraz benefitach pracowniczych, które zachęcą potencjalnych kandydatów do aplikacji.

Ankieta aplikacyjna

Wiadomo, że im krótsza ankieta, tym więcej potencjalnych aplikacji. Warto jednak zdobyć informacje o kandydacie, które są kluczowe do rekrutacji na dane stanowisko. Pozwoli to na sprawną selekcję kandydatów i zaproszenie na rozmowę tylko tych najlepszych. Pomoże to zaoszczędzić dużo czasu i usprawnić rekrutację. Jeżeli potrzebujemy pracowników “na już” to warto zapytać od kiedy pracownik może przystąpić do pracy, czy posiada potrzebne uprawnienia np. książeczkę sanitarno-epidemiologiczną oraz czy godziny pracy i lokalizacja mu pasują.

Selekcja i zarządzanie kandydatami

Ważne jest sprawne filtrowanie kandydatów i wyszukiwanie tych najbardziej dopasowanych do stanowiska. Poza kluczową kwestią nadawania kandydatom statusów, które powinny odzwierciedlać proces rekrutacji, system do rekrutacji powinien umożliwiać proste działania na liście kandydatów jak:

  • filtrowanie po statusie kandydata,
  • filtrowanie po odpowiedziach w ankiecie aplikacyjnej,
  • ocenianie aplikacji i kandydatów,
  • kontakt z kandydatami z poziomu systemu,
  • masowe wysyłanie maili do kandydatów
  • dodawanie notatek/tagów/ załączników,
  • anonimizowanie kandydatów gdy o to poproszą.

Działania na przyszłość

Podczas każdej rekrutacji, warto umieścić na końcu ankiety nieobowiązkową zgodę na wykorzystanie aplikacji w przyszłych rekrutacjach. Pozwoli to budować bazę kandydatów w systemie, dzięki czemu przyszłe rekrutacje będą sprawniejsze.