Zakończenie procesu rekrutacji -informacja o negatywnym wyniku rozmowy rekrutacyjnej

Jak dawać feedback?

Komunikacja między kandydatem a rekruterem odgrywa bardzo ważną rolę na każdym etapie procesu rekrutacji. Złożenie oferty wybranemu kandydatowi jest sprawą przyjemną. Natomiast kiedy po rozmowie ma miejsce negatywny feedback to przekazywanie takiej informacji wymaga szczególnej umiejętności komunikacyjnej.

Często ze względu na intensywność pracy rekruter nie znajduje czasu na to, żeby poinformować kandydata, kiedy rezultat rekrutacji jest negatywny. Czasem też ma miejsce obawa, że przekazując taką informację możemy zniechęcić lub zaszkodzić przyszłości zawodowej tej osoby. Jak prawidłowo udzielić feedbacku kandydatowi dowiesz się w tym artykule. Przygotowaliśmy dla Ciebie również wzór wiadomości do kandydata o negatywnej decyzji, który znajdziesz poniżej.

Jak dawać negatywny feedback po rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie czekaj

Informację zwrotną powinniśmy przekazać jak najszybciej. Jak tylko decyzja o odrzuceniu zostanie podjęta, skontaktuj się z kandydatem telefonicznie bądź mailowo. Na feedback po rozmowie kwalifikacyjnej kandydat nie powinien czekać dłużej niż dwa tygodnie.

Indywidualizuj

Mimo natłoku CV i kandydatur, które otrzymujesz, pamiętaj, aby zwracać się do Kandydata, używając jego imienia. Staraj się, aby informacja, której udzielasz była maksymalnie spersonalizowana. Z pewnością jest to dobrym punktem wyjścia do stworzenia wiadomości, która zakończy udział danej osoby w procesie.

Podziękuj

Bez względu na wynik rekrutacji, swoją wiadomość zacznij od podziękowań. Aplikując na to stanowisko w naszej firmie, Kandydat poświęcił swój czas i zaangażowanie, za co należy mu podziękować. Jeśli Kandydat został odrzucony na etapie rozmów rekrutacyjnych warto mu również podziękować za przybycie na rozmowę.

Poinformuj i uzasadnij

Następnie powiedz kandydatowi o tym, że został odrzucony. Ważny jest konstruktywny feedback. Szczerze i konkretnie powiedz dlaczego została podjęta taka decyzja. Pamiętaj o tym, żeby oceniać nie człowieka, tylko konkretne umiejętności wymagane na stanowisku.

Zachęć do rozwoju

Otrzymanie informacji zwrotnej to dobry punkt wyjścia do pracy nad sobą i rozwoju. Powiedz kandydatowi o tym, że umiejętności można nabywać i rozwijać. Umiejętne przekazywanie informacji o negatywnej decyzji może posłużyć motywacją do rozwoju tej osoby. W informacji zwrotnej zawrzyj mocne strony kandydata i obszary, które powinien poprawić.

Bądź profesjonalny

To, czego obawiają się rekruterzy podczas udzielania informacji zwrotnej to brak zrozumienia ze strony kandydata. W sytuacji, gdy mają miejsce nieuprzejme reakcje warto zachować pełen profesjonalizm i dystans. Udział w procesie rekrutacyjnym często jest dla kandydatów stresującym doświadczeniem. Pamiętaj, że pomimo odrzucenia kandydatury, dobrze potraktowany kandydat w dłuższej perspektywie będzie dobrze oceniał cały proces rekrutacyjny.

Wzór podziękowania za udział w procesie rekrutacyjnym

Poniżej wzór wiadomości, który można wykorzystać przekazując negatywną informację zwrotną po zakończonym procesie rekrutacji:

Wzór 1:

Szanowny Panie/ Szanowna Pani,

Dziękujemy za udział w procesie rekrutacji na stanowisko … oraz poświęcony czas. Z przykrością informujemy, że nie możemy zaprosić Pana/Pani do udziału w kolejnych etapach rekrutacji. Została podjęta taka decyzja, ponieważ …..

Mamy nadzieję, że powyższa informacja posłuży motywacją do poszerzenia Pan/i kwalifikacji zawodowych i osiągnięcia założonych przez Pana/i celów zawodowych.

Jednocześnie zachęcamy do udziału w przyszłych procesach rekrutacyjnych.

Z poważaniem,

Wzór 2:

Cześć (Imię),

serdecznie dziękuje za zainteresowanie pracą w (nazwa firmy). Bardzo doceniam Twoje zaangażowanie włożone we wszystkie etapy rekrutacji. Z przykrością informuję, że na stanowisko (nazwa stanowiska) zdecydowaliśmy się wybrać innego kandydata. Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ (powód).

Jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji, Twoja aplikacja pozostanie w naszej bazie kandydatów. Mam nadzieję, że uda nam się spotkać podczas przyszłych procesów rekrutacyjnych 🙂

Pozdrawiam, 

Automatyzacja wysyłki feedbacku po procesie rekrutacyjnym

Z myślą o tym, aby zaoszczędzić cenny czas rekrutera podczas każdorazowego przekazywania informacji kandydatowi dodaliśmy możliwość tworzenia własnych szablonów wiadomości i ich automatycznej wysyłki do kandydatów po zmianie statusu ich kandydatury w systemie HRappka.pl.

Dowiedz się więcej:

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

  • Ankiety aplikacyjne
  • Multiposting ofert
  • Zarządzanie kandydatami
  • Raporty

Już od 39 zł netto / miesiąc!