Komunikacja między kandydatem a rekruterem odgrywa bardzo ważną rolę na każdym etapie rekrutacji. Złożenie oferty wybranemu kandydatowi jest sprawą przyjemną. Natomiast kiedy po rozmowie ma miejsce negatywny feedback to przekazywanie takiej informacji wymaga szczególnej umiejętności komunikacyjnej.

Często ze względu na intensywność pracy rekruter nie znajduje czasu na to, żeby poinformować kandydata, kiedy rezultat rekrutacji jest negatywny. Czasem też ma miejsce obawa, że przekazując taką informację możemy zniechęcić lub zaszkodzić przyszłości zawodowej tej osoby. Jak prawidłowo udzielić feedbacku kandydatowi dowiesz się w tym artykule. Przygotowaliśmy dla Ciebie również wzór wiadomości do kandydata o negatywnej decyzji, który znajdziesz poniżej.

Jak dawać negatywny feedback po rozmowie?

Nie czekaj

Informacja zwrotna powinna być przekazywana natychmiast. Jak tylko decyzja o odrzuceniu zostanie podjęta, skontaktuj się z kandydatem telefonicznie bądź mailowo. 

Indywidualizuj

Mimo natłoku CV i kandydatur, które otrzymujesz, pamiętaj, aby zwracać się do Kandydata, używając jego imienia. Staraj się, aby informacja, której udzielasz była maksymalnie spersonalizowana. 

Podziękuj

Przekazywanie informacji zwrotnej zacznij od podziękowań. Aplikując na to stanowisko, Kandydat poświęcił swój czas i zaangażowanie, za co należy mu podziękować. Jeśli Kandydat został odrzucony na etapie rozmów rekrutacyjnych warto mu również podziękować za przybycie na rozmowę.

Poinformuj i uzasadnij

Następnie powiedz kandydatowi o tym, że został odrzucony. Szczerze i konkretnie powiedz dlaczego została podjęta taka decyzja. Pamiętaj o tym, żeby oceniać nie człowieka, tylko konkretne zachowanie. 

Zachęć do rozwoju

Otrzymanie informacji zwrotnej to dobry punkt wyjścia do pracy nad sobą i rozwoju. Powiedz kandydatowi o tym, że umiejętności można nabywać i rozwijać. Umiejętne przekazywanie informacji o negatywnej decyzji może posłużyć motywacją do rozwoju tej osoby.

Bądź profesjonalny

To, czego obawiają się rekruterzy podczas udzielania informacji zwrotnej to brak zrozumienia ze strony kandydata. W sytuacji, gdy mają miejsce nieuprzejme reakcje warto zachować pewien profesjonalizm i dystans.

 

Poniżej wzór wiadomości, który można wykorzystać podczas przekazywania informacji o odrzuceniu kandydata.

 

Szanowny/a Pan/i,

 

Dziękujemy za udział w procesie rekrutacji na stanowisko … oraz poświęcony czas. Z przykrością informujemy, że nie możemy zaprosić Pana/Pani do udziału w kolejnych etapach rekrutacji. Została podjęta taka decyzja, ponieważ ….. 

 

Mamy nadzieję, że powyższa informacja posłuży motywacją do poszerzenia Pan/i kwalifikacji zawodowych i osiągnięcia założonych przez Pana/i celów zawodowych.

 

Z poważaniem,

 

Z myślą o to, aby zaoszczędzić cenny czas rekrutera podczas każdorazowego przekazywania informacji kandydatowi dodaliśmy możliwość tworzenia własnych szablonów wiadomości i ich automatycznej wysyłki do kandydatów po zmianie statusu ich kandydatury w systemie HRappka.pl . Dzięki temu komunikacja z kandydatem jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Aby za darmo przetestować funkcjonalność wystarczy kliknąć tutaj