Polski Ład – zmiany od 1 lipca 2022

Polski Ład to rządowy program, który zmienił przede wszystkim zasady rozliczenia podatku dochodowego. Najważniejsze modyfikacje weszły w życie 1 stycznia 2022 roku i wprowadziły wiele chaosu. Ministerstwo Finansów już kilkakrotnie wdrażało poprawki, ale największa z nich jeszcze przed nami. 24 marca 2022 ogłoszono projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma wejść w życie od lipca 2022 roku.

Nowa skala podatkowa, zmiana kwoty zmniejszającej podatek, likwidacja ulgi dla klasy średniej – to najważniejsze z planowanych modyfikacji. Zapraszamy na artykuł Polski Ład – zmiany od 1 lipca 2022 r (wstępnie planowana data).

Testuj bez opłat system kadrowo-płacowy >>

Obniżenie stawki podatku PIT z 17% do 12%

Na chwilę obecną stawka PIT wynosi 17%, natomiast po zmianach wynosić ma 12% – dla wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej (także przedsiębiorcy). Oczywiście tyczy się to dochodów do kwoty 120 tysięcy złotych w skali roku. Powyżej tej kwoty podatnicy niezmiennie płacić będą podatek w wysokości 32%. Niezmienna pozostanie również kwota wolna od podatku, która wynosi 30 tysięcy złotych.

Kwota zmniejszająca podatek

Obniżka PIT do 12% wiąże się ze zmniejszeniem kwoty zmniejszającej podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynosić będzie ona 3 600 zł (30 000 x 12%). Następstwem tego jest zmiana kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek dochodowy na 300 zł (1/12 z 3600 zł).

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Plan zmian Polskiego Ładu zakłada całkowitą likwidację ulgi dla klasy średniej. Aby podatnicy nie odczuli negatywnych skutków tej decyzji, rząd zdecydował się właśnie na obniżkę PIT do 12%.

W jednym przypadku podatnicy będą mogli nadal korzystać z ulgi dla klasy średniej – jeżeli zrezygnowanie z niej okazałoby się niekorzystne.

Zmiany dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt, będą mogli wybrać sposób rozliczenia na skali podatkowej. Osoby, które są na podatku liniowym, będą mogły rozliczyć się po zakończeniu roku podatkowego (ex post), natomiast ryczałtowcy oprócz tej opcji, mają również możliwość rozliczenia się w trakcie roku podatkowego (do 22 sierpnia 2022).

Następną zmianą jest ujednolicenie terminu rozliczeń PIT – do 30 kwietnia dla wszystkich.

Zmiany w sposobie odliczenia składki zdrowotnej

  • Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej: bez zmian, składka zdrowotna nadal wynosić będzie 9%.
  • Przedsiębiorcy rozliczający się na podatku liniowym: możliwość odliczenia składki zdrowotnej w wysokości 8 700 od dochodu. Z możliwości odliczenia składki zdrowotnej będą mogły skorzystać również osoby współpracujące z przedsiębiorcą opodatkowanym liniowo.
  • Ryczałtowcy: możliwość odliczenia 50% zapłaconych składek zdrowotnych
  • Przedsiębiorcy na karcie podatkowej: możliwość odliczenia 19% zapłaconej składki

Przywrócenie możliwości rozliczenia się z dzieckiem dla osoby samotnie wychowującej

W planach jest przywrócenie możliwości rozliczenia się z dzieckiem wychowywanym przez osoby samotne. Taki rodzic ponownie będzie mógł złożyć wniosek w rocznym rozliczeniu podatkowym, o wspólne rozliczenie z dzieckiem/dziećmi. Zapłaci wtedy podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy rocznych dochodów.

Ważnym punktem nowelizacji ustawy jest to, że rodzic nie może korzystać z opieki naprzemiennej, a musi być jednym opiekunem dziecka.

Ulga wprowadzona przez Polski Ład, która zakładała odliczenie od podatku kwoty 1500 zł – dla osób samotnie wychowujących dzieci, zostanie uchylona. 

Polski Ład w systemie kadrowo-płacowym HRappka

Program kadrowo-płacowy HRappka na bieżąco dostosowywany jest do wszystkich zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu. W naszym kalkulatorze wynagrodzeń przeprowadzisz symulację wynagrodzenia dla pracownika – wraz z jego wszystkimi składowymi (koszty uzyskania przychodu, wynagrodzenie miesięczne brutto, netto, koszty pracodawcy, ulga dla klasy średniej i wiele innych).

W programie kadrowym HRappka podpiszesz z pracownikiem umowę (również przy pomocy elektronicznego podpisu), rozliczysz go, wyślesz paczki przelewów i wygenerujesz paski wynagrodzeń.

Kalkulator wynagrodzeń w systemie HRappka

Kalkulator wynagrodzeń w systemie HRappka

System kadrowo-płacowy

  • E-dokumentacja pracownicza i umowy
  • Deklaracje ZUS/US/PPK
  • Zezwolenia i legalizacja cudzoziemców
  • Ewidencja czasu pracy

TESTUJ BEZ OPŁAT

Autor:

zespół

Aleksandra Kozieł

Specjalista ds. Marketingu @ HRappka.pl

Psycholog i copywriter z zamiłowania. Uwielbia pracę z ludźmi i zabawę słowem. Interesuje się UX writingiem i chciałaby, aby treści w Internecie były bardziej dostępne dla osób z trudnościami.


Preferencyjne opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci – to jedno z założeń wchodzących w projekt ustawy o podatku dochodowym. Osoba samotnie wychowująca dziecko będzie mogła zapłacić podatek w podwójnej  wysokości podatku obliczonego od połowych swoich rocznych dochodów.