Wniosek o pobyt czasowy w celu wykonywania pracy — jak wypełnić?
W artykule omawiamy kwestię zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz wyjaśniamy, jak prawidłowo wypełnić wniosek i załącznik nr 1. Udostępniamy również wzór wypełnionych dokumentów.
Zagadnienia poruszane w artykule:
Zezwolenie na pobyt czasowy — dla kogo?
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy złożyć należy w przypadku, gdy cudzoziemiec ma zamiar przebywać na terytorium Polski dłużej niż 3 miesiące.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (inaczej: zezwolenie na pobyt i pracę, zezwolenie jednolite) jest udzielane, gdy głównym celem pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy. Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę to jeden z rodzajów zezwoleń na pobyt czasowy, które można uzyskać w Polsce. W przypadku tego zezwolenia w ramach jednej procedury toczy się postępowanie na zezwolenie na pobyt i pracę. O takie zezwolenie wnioskuje też np. cudzoziemiec, który chce podjąć na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Czytaj więcej o pracy cudzoziemca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Zezwolenie wydawane jest maksymalnie na okres 3 lat. Przy składaniu wniosku cudzoziemiec zobowiązany jest do złożenia odcisków linii papilarnych.
Na podstawie otrzymanego zezwolenia cudzoziemiec może pracować tylko u jednego pracodawcy. Wyjątek stanowią zezwolenia wydawane w przypadkach, gdy cudzoziemiec jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (np. otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jako absolwent polskiej szkoły ponadgimnazjalnej lub studiów wyższych). W przypadku spełniania warunków zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemiec powinien dołączyć do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający spełnianie tych warunków.
Kto składa wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy?
Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy wraz z wnioskiem zawsze składa osobiście cudzoziemiec. Nie robi tego pracodawca, tak jak to jest w przypadku zezwoleń na pracę czy oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Załącznik nr 1 wypełnia (ale nie składa) podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi. W przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej załącznik wypełnia osoba działająca w imieniu i na rzecz tego podmiotu.
Gdzie złożyć wniosek o zezwolenie jednolite na pobyt i pracę?
Wnioski składane są w Urzędzie Wojewódzkim, w Wydziale do Spraw Cudzoziemców (tam, gdzie cudzoziemiec mieszka). Jeżeli wniosek został złożony w trakcie legalnego pobytu cudzoziemca w Polsce i nie zawiera braków formalnych to pobyt cudzoziemca uznany jest za legalny od dnia złożenia wniosku. Nie może on przemieszczać się po terenie Schengen, ma jednak prawo wrócić do kraju pochodzenia.
Ważna informacja: Wniosek powinien zostać złożony najpóźniej ostatniego dnia legalnego pobytu w Polsce.
Czym różni się karta pobytu od zezwolenia na pobyt czasowy?
Karta pobytu jest wydawana cudzoziemcowi, któremu wcześniej udzielono już pozwolenia na pobyt czasowy.
Ile kosztuje wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy?
Opłata zależna jest od celu w jakim cudzoziemiec składa wniosek:
- udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy – 340 zł
- udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę – 440 zł
- wydanie karty pobytu w przypadku pozytywnej decyzji – 100 zł
Niezbędne dokumenty do wniosku o pobyt czasowy
Podstawowe dokumenty wymagane przy ubieganiu się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
- Prawidłowo wypełniony wniosek o pobyt czasowy (do pobrania tutaj) – liczba egzemplarzy jest uzależniona od urzędu, w którym składa się wniosek; szczegółowe wymagania należy sprawdzić na stronie właściwego urzędu
- 4 aktualne kolorowe fotografie, nieuszkodzone, o wymiarach 45×35 mm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków; twarz ma zajmować 70-80% fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami
- Ważny dokument podróży – kopie wszystkich stron, oryginał do wglądu (W szczególnie uzasadnionym przypadku, jeśli nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, może przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość).
- Potwierdzenie opłaty (wpłaty dokonać można w kasie Urzędu Wojewódzkiego lub przelać na konto Urzędu Miasta)
- Potwierdzenie posiadania odpowiednich środków finansowych
- Dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego
Dokumenty wymagane dla osób ubiegających się o zatrudnienie:
- Podpisany przez pracodawcę załącznik nr 1 do wniosku (do pobrania tutaj)
Załącznik nr 1 jest dołączany w przypadku ubiegania się przez cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji albo zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli celem pobytu cudzoziemca jest wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył, lub prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza, lub działanie w charakterze prokurenta.
- Informacja starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca ( lub siedzibę / miejsce zamieszkania pracodawcy) o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy wydana nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku, jeżeli jest ona wymagana (tu sprawdzisz informacje na temat zwolnienia z tego obowiązku)
Dokumenty wymagane przez niektóre urzędy:
- Rozliczenie podatkowe np. PIT składany do urzędu skarbowego.
- Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
- Dokumenty potwierdzające posiadanie przez podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi środków finansowych lub źródeł dochodu niezbędnych do pokrycia zobowiązań wynikających z powierzenia pracy cudzoziemcowi oraz potwierdzających prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej, rolniczej lub statutowej.
W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie, w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wezwany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.
Wniosek wypełniony musi być w języku polskim, wielkimi literami.
Zezwolenie na pobyt i pracę – wzór wypełnionego wniosku i załącznik nr 1
Dowiedz się, jak prawidłowo wypełnić wymagane dokumenty. Pobierz darmowy wzór wypełnionego wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy oraz załącznika wraz z przydatnymi wskazówkami. Wypełnij dane w formularzu, a my wyślemy Ci plik na podany przez Ciebie adres mailowy. Puste wnioski i załączniki znajdują się stronie urzędów, np. tutaj.
Co warto wiedzieć przy składaniu wniosku o zezwolenie jednolite?
Od 29.01.2022 przy składaniu wniosku o zezwolenie jednolite nie jest wymagane posiadanie miejsca zamieszkania oraz źródła dochodu. Natomiast wynagrodzenie cudzoziemca nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie w danym roku – niezależnie od wymiaru czasu pracy.
Wymóg posiadania ubezpieczenia będzie spełniony, jeżeli cudzoziemiec będzie posiadał ubezpieczenie zdrowotne w związku z wykonywaniem pracy stanowiącej podstawę ubiegania się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Czytaj więcej:
- Jak zatrudnić cudzoziemca w 2024? Poradnik krok po kroku.
- Jak zatrudnić obywatela Ukrainy w 2024?
- Zatrudnienie obywatela Ukrainy – omówienie specustawy
- Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce
- Zezwolenie na pracę cudzoziemca – typy zezwoleń
- Test rynku pracy – kiedy jest wymagany?
- Delegowanie cudzoziemców do pracy za granicą
- Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
- PIT-11 czy IFT? Jak rozliczyć cudzoziemca
Zarządzanie procesami HR
- Rekrutacja i onboarding
- Legalizacja cudzoziemców
- Ewidencja czasu pracy i wnioski urlopowe
- Kadry i płace
Do legalnego pobytu na terytorium RP przez okres dłuższy niż 3 miesiące potrzebne jest złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Wniosek składa cudzoziemiec w Wydziale Spraw Cudzoziemców w odpowiednim mieście wojewódzkim.