Praca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji — cudzoziemcy
W przeciwieństwie do pozostałych zezwoleń na pracę (A, B, C, D, E, S czy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi), o zezwolenie na pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji aplikuje cudzoziemiec. W ramach jednej procedury toczy się postępowanie na zezwolenie na pobyt i pracę. Wniosek należy złożyć, jeżeli cudzoziemiec zamierza przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i ma zamiar pracować w zawodzie, który wymaga posiadania wysokich kwalifikacji. Aplikację należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.
Zagadnienia poruszane w artykule:
Kiedy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji?
Muszą zostać spełnione następujące warunki:
- cudzoziemiec zawarł umowę na minimum rok, w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji
- spełnia formalne kwalifikacje i warunki wymagane w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym (np. architekt czy lekarz)
- posiada wyższe kwalifikacje zawodowe (ukończone studia wyższe lub minimum 5-letnie doświadczenie na stanowisku, które wymaga podobnych kwalifikacji jak po uzyskaniu dyplomu studiów wyższych)
- posiada dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub prywatna polisa ubezpieczeniowa)/ AKTUALIZACJA: od 29.01.2022 potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia jest ubezpieczenie, które cudzoziemiec otrzyma na podstawie pracy, dla której wnioskuje o zezwolenie
- posiada zgodę właściwego organu na wykonywanie pracy w określonym obszarze, jeśli taka jest wymagana
- podmiot powierzający pracę otrzymał informację od starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych (test rynku pracy), niekiedy nie jest ona wymagana, na przykład w przypadku spełniania warunków zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę
- roczne wynagrodzenie dla cudzoziemca jest nie niższe niż 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia
Jak złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć osobiście (wymagane jest pobranie linii papilarnych), najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Pobyt jest legalny od momentu złożenia wniosku, czyli również w trakcie oczekiwania na decyzję (jeżeli wniosek nie zawiera braków formalnych).
UWAGA! Wniosek nie będzie rozpatrzony, jeżeli cudzoziemiec przebywa w Polsce na wizie krajowej lub Schengen wydanej w celu turystycznym.
Wniosek należy złożyć w Wydziale do Spraw Cudzoziemców odpowiednim do miejsca zamieszkania i wykonywania pracy przez cudzoziemca. Na decyzję czeka się nie mniej niż miesiąc, a pozwolenie wydawane jest na maksymalnie 3 lata.
Praca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji – niezbędne dokumenty
- jeden egzemplarz prawidłowo wypełnionego wniosku o pobyt czasowy
- 4 fotografie
- kserokopia ważnego dokumentu podróży
- załącznik nr 1 do wniosku wypełniony przez pracodawcę
- załącznik nr 2 wypełniony przez cudzoziemca (tutaj do pobrania)
- potwierdzenie opłaty skarbowej (440 zł + 100 zł za Kartę Pobytu)
- oryginał informacji od starosty o rynku pracy (jeśli wymagany)
- dokument potwierdzający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- umowa o pracę na okres minimum 1 roku
- potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowych (np. dyplom – tłumaczenie przysięgłe)
Brak dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do uzupełnienia ich w terminie nie dłuższym niż 7 dni od doręczenia wezwania.
Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca w systemie HRappka
HRappka to jedyny taki system, który pozwala na generowanie, wydruk i ewentualną wysyłkę wniosków legalizacyjnych na portal praca.gov.pl. Zatrudnianie cudzoziemców przez system HRappka jest znacznie prostsze i szybsze. W HRappce przeprowadzisz cały proces rekrutacji, zatrudnienia (podpisanie umowy), rozliczenia, a także zakwaterowania pracownika.
Czytaj więcej:
- Jak zatrudnić cudzoziemca w 2024? Poradnik krok po kroku.
- Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce
- Zezwolenie na pracę cudzoziemca – typy zezwoleń
- Test rynku pracy – kiedy jest wymagany?
- Delegowanie cudzoziemców do pracy za granicą
- Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
- Aneks do umowy o pracę wzór 2023
- PIT-11 czy IFT? Jak rozliczyć cudzoziemca
- Korekta PIT – do kiedy złożyć?
Zatrudniaj osoby z zagranicy jeszcze szybciej i łatwiej!
- Generowanie zezwoleń o pracę
- Prowadzenie kartoteki pracowników
- Ostrzeżenia i przypomienia
Testuj 14 dni bez opłat!
Jednym z dokumentów, jakie wymagane są do wniosku o pobyt i pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, jest ubezpieczenie zdrowotne. Rozumiane w oparciu o ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub może być to prywatna polisa (potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia w Polsce). Cudzoziemiec powinien posiadać również zgodę właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska, jeśli jest taka wymagana.