Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce
Zatrudnienie cudzoziemców jest możliwe jedynie w sytuacji gdy przebywają oni w naszym kraju legalnie (patrz też legalizacja pracy). Przepisy naszego kraju są szczególnie zaostrzone w aspekcie pobytu w Polsce osób spoza Unii Europejskiej.
Do 3 miesięcy
Obywatele Państw spoza UE mogą przebywać w Polsce do 3 miesięcy jedynie na podstawie aktualnego dokumentu tożsamości. Jest nim ważny paszport i wiza, jeżeli jest ona wymagana. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie, gdy osoba posiada paszport biometryczny.
Powyżej 3 miesięcy
Aby przebywać w Polsce powyżej 3 miesięcy cudzoziemiec musi otrzymać zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Wymaga to uzasadnienia potrzeby przebywania na terytorium naszego kraju. Jeżeli obcokrajowiec dostał pracę w Polsce to podstawą takiego uzasadnienia może być m.in:
- zezwolenie na pracę w Polsce,
- oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi,
- prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej, która przyczynia się do wzrostu miejsc pracy,
- chęć kontynuowania nauki,
- chęć czy wzięcia udziału w stażach finansowanych przez UE.
Ponadto cudzoziemiec, który ubiega się o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie, które uzasadnia:
- pracą,
- działalnością gospodarczą,
- studiowaniem,
musi posiadać:
- ubezpieczenie zdrowotne,
- regularne źródło dochodu,
- środki finansowe wystarczające na życie w naszym kraju.
Pobyt stały
Cudzoziemiec, który nie pochodzi z państwa członkowskiego UE musi otrzymać zezwolenia na osiedlenie się bądź zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. Zezwolenia są wydawane na czas nieokreślony, a po uzyskaniu takich zezwolenie obcokrajowiec otrzymuje kartę pobytu.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich.
Aby uzyskać to zezwolenie należy przebywać w Polsce nieprzerwanie 5 lat oraz posiadać stałe źródło dochodu i ubezpieczenie zdrowotne. Do tego okresu nie zalicza się przebywanie w Polsce:
- w areszcie lub więzieniu,
- w roli au pair (opiekunki na programie wymiany edukacyjno-kulturowej)
- jako pracownik sezonowy, na podstawie wizy, która uprawnia do przyjazdu ze względów humanitarnych.
W przypadku przyjazdu na podstawie wizy na studia, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, do okresu wlicza się jedynie połowa czasu pobytu. Ponadto, w przypadku gdy cudzoziemiec posiada zezwolenie na pobyt w jakimkolwiek kraju UE, to ma prawo uzyskać takie zezwolenie na pobyt czasowy w każdym innym kraju Unii Europejskiej.
Zatrudnianie i legalizacja pracy cudzoziemców wiąże się z wieloma formalnościami i pilnowaniem nie przekraczania ważnych terminów. Jak to wszystko uprościć? Wybrać odpowiedni system kadrowy i CRM dopasowany do zatrudniania obcokrajowców. Takim systemem jest HRappka.pl, w której szybko wygenerujesz i wyślesz zezwolenia na pracę czy oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Ponadto w HRappce stworzysz bazę pracowników, Klientów i kandydatów, do których prosto dodasz załączniki np. skan wizy, na podstawie której cudzoziemiec przebywa w Polsce. Co więcej, system pomoże Ci dopilnować nieprzekraczalnego okresu pracy obcokrajowców (180 dni w ciągu 6 miesięcy), czy ważności wiz i paszportów. Wypróbuj 14-dniowy okres próbny systemu HRappka i sprawdź jakie to proste.