Nowoczesne narzędzia HR

Wiele firm  do swoich działów HR poszukuje narzędzi do zarządzania procesami HR, aby usprawnić jej działania. Wiele z nich zaczyna korzystać z nowoczesnych narzędzi , jakie oferuje branża IT dla działu HR. Przeczytaj, czym są nowoczesne narzędzia HR.

Nowoczesne narzędzia HR potrafią znacznie poprawić zarówno efektywność pojedynczych pracowników, jak i całego zespołu. Warto przetestować wybrane narzędzia HR, a następnie wdrożyć je w firmie oraz ustandaryzować. Dzisiaj przedstawiamy Wam 5 kategorii narzędzi HR, które świetnie sprawdzą się w tej branży.

Automatyczny proces rekrutacji i procesy kadrowe. Zestaw narzędzi HR

Automatyzacja procesów pozwala ograniczyć czasochłonność ilość działań rekrutacyjnych, czy kadrowych, co pozwala oszczędzić czas pracowników, oraz zwiększyć efektywność zarówno działu HR, jak i całej firmy. Warto pamiętać, że kluczowe jest odpowiednie wdrożenie oprogramowania oraz jego dopasowanie do obowiązujących procesów w firmie.

System do rekrutacji pracowników (ATS, ang. Applicant Tracking System)

System do przeprowadzania procesu rekrutacji (system ATS) pracowników pozwala na automatyzację w procesie rekrutacji, zaczynając od sprawnego tworzenia formularzy aplikacyjnych, szybkiej możliwości selekcji pracowników przez zarządzanie zgodami RODO i automatyczną wysyłkę wiadomości do kandydatów (potencjalnych pracowników).

Warto pamiętać o funkcji multipostingu ofert pracy, co pozwala w kilkanaście sekund opublikować ofertę pracy na wielu portalach ogłoszeń. Jest to znaczna oszczędność czasu.

Dowiedz się więcej:

System HR

Automatyzacja procesów HR-owych. Wspomaganie działów HR

Nowoczesne narzędzia HR wprowadzają pełną automatyzację w firmie. Systemy HR posiadają dość szeroką ofertę funkcjonalności. Jednym z wiodących systemów HR na polskim rynku jest system HRappka.pl. Firmy, które wdrożyły system potwierdzają wzrost efektywności. Szczególną wagę przypisują automatyzacji procesów, którą zapewnia system HRappka. W systemie można automatyzować:

Dowiedz się więcej:

Mobilność pracy a narzędzia HR

O przewadze mobilności pracy oraz potrzebie bycia online w dzisiejszych warunkach rynkowych mówi się dużo. Z pewnością dotyczy to też branży HR, gdzie mobilność znaczy możliwość realizacji zadań zawsze i wszędzie. Rok 2020 pokazał szczególną wartość mobilności pracy. Jeśli korzystasz z nowoczesnego systemu HR, to nie musisz iść do biura, aby sporządzić raport o wynagrodzeniu, sprawdzić urlopy, rozliczyć pracowników, wystawić umowy nowym pracownikom, odprawić zwolnionych pracowników itd. Wystarczy, że zalogujesz się do systemu, gdzie masz wszystkie potrzebne dane i np. w parę minut wystawisz fakturę partnerowi rekrutacyjnemu, unikając zbędnej dokumentacji papierowej.

Nadążanie za nowymi trendami na rynku pracy w branży HR

Zjawisko gig-economy podbija polski rynek. Coraz częściej osoby podejmują pracę w firmach na podstawie umów B2B. W związku z tym potrzebne są systemy, które umożliwiają obsługę różnych form zatrudnienia dla pracowników, ponieważ ułatwia to współpracę między osobami, które są zatrudnione w różnych spółkach tego samego holdingu. W systemie HRappka.pl można np. złożyć wnioski dla pracownika zatrudnionego w różnych spółkach jednym wnioskiem urlopowym. Nowości z branży IT, wspomagają najlepsze narzędzia HR wspomagające  planowanie rekrutacji nowego kandydata, szukanie rozwiązań by przetwarzać pozyskane informacje, które będą odpowiadać na oferty pracodawcy.

Zwiększ efektywność rekrutacji z systemem HRappka!

  • Ankiety aplikacyjne
  • Multiposting ofert
  • Zarządzanie kandydatami
  • Raporty

Już od 39 zł netto / miesiąc!

Narzędzia HR (kadry i płace)

Narzędzia HR automatyzują większość procesów działów HR związanych z zatrudnianiem pracowników oraz zarządzaniem pracownikami. na rynku pracy. Usprawnia generowanie umów, prowadzenie akt pracowniczych, pozwala składać pracownikom wnioski urlopowe oraz rozliczać pracowników – a to tylko nie które z funkcjonalności jakie oferują narzędzia HR. Takie rozwiązanie pozwala na sprawne zarządzanie pracownikami i ogranicza ilość pracy osób kadrowych.

Planowanie działań

Planowanie działań (zarówno zespołu, jak i pracowników) jest ważne, aby móc śledzić postęp. Istnieje wiele aplikacji, które usprawniają wszelkie zmiany, planowanie rekrutacji, działań zespołu, czy pojedynczych pracowników. Warto również, by system HR posiadał taką funkcjonalność i automatycznie dodawał pracownikowi zadania na podstawie jego działań w systemie.

Sprawna komunikacja zespołu

Komunikacja zespołu jest kluczowa w zarządzaniu procesami HR, szczególnie gdy zespół pracuje zdalnie. Warto wdrożyć narzędzie do komunikacji pracowników, oraz stworzyć grupy dla konkretnych działów, czy projektów. Komunikator jest mniej formalny niż wysyłanie e-maili i pozwala szybciej uzyskać pracowników potrzebne informacje.

Co więcej, osoby kadrowe powinny mieć narzędzia i usprawniony kontakt do pracowników i móc masowo wysyłać im wiadomości z systemu HR. Pozwala to mieć ciągłą i pełną historię kontaktu w jednym systemie.

Poprawa efektywności pracy i zarządzanie czasem

Warto, zaproponować pracownikom odpowiednie narzędzia, które poprawią ich efektywność pracy. Takie narzędzia to m.in.:

  • wtyczka do przeglądarki blokująca portale społecznościowe i powiadomienia,
  • Google Docs (pozwala sprawnie udostępniać pliki),
  • Tablica Kanban.

Sprawdź również: