Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy #
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje tylko osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Może być one w ramach umowy o pracę (obowiązkowe) lub zlecenie (dobrowolne).
W przypadku choroby pracownika, który nie przepracował jeszcze pełnego miesiąca, podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi kwota, którą pracownik otrzymałby po przepracowaniu całego miesiąca. Wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy przyznawane jest po tak zwanym 30-dniowym okresie wyczekiwania (w przypadku umowy o pracę). W praktyce oznacza to, że pracownika obowiązuje nieprzerwany 30-dniowy okres ubezpieczenia zdrowotnego, po którym ubiegać się może o wynagrodzenie chorobowe. Inaczej ma się sprawa w związku z umową zlecenie. Wtedy okres wyczekiwania wynosi 90 dni.
Jak liczy się okres wyczekiwania? #
Bardzo ważna jest informacja, że okres wyczekiwania nie liczy się „od nowa", w każdej nowej pracy. Wlicza się w niego poprzednie okresy objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, pod warunkiem, że przerwa w podleganiu ubezpieczeniu nie była dłuższa niż 30 dni. Od tej reguły jest kilka wyjątków:
- przerwa spowodowana urlopem wychowawczym
- wcześniejszy urlop bezpłatny
- przerwa związana z odbywaniem czynnej służby wojskowej
Co oznacza to w praktyce? Okres oczekiwania nie obowiązuje pracownika, jeśli jego przerwa w zatrudnieniu nie była dłuższa niż 30 dni (z wyjątkiem wcześniej wymienionych punktów).
Okres wyczekiwania nie ma znaczenia, jeżeli choroba w pierwszym miesiącu pracy nastąpiła wskutek wypadku w pracy. Pracownik otrzyma wtedy całą podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego.
Kiedy okres wyczekiwania nie jest wymagany? #
Okres wyczekiwania nie jest wymagany w przypadku:
- absolwentów szkól, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły
- posłom i senatorom, na tej samej zasadzie jak wyżej
- gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w pracy lub w drodze do pracy
Jak wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe? #
W pierwszych 33 dniach zwolnienia to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Po tym czasie wypłaty przejmuje ZUS i wypłaca zasiłek chorobowy. Wyjątkiem są mniejsze firmy, które zatrudniają poniżej 20 osób, wtedy ZUS rozlicza się bezpośrednio z pracownikiem, od samego początku zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy nastąpiła w pierwszym miesiącu zatrudnienia, to do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie jest wyliczana średnia z ostatnich 12 miesięcy pracy, ale kwota z umowy na pierwszy miesiąc pracy.
Podsumowanie: #
- Podczas choroby w pierwszym miesiącu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi kwota, którą pracownik zarobiłby w pierwszym miesiącu pracy
- Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa w pierwszym dniu niezdolności do pracy, pod warunkiem posiadania okresu wyczekiwania
- Okres wyczekiwania nie jest wymagany, jeżeli pracownik zatrudniony był wcześniej (i odprowadzane były składki na ubezpieczenie) i przerwa w zatrudnieniu nie była dłuższa niż 30 dni
- Prawo do zasiłku chorobowego nabywają osoby, które objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym (pracujące na umowie o pracę lub zlecenie)
- Pracownik, który nie posiada okresu wyczekiwania i zachoruje w pierwszym miesiącu pracy, będzie musiał przejść na usprawiedliwiony urlop bezpłatny